Dlaczego Twoje dziecko potrzebuje 7 x więcej witaminy D?

Pierwsze urodziny Twojego dziecka są ważnym kamieniem milowym w jego rozwoju. Zaczyna ono teraz aktywnie poznawać świat. Jednak dzieci nie są małymi dorosłymi, także jeżeli chodzi o sposób odżywanie się. Dopasowane do potrzeb dziecka pożywienie aż do osiągnięcia wieku szkolnego ma olbrzymie znaczenie. Dla prawidłowego rozwoju kości Twój Maluch potrzebuje 7 razy więcej witaminy D na kilogram masy ciała niż Ty.
 

Wapń i witamina D szczególnie ważne dla rozwoju mocnych kości

Wapń jest budulcem kości. Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju kości i zębów oraz wpływa na system odpornościowy, który do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia nie jest w pełni rozwinięty. Oprócz witaminy D, także witamina A i C pomagają wspierać układ immunologiczny.
Organizm syntetyzuje wprawdzie sam witaminę D, jednak do jej produkcji niezbędne jest światło słoneczne. Ponieważ głównie w miesiącach zimowych okres nasłonecznienia jest bardzo ograniczony, niezbędne jest korzystanie z innych źródeł witaminy D. Jest bardzo niewiele produktów spożywczych, które mogą dostarczyć ludzkiemu organizmowi wystarczającą ilość tej ważnej witaminy. Aby pokryć zapotrzebowanie na witaminę D (bez ekspozycji na słońce), dzieci musiałyby – teoretycznie – spożyć 10-12 jajek, 1 kg pieczarek, 1,5 kg sera i ponad 125g łososia.

 

Jak jeszcze można wzmocnić kości?

  • Szpinak i brokuły zawierają dużo wapnia, w tłustych rybach znajdziesz dużo witaminy D.
  • Ruch (np. gimnastyka, treningi ) jest niezwykle ważny.
  • Nie ma nic piękniejszego niż zabawa na świeżym powietrzu, bieganie, skakanie, zabawa w berka. Sprawiają one nie tylko mnóstwo radości, lecz także wspierają one zdrowy rozwój kości Twojego dziecka. Jednocześnie Twoje dziecko jest wystawione na działanie promieni słonecznych. Nie zapomnij jednak o prawidłowej ochronie przed szkodliwym działaniem słońca.

Najnowsze badania wskazują na wpływ pór roku na syntezę witaminy D przez organizm. Tylko latem dzieci otrzymują wystarczającą ilość witaminy D, ponad 90% tej witaminy wytwarzana jest w skórze, a 5-10% dostarczana jest w pożywieniu.

Możesz przeciwdziałać niedoborom witaminy D podając swojemu dziecku mleko dla dzieci HiPP COMBIOTIK®. Badanie Hower et al 2013 wykazało, że podczas stosowania mleka dla dzieci HiPP COMBIOTIK® 4  w sezonie zimowym można zapobiegać spadkom poziomu witaminy D w organizmie dziecka, a nawet uzyskać wzrost poziomu tej ważnej witaminy.