Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Do kiedy mleko modyfikowane może stanowić główny składnik diety dziecka, a kiedy można już zamienić je na mleko krowie? Czy zalecenia ekspertów w tej kwestii zmieniają się, jeśli Twoje dziecko jest alergikiem? Sprawdź, co na ten temat powinna wiedzieć każda mama karmiąca mm.

Mleko modyfikowane a wiek dziecka
Od kiedy dziecko może pić mleko z kartonu?
Alergia na białko mleka krowiego u niemowląt – jaka alternatywa?
Do kiedy mleko modyfikowane hipoalergiczne?
Mleko modyfikowane dla dzieci ze skłonnością do alergii a karmienie piersią
Od kiedy mleko krowie zamiast modyfikowanego?

Mleko modyfikowane a wiek dziecka

Mleko początkowe jest optymalnie dostosowane do potrzeb niemowląt od urodzenia do 6. miesiąca życia, a mleko następne np. HiPP 2 COMBIOTIK ® jest przewidziane dla dzieci w drugim półroczu życia.  Dziecko może pić mleko początkowe lub następne tak długo, jak ma na to ochotę. Mleko dla niemowląt stanowi pełnowartościowe pożywienie, które po 4.-6. miesiącu powinno być stopniowo zastępowane posiłkami uzupełniającymi.  Po 1. roku życia możesz podać dziecku mleko HiPP typu JUNIOR COMBIOTIK®.

Od kiedy dziecko może pić mleko krowie?

Mleko krowie możemy podawać dziecku przed końcem 1. roku życia w niewielkich ilościach wyłącznie jako składnik dań, a nie do picia z butelki w jego pierwotnej formie. Po pierwszych urodzinach można stopniowo zwiększać ilość krowiego mleka w diecie dziecka - oczywiście, jeśli maluch nie jest alergikiem, a po wypiciu mleka krowiego nie występują reakcje pokarmowe.

By nie wprowadzać od razu dużych ilości mleka krowiego, można początkowo podawać je wymieszane z wodą. Jak rozcieńczyć mleko krowie dla niemowlaka? Optymalne proporcje, które pozwalają zachować walory smakowe, a jednocześnie sprawiają, że mleko krowie jest lepiej przyswajalne dla maluszka to 2/3 mleka i 1/3 części wody. Jeżeli z kolei mamy możliwość zdobycia tzw. pełnego mleka prosto od krowy, które jest bardziej tłuste i treściwe, z powodzeniem możemy rozcieńczyć je wodą w stosunku 1:1.

Alergia na białko mleka krowiego u niemowląt – jaka alternatywa?

Jednak po 1. roku życia dobrą alternatywą do mleka krowiego jest mleko HiPP JUNIOR COMBIOTIK®. Zawartość białka została w nim obniżona (w stosunku do mleka krowiego) do poziomu odpowiedniego do potrzeb organizmu dziecka. Ponadto mleko Junior uzupełnia dietę malucha w składniki, których niedobory u małych dzieci stwierdza się najczęściej (np. w witaminę D, żelazo, wielonienasycone kwasy tłuszczowe).

Do kiedy mleko modyfikowane hipoalergiczne?

Kiedy można zamienić w diecie dziecka mleko hipoalergiczne na zwykłe mleko dla niemowląt? W zapobieganiu alergii decydującą rolę odgrywa konsekwentne unikanie w pożywieniu substancji alergizujących. Zaleca się, aby postępować w ten sposób przez pierwsze pół roku życia dziecka.

Mleko modyfikowane dla dzieci ze skłonnością do alergii a karmienie piersią

Dzieci ze skłonnością do alergii powinny być karmione przez pierwsze sześć miesięcy życia wyłącznie piersią lub gdy nie jest to możliwe, otrzymywać hipoalergiczne mleko początkowe (HA). Wszelkie zmiany w żywieniu maluszka-alergika należy skonsultować z pediatrą.

Pamiętaj, że działania profilaktyczne przyniosą oczekiwane efekty tylko wówczas, jeżeli dziecko nie będzie ponadto karmione mlekiem, które nie zawiera zhydrolizowanego białka. Czy i w jakim stopniu dieta hipoalergiczna powinna być kontynuowana w drugim półroczu życia, należy ustalić z lekarzem prowadzącym – zawsze jest to kwestia indywidualna. W większości przypadków -w momencie uzgodnionym z lekarzem - dzieci pijące mleko HA mogą przejść na mleko modyfikowane dla dzieci zdrowych.

Przeczytaj więcej o wyborze mleka modyfikowanego - Jakie mleko modyfikowane dla dziecka – które wybrać?

Do kiedy dziecko powinno pić mleko modyfikowane?

Zalecamy podawanie mleka modyfikowanego do 3. urodzin, choć tak naprawdę nie istnieje sztywna granica wieku, powyżej której należałoby zaprzestać podawania mleka modyfikowanego.
Pamiętaj jedynie, że z początkiem drugiego roku życia dziecko powinno już pić mleko i inne napoje z kubeczka. Pomoże to doskonalić mu nowe umiejętności, zapobiegnie długotrwałemu ssaniu i będzie sprzyjać ochronie ząbków malucha przed próchnicą.

Przeczytaj także:
Jak przygotować mleko dla niemowląt? ABC przygotowania i przechowywania pokarmu
Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?