Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Do kiedy mleko modyfikowane może stanowić główny składnik diety dziecka, a kiedy można już zamienić je na mleko krowie? Czy zalecenia ekspertów w tej kwestii zmieniają się, jeśli Twoje dziecko jest alergikiem? Sprawdź, co na ten temat powinna wiedzieć każda mama karmiąca mm.

Mleko modyfikowane a wiek dziecka

Mleko początkowe jest optymalnie dostosowane do potrzeb niemowląt od urodzenia do 6. miesiąca życia, a mleko następne np. HiPP 2 COMBIOTIK ® jest przewidziane dla dzieci w drugim półroczu życia.  Dziecko może pić mleko początkowe lub następne tak długo, jak ma na to ochotę. Mleko dla niemowląt stanowi pełnowartościowe pożywienie, które po 4.-6. miesiącu powinno być stopniowo zastępowane posiłkami uzupełniającymi.  Po 1. roku życia możesz podać dziecku produkt HiPP typu JUNIOR COMBIOTIK®.

Od kiedy dziecko może pić mleko krowie?

Mleko krowie możemy podawać dziecku przed końcem 1. roku życia w niewielkich ilościach wyłącznie jako składnik dań, a nie do picia z butelki w jego pierwotnej formie. Po pierwszych urodzinach można stopniowo zwiększać ilość krowiego mleka w diecie dziecka - oczywiście, jeśli maluch nie jest alergikiem, a po wypiciu mleka krowiego nie występują reakcje pokarmowe.

By nie wprowadzać od razu dużych ilości mleka krowiego, można początkowo podawać je wymieszane z wodą. Jak rozcieńczyć mleko krowie dla niemowlaka? Optymalne proporcje, które pozwalają zachować walory smakowe, a jednocześnie sprawiają, że mleko krowie jest lepiej przyswajalne dla maluszka to 2/3 mleka i 1/3 części wody. Jeżeli z kolei mamy możliwość zdobycia tzw. pełnego mleka prosto od krowy, które jest bardziej tłuste i treściwe, z powodzeniem możemy rozcieńczyć je wodą w stosunku 1:1.

Alergia na białko mleka krowiego u niemowląt – jaka alternatywa?

Jednak po 1. roku życia dobrą alternatywą do mleka krowiego są produkty HiPP JUNIOR COMBIOTIK®. Zawartość białka została w nim obniżona (w stosunku do mleka krowiego) do poziomu odpowiedniego do potrzeb organizmu dziecka. Ponadto produkty Junior uzupełniają dietę malucha w składniki, których niedobory u małych dzieci stwierdza się najczęściej (np. w witaminę D, żelazo, wielonienasycone kwasy tłuszczowe).

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Zalecamy podawanie mleka modyfikowanego do 1. urodzin, a następnie produktów HiPP Junior do 3. urodzin dziecka. Przedszkolakom zaś proponujemy HiPP 5 Junior Combiotik®.
Pamiętaj jedynie, że z początkiem drugiego roku życia dziecko powinno już pić mleko i inne napoje z kubeczka. Pomoże to doskonalić mu nowe umiejętności, zapobiegnie długotrwałemu ssaniu i będzie sprzyjać ochronie ząbków malucha przed próchnicą.

Przeczytaj także:
Jak przygotować mleko dla niemowląt? ABC przygotowania i przechowywania pokarmu
Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?