Czy małym dzieciom w wieku 1-3 lata podać mleko krowie czy lepiej produkty typu Junior 3, 4 lub 5?

Jednak pozostaje pytanie, co z mlekiem - czy przechodzić na mleko krowie czy podawać dziecku przeznaczone dla dzieci po 1. roku życia produkty na bazie mleka typu Junior?

Mleko krowie dla dzieci – najważniejsze informacje

Mleko krowie, jak mleko wszystkich innych ssaków, składa się głównie z wody, węglowodanów (w tym przypadku jest to cukier laktoza), tłuszczów, witamin i minerałów. Krowie mleko dla dziecka polecane jest przede wszystkim ze względu na fakt, iż zawiera ono dużą ilość wapnia, a co więcej, w idealnej proporcji w stosunku do fosforu, co znacznie zwiększa jego przyswajalność. Oprócz kluczowego dla wzmocnienia kości wapnia, mleko to zawiera również spore ilości potasu, cynku, magnezu i manganu, a także rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A i D oraz witamin z grupy B. Pamiętajmy jednak, że mleko krowie dla dzieci nie jest polecane w dużych ilościach ze względu na stosunkowo małą ilość żelaza oraz dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, a także sodu i białka, które mogą obciążyć delikatne nerki malucha. Jeżeli chodzi o białka mleka krowiego, w 80% stanowią je kazeiny, a w około 20% białka serwatkowe. Bywają one częstą przyczyną alergii u dzieci, z czego te pierwsze są stabilne nawet podczas obróbki termicznej. Zastanawiając się, jakie mleko krowie dla dziecka będzie najlepsze, warto wziąć pod uwagę najpopularniejsze mleko 2%, które w jednej szklance zawiera około 130 kcal, w tym 5g tłuszczu, 8,5g białka, 12g węglowodanów i aż 330mg wapnia.

Rozszerzanie diety o mleko krowie – jak je podawać dziecku?

Kiedy mleko krowie dla dziecka jest bezpieczne? Najnowsze zalecenia dotyczące rozszerzania diety niemowląt i małych dzieci nie bazują już na sztywnych schematach, a raczej bardziej elastycznych zaleceniach od kiedy i w jaki sposób rozpocząć rozszerzanie diety. Mleko krowie może być podawane dzieciom już po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia, po poddaniu procesowi pasteryzacji oraz najlepiej obróbce termicznej. Najlepiej wybierać mleko świeże, dostępne w większości sklepów. Ile mleka krowiego dla dziecka? Na początku należy podawać jego niewielkie ilości, najlepiej jako jeden ze składników innych potraw np. placuszków, kaszek czy owsianek. Niewskazane jest podawanie mleka krowiego dzieciom poniżej 1. roku życia w formie napoju, gdyż może ono zbyt mocno obciążać ich delikatny układ trawienny. Wtedy też jednak nie powinno się podawać go więcej niż 400 ml dziennie. Z powodzeniem natomiast można maluchowi już na początku rozszerzania diety podawać różnego rodzaju przetwory mleczne, takie jak jogurt, maślankę czy twarożek.

Krowie mleko dla dziecka – od kiedy można je podawać?

Zgodnie z założeniami Schematu żywienia niemowląt pełne mleko krowie może być wprowadzone po 12. miesiącu życia. Jednak nie należy zapominać, że małe dzieci w wieku od roku do lat 3 mają nadal szczególne potrzeby, a badania przeprowadzane w różnych krajach wciąż potwierdzają niedobory w ich diecie ważnych składników odżywczych, takich jak:

  • żelazo,
  • jod,
  • witamina D
  • kwasy Omega -3.

Eksperci wyraźnie podkreślają, że należy zwrócić uwagę na wystarczającą podaż tych niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników, a produkty typu Junior postrzegają jako jedną z możliwości ich dostarczenia.

Produkty Junior zamiast mleka krowiego - HiPP COMBIOTIK® 3, 4 i 5

Produkty HiPP JUNIOR, które zostały opracowane specjalnie z myślą o małych dzieciach pozwalają te niedobory wyrównywać. Wyróżniamy trzy jego rodzaje: HiPP 3 JUNIOR COMBIOTIK® po 1. roku życia, HiPP 4 JUNIOR COMBIOTIK® po 2. roku życia oraz przeznaczony dla przedszkolaków HiPP 5 JUNIOR COMBIOTIK®. Istnieje wiele powodów, dla których warto podawać małym dzieciom produkty HiPP JUNIOR.

HiPP JUNIOR

  • zostało opracowywane na podstawie najnowszych zaleceń ekspertów i uwzględnia szczególne potrzeby żywieniowe małych dzieci;
  • zachowuje cenne składniki odżywcze obecne w pełnym mleku krowim, takie jak wapń, witamina A, witamina B2, a równocześnie posiada dodatek tych składników, których zawartość w mleku krowim jest niska, a które są niezbędne dla malucha. Chodzi tu o wcześniej wspomniane: jod, żelazo, kwasy Omega-3;
  • ilość białka została w nim zredukowana o 40% (w stosunku do mleka krowiego), dlatego jest bardziej dopasowane do potrzeb organizmu jedno- czy kilkulatka i służy profilaktyce otyłości;
  • jego kaloryczność jest na odpowiednim dla małego dziecka poziomie, czyli  kaloryczności mleka krowiego odtłuszczonego;
  • tak jak mleko krowie zawiera tylko jeden rodzaj węglowodanów – laktozę, w porównywalnej do mleka krowiego ilości. Żadnych dodatkowych cukrów;
  • zawiera również odpowiednio zwiększoną dawkę witaminy D;
  • ponadto zawiera dodatek naturalnych kultur bakterii kwasu mlekowego i galaktooligosacharydów z laktozy korzystnie wpływających na funkcjonowanie jelit, a tym samym całego małego organizmu;
  • produkowane jest ze starannie dobieranych surowców, które na każdym etapie produkcji przechodzą szereg rygorystycznych kontroli,  zapewniających produktom końcowym wysoką jakość i bezpieczeństwo.

Produkty HiPP JUNIOR zostały odpowiednio zbilansowane i przyczyniają się do prawidłowego żywienia dziecka. Polecamy je pić z kubeczka.

Podsumowanie:
HiPP JUNIOR stanowi możliwą alternatywę do mleka krowiego godną rozważenia, ponieważ przyczynia się w większym stopniu do pokrycia zapotrzebowania na ważne składniki odżywcze u małych dzieci i jest bardziej dopasowane do możliwości ich wrażliwego jeszcze organizmu niż mleko krowie.

Zobacz także:

Mleko krowie dla rocznego dziecka czy produkty HiPP Junior?