Kiedy dochodzi do zastoju pokarmu?

Zastój pokarmu (inaczej zator) to  zablokowanie przewodów mlecznych. Do zastoju pokarmu najczęściej dochodzi w pierwszych tygodniach karmienia noworodka. Bywa najczęściej powikłaniem nawału mlecznego. Gdy pierś nie zostanie dokładnie opróżniona, to zalegający pokarm blokuje kanaliki mleczne. Zastój może być również wynikiem niewłaściwej techniki przystawiania dziecka do piersi lub źle dobranym biustonoszem (biustonosz zbyt ciasny, uciskające fiszbiny biustonosza).

Po czym poznasz zastój pokarmu?

Kiedy pojawi się zastój pokarmu, Twoje piersi będą nabrzmiałe, twarde, bolesne i bardziej ucieplone. Mimo uczucia przepełnionych piersi mleczko nie chce z nich wypływać.

Co zrobić, aby zlikwidować zastój?

Aby zlikwidować zator należy spowodować wypływanie pokarmu, czyli trzeba poprawić drenaż przewodów mlecznych. Ciepłe okłady na piersi, ciepły prysznic - ułatwiają wypływanie mleka z piersi. Podstawową metodą leczenia zatoru jest częste karmienie. Karmienie maluszka zawsze zaczynaj od przepełnionej piersi. Przystawiaj dziecko do piersi w różnych pozycjach, aby mogło dokładnie ściągać mleczko z piersi, wypróbuj pozycję spod pachy. Karmiąc nie uciskaj piersi, by nie blokować wypływu mleka. Jeśli pierś jest zbyt twarda i nabrzmiała, to przed podaniem maluszkowi odciągnij trochę mleka laktatorem do uczucia ulgi. Poprawia to drenaż kanalików mlecznych, a maluszek lepiej uchwyci pierś.

Po karmieniu przyłóż na piersi chłodny okład, który obkurczy kanaliki mleczne i zmniejszy produkcję pokarmu. Możesz wykorzystać schłodzoną pieluszkę lub rozbite schłodzone liście kapusty. Zimny okład działa kojąco na piersi, a sok z kapusty ma działanie ściągające i przeciwzapalne.

Aby spowodować lepsze wypływanie pokarmu możesz lekko i bardzo delikatnie gładzić piersi przed i podczas karmienia. Aby nie doszło do zapalenia piersi, możesz stosować Ibuprofen lub paracetamol, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Pamiętaj!

W tak trudnym czasie, kiedy pojawiają się problemy z piersiami, najważniejszy jest Twój odpoczynek i relaks. Ważne jest wsparcie i pomoc bliskich. Twój spokój też w znacznym stopniu ułatwi wypływ mleczka. Zastój pokarmu nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Musisz wiedzieć, że najskuteczniejszym lekarstwem jest częste karmienie piersią. Żaden laktator nie poradzi sobie tak z opróżnianiem piersi, jak maluszek.

Czego nie powinnaś robić w trakcie zastoju?

Nie wolno mocno masować, uciskać i ugniatać piersi, gdyż może to uszkodzić obrzmiałe kanaliki mleczne. Nie wolno bandażować piersi.

Jeśli mimo prawidłowego postępowania zastój w piersiach nie przechodzi, a dolegliwości się nasilają, powinnaś skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Długotrwały i nieleczony zastój może doprowadzić do zapalenia piersi.