Zapalenie piersi – jak je rozpoznać, jakie są jego przyczyny i jak sobie radzić przy zapaleniu piersi?
Mleko matki to najlepsze rozwiązanie dla każdego maluszka. Kobiecy pokarm zawiera bowiem nie tylko składniki odżywcze, ale również cenne enzymy, przeciwciała czy czynniki wzrostu. Choć karmienie piersią jest czymś całkowicie naturalnym, w pierwszych tygodniach po porodzie może u kobiety pojawić się zastój pokarmu, wynikający z niepełnego opróżniania piersi przez noworodka. Może on przerodzić się w zapalenie piersi, którego głównymi objawami są obrzęk piersi, ból oraz zaczerwienienie piersi. Jak zapobiegać i leczyć zapalenie piersi?
Zapalenie piersi – objawy. Po czym poznać zapalenie piersi?
Zapalenie piersi czy grypa?
Jakie są przyczyny zapalenia piersi?
Kiedy najczęściej dochodzi do zapalenia piersi?
Zastój pokarmu – czy jedyny winowajca?
Zapalenie piersi a karmienie noworodka
Zapalenie piersi - jak sobie radzić?
Jak postępować, by nie doprowadzić do zapalenia piersi?
Zapalenie piersi – objawy. Po czym poznać zapalenie piersi?
Przy zapaleniu piersi mogą pojawiać się zarówno objawy miejscowe jak i uogólnione. W momencie, kiedy dochodzi do zastoju pokarmu, w pierwszej kolejności pojawia się obrzęk i zaczerwienienie piersi. W miejscu zastoju pierś jest wyraźnie twardsza i cieplejsza, może zwiększyć się również bolesność piersi. Z czasem zmiany zapalne piersi ulegają nasileniu i zaczynają obejmować całą jej powierzchnię. Wtedy też zazwyczaj pojawiają się ogólne objawy zapalenia piersi, takie jak osłabienie i wysoka gorączka, czasem sięgająca powyżej 39 stopni Celsjusza, dreszcze, bóle głowy i bóle mięśniowe.
Zapalenie piersi czy grypa?
Jeśli chodzi o zapalenie piersi, objawy często są mało specyficzne i mogą zostać pomylone z przeziębieniem lub grypą. Objawy zapalenia piersi, które dla kobiet bywają mylące to ogólne zmęczenie, złe samopoczucie, bóle głowy oraz bóle mięśniowe, którym mogą towarzyszyć dreszcze. To, co odróżni zapalenie piersi od przeziębienia i grypy to pojawiające się równocześnie dolegliwości ze strony piersi, takie jak wspomniane wcześniej ból, obrzęk i zaczerwienienie piersi.
Jakie są przyczyny zapalenia piersi?
Przyczyną zapalenia piersi jest przede wszystkim nieodpowiednie postępowanie podczas zastoju pokarmu. Zbyt mocny masaż i uciskanie piersi, zbyt duże przerwy między karmieniami, nieodpowiednia technika i pozycja do karmienia.
Kiedy najczęściej dochodzi do zapalenia piersi?
Przyczyn zapalenia piersi najczęściej należy szukać w zablokowaniu któregoś z kanalików mlecznych, a co za tym idzie, pojawieniem się zastoju pokarmu. Zapalenie piersi zdecydowanie częściej pojawia się w pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy laktacja nie jest jeszcze w pełni uregulowana, niż w późniejszym okresie karmienia piersią.
Zastój pokarmu – czy jedyny winowajca?
Mimo, że za głównego winowajcę zapalenia piersi uznaje się zastój pokarmu, w niektórych przypadkach przyczyny zapalenia piersi są w pełni jasne. Z pewnością jego pojawieniu sprzyja:
- nadmierny ucisk piersi, np. poprzez źle dobrany biustonosz,
- popękane brodawki,
- zbyt długie przerwy pomiędzy karmieniami,
- stres i przemęczenie,
- spadek odporności,
- niewyleczone w pełni wcześniejsze zapalenie piersi.
Zapalenie piersi a karmienie noworodka
Zastój w piersiach oraz związane z nim zapalenie piersi nie jest w żadnym przypadku powodem do zaprzestania karmienia piersią. Wręcz przeciwnie – karmienie noworodka czy niemowlęcia piersią jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia. Jak najczęściej karm więc dziecko, zwłaszcza z chorej piersi, dopiero potem podając mu drugą. W różnych pozycjach przystawiaj dziecko do piersi, najlepiej bródką w stronę zastoju (zgrubienia ) - miejsca gdzie jest zaczerwienienie i zastój pokarmu. Pozycje do karmienia piersią uznawane za najskuteczniejsze przy leczeniu zastoju piersi to między innymi pozycja „spod pachy”, która ułatwia skuteczne i pełne opróżnianie piersi.
Zapalenie piersi - jak sobie radzić?
Po karmieniu stosuj zimne okłady na pierś. W razie potrzeby przyjmuj Ibuprofen lub paracetamol. Nie ograniczaj spożywanych płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dużo wypoczywaj. Przy zapaleniu piersi powinnaś zgłosić się do lekarza, gdyż może być konieczność leczenia antybiotykiem. Przyjmowanie antybiotyku nie oznacza przerwania karmienia piersią. Tylko nieliczne antybiotyki kolidują z laktacją.
Jak postępować, by nie doprowadzić do zapalenia piersi?
Karm swoje dziecko na żądanie. W czasie nawału pokarmu przystawiaj do piersi jak najczęściej. Stosuj różne pozycje do karmienia. Wygodne dla Ciebie i dla dziecka, aby maluszek ściągał pokarm z różnych obszarów piersi.
Czytaj także:
Siara, czyli pierwsze mleko matki – co warto wiedzieć?
Nawał mleczny – czym jest, jakie są jego objawy, jak sobie z nim radzić?