Karmienie butelką – co robić, kiedy po karmieniu piersią dziecko nie chce pić mleka z butelki?

Lada dzień czeka Cię powrót do pracy, a Twoje dziecko nie chce przestawić się na mleko modyfikowane? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny odmawiania przez malucha butelki oraz jak im skutecznie zaradzić. 

Karmienie butelką – nowa forma karmienia

Zastąpienie piersi mamy butelką wiąże się dla malucha z istotną zmianą. Stąd też nieprzygotowanie do niej jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których dziecko odmawia jedzenia mieszanki. Jak nauczyć dziecko pić mleko modyfikowane w takiej sytuacji?

Mleko następne może podać tata

Przebywając blisko Ciebie, malec wyczuwa Twój zapach i w konsekwencji oczekuje, że tak jak do tej pory przystawisz go do piersi. Aby uniknąć u niego skojarzeń z naturalnym karmieniem, o zaspokojenie głodu dziecka poproś tatę lub babcię. Pomoże to maluchowi przystosować się do nowej sytuacji.

Niewłaściwy smak mleka – mleko modyfikowane różni się smakiem od mleka z piersi

Kolejnym powodem, dla którego dziecko przestało pić mleko modyfikowane, może być jego smak, który nie odpowiada maluszkowi. Sytuacja ta zdarza się szczególnie wtedy, gdy dotychczas był on karmiony wyłącznie piersią. Co możesz zrobić w takim przypadku?

Mleko modyfikowane i mleko mamy – stopniowo przyzwyczajaj dziecko do nowego smaku

Decydując się na wprowadzenie do diety maluszka mleka modyfikowanego warto uzbroić się w cierpliwość – taka zmiana nie powinna być zbyt gwałtowna ani wydarzyć się z dnia na dzień (poza nadzwyczajnymi sytuacjami). Warto robić to stopniowo, by dziecko mogło przyzwyczaić się do pobierania pokarmu z butelki oraz do nowego smaku mieszanki mlecznej, a mama zyskała czas na łagodne zmniejszenie i wygaszenie laktacji.

Na wprowadzenie butelki ze smoczkiem wybierz moment, kiedy maluch czuje się dobrze, nie jest chory, głodny, zdenerwowany ani nie ząbkuje. Początkowo warto podawać dziecku odciągnięte mleko matki w butelce ze smoczkiem, zaczynając od 1 porcji dziennie i stopniowo zwiększając ilość karmień z butelki. Na pozostałe posiłki maluch powinien otrzymywać pierś. Jeśli dziecko nie będzie miało problemu ze ssaniem smoczka, można po kilku dniach podać mu pierwszą porcję mleka modyfikowanego, zastępując nim jedno karmienie mlekiem mamy dziennie i obserwując jego reakcję. Najczęściej zaleca się zastąpienie tego karmienia, którym maluch jest najmniej zainteresowany.

Jeśli dziecko będzie dobrze tolerowało mleko modyfikowane, należy po kilku dniach zastąpić nią dwa karmienia, a następnie trzy, cztery i tak dalej, aż do zupełnego przejścia na karmienie butelką. Na sam koniec warto zostawić te karmienia, które są dla dziecka najprzyjemniejsze (najczęściej wieczorne i poranne).

Przejście z karmienia piersią na podawanie mleka modyfikowanego nie zawsze jest łatwe – zdarzają się sytuacje, kiedy maluch nie akceptuje nowej formy podawania mleka albo smaku gotowej mieszanki. W takim przypadku pomocne bywa posmarowanie smoczka butelki odciągniętym mlekiem mamy – dziecko poczuje znajomy smak, który może zachęcić je do jedzenia. Warto też trzymać je w podobnej pozycji, jak w trakcie karmienia mlekiem mamy.

Zmiana mleka modyfikowanego – jakie mleko dla niemowlaka wybrać?

Niektóre dzieci, nawet pomimo ogromnych wysiłków rodziców i stopniowego wprowadzania mleka modyfikowanego, nie akceptują smaku wybranej przez nich mieszanki. W takiej sytuacji należy rozważyć zmianę tego mleka na inne, które być może lepiej trafi w gusta maluszka.

Istotne jest, by także podczas karmienia butelką maluch otrzymywał pokarm jak najlepiej dopasowany do jego potrzeb żywieniowych i zaspokajający zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Dlatego przy wyborze mleka dla niemowlaka warto kierować się nie tylko potencjalnie lepszym smakiem, ale też, a raczej przede wszystkim, jego wartościowym składem, który będzie jak najbardziej zbliżony do mleka matki.

Mleko HiPP BIO COMBIOTIK® z Metafolin® – mleko modyfikowane na wzór mleka mamy

Na podstawie wyników wieloletnich badań nad mlekiem mamy powstało ekologiczne mleko następne HiPP BIO COMBIOTIK® z unikalnym źródłem folianów - Metafolin®. Zawiera ono szereg cennych składników wspomagających zdrowy rozwój niemowlaka po 6. miesiącu życia oraz unikalnych substancji stworzonych na wzór mleka mamy.

W skład mleka modyfikowanego HiPP BIO COMBIOTIK® wchodzą:

  • połączenie PROBIOTIK® + PRAEBIOTIK® – kompleks naturalnych kultur bakterii kwasu mlekowego, które pierwotnie pozyskano z pokarmu kobiecego oraz wartościowych galaktooligosacharydów (prebiotycznego błonnika pokarmowego) z ekologicznej laktozy, która jest głównym źródłem węglowodanów w mleku kobiecym

  • Metafolin® (L-metylofolian wapnia) – źródło wysoce biodostępnych i łatwoprzyswajalnych folianów na wzór mleka mamy

  • witaminy A, C i D wspierające układ odpornościowy maluszka

  • kwas dokozaheksaenowy, czyli DHA (Omega-3), odpowiadający za rozwój narządu wzroku u niemowląt

  • kwas alfa-linolenowy, czyli ALA (Omega-3), stymulujący prawidłowy rozwój komórek nerwowych i mózgu dziecka.

Mleko HiPP BIO COMBIOTIK® jest jedynym mlekiem modyfikowanym wzbogaconym o naturalne źródło folianów Metafolin®. Ten ważny składnik bierze udział w szeregu procesów w organizmie maluszka, m.in. w syntezie DNA, podziałach i wzroście komórek i tworzeniu się krwi. Z tego względu stanowi on niezbędny budulec dla zdrowego rozwoju każdego dziecka.

Mleko dla niemowląt inaczej

Karmienie odstawionego od piersi niemowlaka niekiedy wymaga od rodziców nieco sprytu i kreatywności. Jeśli maluch nie zawsze z chęcią pije mleko modyfikowane z butelki, można z powodzeniem zaproponować mu je w nieco innej formie. Jednym ze sposobów jest też podanie mu posiłku bazującego na mieszance mlecznej. Możemy przygotować mleko, a następnie wymieszać je z kaszką dla niemowląt lub zaopatrzyć się w gotowy produkt, np. kaszkę mleczno-zbożową Na Dobranoc Manna z bananami HiPP BIO po 6. miesiącu, do której wystarczy dodać odpowiednią ilość wody.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej ułatwić sobie życie, sięgnij po słoiczki HiPP dla niemowląt, idealne w początkowej fazie rozszerzania diety:

Alternatywnie możemy też dodać mleko do innych dań, np. do zupy albo spróbować podać je w inny sposób niż z butelki, np. z otwartego kubeczka albo bidonu ze słomką.

Czy wiesz, że ...?

Zapotrzebowanie niemowląt na wapń (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) jest aż kilkukrotnie wyższe niż u dorosłych. To właśnie w tym czasie – do końca 12. miesiąca życia – następuje bowiem jeden z dwóch najistotniejszych w życiu okresów dla wzrostu dziecka. Pamiętaj więc, aby rezygnując z mlecznych mieszanek, dostarczyć maluchowi niezbędne składniki pokarmowe – przede wszystkim wapń, ale i białko oraz witaminy A, B2 i D.

Nieodpowiednia butelka do karmienia? A może to wina smoczka?

Kwestią utrudniającą dziecku przestawienie się do nowego sposobu żywienia może być także nieprawidłowo dopasowany smoczek. Jak nauczyć dziecko pić mleko modyfikowane z butelki? 

Karmienie butelką z odpowiednim smoczkiem

by ułatwić mu to zadanie, zaopatrz się w kilka rodzajów butelek z różnymi smoczkami. Może się bowiem okazać, że ta, z której dotychczas podawałaś pokarm, zapewniała zbyt szybki lub wolny przepływ mleka i jej wymiana rozwiąże problem.

Powyższe sytuacje to tylko niektóre z powodów, dla których dziecko odwraca głowę od butelki z mieszanką. Dojść może do nich ząbkowanie, problemy zdrowotne czy reakcje alergiczne. Niezależnie od przyczyny, okaż jednak maluchowi cierpliwość oraz wsparcie. Bliskość najbliższej osoby znacząco ułatwi mu zaadoptowanie się do nowych okoliczności.

Czytaj także:

Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?
Jak przygotować mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane po 6. miesiącu – wybieramy mleko następne