Po czym poznać zapalenie piersi?

Gdy przy długo trwającym zastoju pokarmu pojawia się wysoka gorączka, ogólne osłabienie organizmu, pierś jest zaczerwieniona, nabrzmiała, twarda i bardzo bolesna, jest wyczuwalne zgrubienie w piersi to świadczy o zapaleniu piersi.

Przyczyną zapalenia piersi jest przede wszystkim nieodpowiednie postępowanie podczas zastoju pokarmu. Zbyt mocny masaż i uciskanie piersi, zbyt duże przerwy między karmieniami, nieodpowiednia technika i pozycja do karmienia.

Zapalenie piersi - co robić dalej?

Jak najczęściej karm dziecko, zwłaszcza z chorej piersi. W różnych pozycjach przystawiaj dziecko do piersi, najlepiej bródką w stronę zastoju (zgrubienia). Po karmieniu stosuj zimne okłady na pierś. W razie potrzeby przyjmuj Ibuprofen lub paracetamol. Nie ograniczaj spożywanych płynów, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Dużo wypoczywaj. Przy zapaleniu piersi powinnaś  zgłosić się do lekarza, gdyż może być konieczność leczenia antybiotykiem. Przyjmowanie antybiotyku nie oznacza przerwania karmienia piersią. Tylko nieliczne antybiotyki kolidują z laktacją.

Jak postępować, by nie doprowadzić do zapalenia piersi?

Karm swoje dziecko na żądanie. W czasie nawału pokarmu przystawiaj do piersi jak najczęściej. Stosuj różne pozycje do karmienia. Wygodne dla Ciebie i dla dziecka, aby  maluszek ściągał pokarm z różnych obszarów piersi.