Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie (łac. sectio caesarea) zwane jest potocznie cesarką. Jest to zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu powłok brzusznych i wyjęciu dziecka z łona matki. Wyróżnia się dwa rodzaje cięcia cesarskiego pierwotne i wtórne. Pierwotne cc jest zabiegiem zaplanowanym i rozpoczyna się przed wystąpieniem akacji porodowej. O wtórnym cc mówimy w sytuacji, gdy poród zdążył się rozpocząć i pojawiły się komplikacje, które mogą zagrażać życiu matki i dziecka.

W Polsce ponad 40% dzieci przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. I z każdym rokiem wzrasta liczba kobiet, które decydują się na taki poród.
Podczas cesarskiego cięciadziecko omija naturalny kanał rodny i tym samym nie ma kontaktu z naturalną florą bakteryjną matki, co może mieć wpływ na jego system immunologiczny.

Badania wykazały, że mikroflora jelitowa dzieci urodzonych przez cc różni się od mikroflory jelitowej dzieci urodzonych naturalnie. Ponadto najlepszym sposobem żywienia niemowląt również tych urodzonych przez cięcie cesarskie jest karmienie piersią, ponieważ mleko matki zawiera cenne składniki, takie jak pro- i prebiotyki.


Jeśli z różnych powodów nie możesz karmić piersią, skontaktuj się lekarzem pediatrą lub swoją położną i zapytaj, jakie mleko będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka. Niekarmione piersią, urodzone przez cięcie cesarskie niemowlęta również mogą otrzymywać pokarm zawierający cenne pre- i probiotyki.
 

 

Mleko HiPP COMBIOTIK®

dla niemowląt po 6.miesiącu życia