Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?
W życiu każdej mamy karmiącej w sposób naturalny nadchodzi moment, w którym musi odstawić maluszka od piersi oraz zastąpić ją butelką z pokarmem. Dla dziecka zmiana ta może wiązać się początkowo ze sporym stresem i trudnościami. Jak wprowadzić mleko modyfikowane, aby ułatwić maluszkowi zaadoptowanie się do nowej sytuacji?
Krok pierwszy: karmienie piersią i butelką jednocześnie
Krok drugi: karmienie z butelki mlekiem matki
Krok trzeci: skorzystaj z pomocy kogoś bliskiego
Jak wprowadzić mleko modyfikowane? Niezmiernie ważne okoliczności
Karmienie piersią a rozszerzanie diety malucha
Akcesoria do karmienia mlekiem modyfikowanym
Pierwsza butelka do karmienia
Wybór odpowiedniego smoczka do butelki
Jak przejść na mleko modyfikowane? Przede wszystkim stopniowo!
Proces odstawiania dziecka od piersi nie zawsze jest łatwy. Z tego powodu ważne, aby przebiegał on stopniowo. Umożliwi to maluchowi łagodne przystosowanie się do nieznanej dla niego sytuacji i zaakceptowanie nowego smaku. W jaki sposób to zaplanować?
Krok pierwszy: karmienie piersią i butelką jednocześnie
Przede wszystkim nie rezygnuj od razu z podawania dziecku piersi. W zamian uzupełnij karmienie naturalne wprowadzeniem chociażby jednego posiłku z mleka dla niemowląt. Z czasem, gdy dziecko przyzwyczai się do mleka modyfikowanego, będziesz mogła zwiększać częstotliwość jego podawania. Ze względu na dostępność pokarmu i komfort dziecka, podawanie mleka modyfikowanego warto zacząć od posiłków dziennych, a w trakcie karmienia nocnego nadal podawać pierś. Karmienie butelką i piersią nie pozostaje bez wpływu na laktację. By stopniowo wyciszyć laktację, karmienie piersią i mlekiem modyfikowanym jednocześnie warto rozpocząć od butelki, dopiero potem ewentualnie podać dziecku dodatkowo pierś.
Krok drugi: karmienie z butelki mlekiem matki
By dziecko łatwiej zaakceptowało odstawienie od piersi, zamiast karmienia piersią w kolejnym kroku wprowadź odciąganie pokarmu i karmienie z butelki mlekiem matki. W ten sposób pomimo zmiany sposobu karmienia, smak pokarmu pozostanie bez zmian. Gdy dziecko w pełni zaakceptuje już butelkę, zacznij stopniowo coraz częściej podawać mleko modyfikowane w butelce.
Krok trzeci: skorzystaj z pomocy kogoś bliskiego
Karmienie piersią to nie tylko zaspokajanie głodu dziecka, ale również potrzeby bliskości. W jego trakcie tworzy się silna więź między matką a dzieckiem, która dodatkowo utrudnia odstawienie od piersi. By ułatwić przejście na mleko modyfikowane, dziecko powinno przestać kojarzyć jedzenie wyłącznie z mamą. W tym celu warto skorzystać z pomocy bliskich. Bez względu na to czy to odciągany pokarm czy mleko modyfikowane w butelce, w miarę możliwości powinien je podawać ktoś inny niż mama. Może to być tata, starsze rodzeństwo, ciocia czy też babcia.
Jak wprowadzić mleko modyfikowane? Niezmiernie ważne okoliczności
W początkowym okresie życia dziecko jest szczególnie podatne na bodźce płynące z otoczenia. Aby więc ułatwić mu jego zmianę i przejście na nowy sposób karmienia, ułóż maluszka tak jak do karmienia piersią, lecz zamiast niej podaj mu butelkę z mlekiem. Jeśli zaś pociecha nie będzie chciała od razu ssać smoczka, podaj jej najpierw pierś, a po kilku minutach butelkę. Przy większych oporach możesz także przelać do niej swój ściągnięty pokarm. Dzięki temu dziecko rozpozna znany smak, co ułatwi mu przystosowanie się do ssania smoczka.
Karmienie piersią często utożsamiane jest przez niemowlę również z okazywaniem sobie bliskości, dlatego niektórym maluchom tak ciężko jest przejść na mleko modyfikowane w butelce. Gwałtowne przejście z karmienia piersią na mleko modyfikowane w butelce może spowodować u dziecka rozdrażnienie i niepokój, powiązane z uczuciem odrzucenia. By zaspokoić naturalną potrzebę bliskości u dziecka, warto często przytulać je pomiędzy karmieniami, również w pozycji podobnej do tej, w której dotychczas było karmione.
Karmienie piersią a rozszerzanie diety malucha
Zastanawiasz się, jak odstawić dziecko od piersi, aby proces ten nie był dla niego zbyt radykalną zmianą? Unikniesz jej, oswajając malucha powoli i stopniowo z nowymi smakami. Z tego powodu wszelkie nowe produkty (takie jak kaszki zbożowe, soki bądź przeciery owocowe czy warzywne) wprowadzaj pojedynczo. Dzięki temu łagodnie przyzwyczaisz brzuszek dziecka do zmian oraz łatwo dostrzeżesz, jeśli zareaguje ono uczuleniem lub niestrawnością na którekolwiek nowe składniki pokarmowe.
Wszelkich dolegliwości u malucha unikniesz także, podając mu w początkowym okresie swoje mleko wraz z nowym pożywieniem. Dostając je przed posiłkiem lub „na popicie”, śluzówka przewodu pokarmowego dziecka zyska ochronę przed nowymi nieznanymi smakami, co ułatwi ich przyswajanie.
Naturalnie, stopniowo i bez zbędnego pośpiechu – to więc najważniejsze wskazówki rozwiązujące dylemat, jak odstawić dziecko od karmienia piersią.
Akcesoria do karmienia mlekiem modyfikowanym
Przejście na mleko modyfikowane wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich akcesoriów do karmienia. Wbrew pozorom, to, jakie ich rodzaje wybierzesz, posiada istotny wpływ na powodzenie tego procesu.
Pierwsza butelka do karmienia
Bez względu na to, jaki sposób karmienia przewidujesz po porodzie, warto zaopatrzyć się w co najmniej jedną lub dwie butelki do karmienia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Odpowiednio dobrana butelka i smoczek nie tylko wpłyną na komfort karmienia, ale również zapobiegną problemom brzuszkowym u maluszka. Pierwsza butelka do karmienia powinna mieć pojemność maksymalnie 120-150 ml, co z powodzeniem wystarczy na jedno karmienie noworodka. Jeżeli zastanawiamy się jaka butelka przy karmieniu piersią sprawdzi się najlepiej, warto wybrać model, który wyglądem będzie odzwierciedlał kształt kobiecej piersi, choć tak naprawdę kształt nie ma tu większego znaczenia. Zdecydowanie bardziej istotną rolę odgrywa smoczek, który powinien umożliwiać odpowiedni wypływ pokarmu, a jednocześnie minimalizować ryzyko połykania przez maluszka powietrza.
Wybór odpowiedniego smoczka do butelki
Najważniejszą kwestią jest właściwe dopasowanie smoczka do butelki. Jeśli początkowo zamierzasz karmić malucha na zmianę piersią i butelką, wybierz szeroki smoczek, który kształtem przypominał będzie sutki piersi. Ułatwi to maluszkowi oswojenie się z nowym sposobem karmienia.
Zwróć także uwagę na to, jaką szybkość przepływu pokarmu zapewni dany smoczek. By uniknąć dolegliwości brzuszka u malucha, początkowo powinna być ona stosunkowo niewielka. Z wiekiem, smoczek w butelce należy zastąpić większym, z łatwiejszym przepływem. Jeżeli pokarm będzie wypływał zbyt wolno, dziecko może bowiem okazywać swoje niezadowolenie.
Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane? Przy wielu wątpliwościach, odpowiedź jest jedna – stopniowo, z rozsądkiem oraz dużym zapasem cierpliwości dla maluszka.
Przeczytaj także:
Co zrobić, kiedy po karmieniu piersią dziecko nie chce pić mleka z butelki?
Mleko krowie dla rocznego dziecka czy produkty HiPP Junior?