Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane?

W życiu każdej mamy karmiącej w sposób naturalny nadchodzi moment, w którym musi odstawić maluszka od piersi oraz zastąpić ją butelką z pokarmem. Dla dziecka zmiana ta może wiązać się początkowo ze sporym stresem i trudnościami. Jak wprowadzić mleko modyfikowane, aby ułatwić maluszkowi zaadoptowanie się do nowej sytuacji?

Jak przejść na mleko modyfikowane? Przede wszystkim stopniowo!

Proces odstawiania dziecka od piersi nie zawsze jest łatwy. Z tego powodu ważne, aby przebiegał on stopniowo. Umożliwi to maluchowi łagodne przystosowanie się do nieznanej dla niego sytuacji i zaakceptowanie nowego smaku. W jaki sposób to zaplanować?
Przede wszystkim nie rezygnuj od razu z podawania dziecku piersi. W zamian uzupełnij karmienie naturalne wprowadzeniem chociażby jednego posiłku z mleka dla niemowląt. Z czasem, gdy dziecko przyzwyczai się do mleka modyfikowanego, będziesz mogła zwiększać częstotliwość jego podawania.
 

Jak wprowadzić mleko modyfikowane? Niezmiernie ważne okoliczności

W początkowym okresie życia dziecko jest szczególnie podatne na bodźce płynące z otoczenia. Aby więc ułatwić mu jego zmianę i przejście na nowy sposób karmienia, ułóż maluszka tak jak do karmienia piersią, lecz zamiast niej podaj mu butelkę z mlekiem. Jeśli zaś pociecha nie będzie chciała od razu ssać smoczka, podaj jej najpierw pierś, a po kilku minutach butelkę. Przy większych oporach możesz także przelać do niej swój ściągnięty pokarm. Dzięki temu dziecko rozpozna znany smak, co ułatwi mu przystosowanie się do ssania smoczka.

Przejściowa dieta dla malucha

Zastanawiasz się, jak odstawić dziecko od piersi, aby proces ten nie był dla niego zbyt radykalną zmianą? Unikniesz jej, oswajając malucha powoli i stopniowo z nowymi smakami. Z tego powodu wszelkie nowe produkty (takie jak kaszki zbożowe, soki bądź przeciery owocowe czy warzywne) wprowadzaj pojedynczo. Dzięki temu łagodnie przyzwyczaisz brzuszek dziecka do zmian oraz łatwo dostrzeżesz, jeśli zareaguje ono uczuleniem lub niestrawnością na którekolwiek nowe składniki pokarmowe.
Wszelkich dolegliwości u malucha unikniesz także, podając mu w początkowym okresie swoje mleko wraz z nowym pożywieniem. Dostając je przed posiłkiem lub „na popicie”, śluzówka przewodu pokarmowego dziecka zyska ochronę przed nowymi nieznanymi smakami, co ułatwi ich przyswajanie.
Naturalnie, stopniowo i bez zbędnego pośpiechu – to więc najważniejsze wskazówki rozwiązujące dylemat, jak odstawić dziecko od karmienia piersią.
 

Kluczowa rola akcesoriów do karmienia

Przejście na mleko modyfikowane wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich akcesoriów do karmienia. Wbrew pozorom, to, jakie ich rodzaje wybierzesz, posiada istotny wpływ na powodzenie tego procesu. Najważniejszą kwestią jest właściwe dopasowanie smoczka do butelki. Jeśli początkowo zamierzasz karmić malucha na zmianę piersią i butelką, wybierz szeroki smoczek, który kształtem przypominał będzie sutki piersi. Ułatwi to maluszkowi oswojenie się z nowym sposobem karmienia.
Zwróć także uwagę na to, jaką szybkość przepływu pokarmu zapewni dany smoczek. By uniknąć dolegliwości brzuszka u malucha, początkowo powinna być ona stosunkowo niewielka.
Jak przejść z karmienia piersią na mleko modyfikowane? Przy wielu wątpliwościach, odpowiedź jest jedna – stopniowo, z rozsądkiem oraz dużym zapasem cierpliwości dla maluszka.