Co zrobić, kiedy po karmieniu piersią dziecko nie chce pić mleka z butelki?

Lada dzień czeka Cię powrót do pracy, a Twoje dziecko nie chce przestawić się na mleko modyfikowane? Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny odmawiania przez malucha butelki oraz jak im skutecznie zaradzić. 

Nowa forma karmienia

Zastąpienie piersi mamy butelką wiąże się dla malucha z istotną zmianą. Stąd też nieprzygotowanie do niej jest jedną z najczęstszych przyczyn, dla których dziecko odmawia jedzenia mieszanki. Jak nauczyć dziecko pić mleko modyfikowane w takiej sytuacji? Przebywając blisko Ciebie, malec wyczuwa Twój zapach i w konsekwencji oczekuje, że tak jak do tej pory przystawisz go do piersi. Aby uniknąć u niego skojarzeń z naturalnym karmieniem, o zaspokojenie głodu dziecka poproś tatę lub babcię. Pomoże to maluchowi przystosować się do nowej sytuacji.

Niewłaściwy smak mleka

Kolejnym powodem, dla którego dziecko przestało pić mleko modyfikowane, może być jego smak, który nie odpowiada maluszkowi. Sytuacja ta zdarza się szczególnie wtedy, gdy dotychczas był on karmiony wyłącznie piersią. Co możesz zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim mleko modyfikowane wprowadzaj stopniowo, podając je początkowo wymieszane z Twoim pokarmem.
Jeśli pomimo tego nadal dziecku nie smakuje mleko modyfikowane, spróbuj wybrać inną mieszankę lub też zastąpić ją produktami mlecznymi. Możesz także „przemycić” mleko, dodając je do zup czy deserków.
 

Czy wiesz, że ...?

Zapotrzebowanie niemowląt na wapń (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) jest aż kilkukrotnie wyższe niż u dorosłych. To właśnie w tym czasie – do końca 12. miesiąca życia – następuje bowiem jeden z dwóch najistotniejszych w życiu okresów dla wzrostu dziecka. Pamiętaj więc, aby rezygnując z mlecznych mieszanek, dostarczyć maluchowi niezbędne składniki pokarmowe – przede wszystkim wapń, ale i białko oraz witaminy A, B2 i D.

Nieodpowiednia butelka

Kwestią utrudniającą dziecku przestawienie się do nowego sposobu żywienia może być także nieprawidłowo dopasowany smoczek. Jak nauczyć dziecko pić mleko modyfikowane z butelki? Aby ułatwić mu to zadanie, zaopatrz się w kilka rodzajów butelek z różnymi smoczkami. Może się bowiem okazać, że ta, z której dotychczas podawałaś pokarm, zapewniała zbyt szybki lub wolny przepływ mleka i jej wymiana rozwiąże problem.

Powyższe sytuacje to tylko niektóre z powodów, dla których dziecko odwraca głowę od butelki z mieszanką. Dojść może do nich ząbkowanie, problemy zdrowotne czy reakcje alergiczne. Niezależnie od przyczyny, okaż jednak maluchowi cierpliwość oraz wsparcie. Bliskość najbliższej osoby znacząco ułatwi mu zaadoptowanie się do nowych okoliczności.