Wzrost i rozwój mózgu w pierwszym roku życia dziecka

W jaki sposób można korzystnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka w kluczowym pierwszym roku życia? Czy to prawda, że jednym z największych źródeł wsparcia dla rozwoju mózgu malucha jest zdrowa dieta? Jaką rolę odgrywają w tym procesie wartościowe składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (LC PUFA)?

Jak wspierać rozwój mózgu dziecka?

Prawidłowy rozwój mózgu płodu, a następnie niemowlęcia i małego dziecka ma niebagatelny wpływ na całe jego przyszłe życie i zdrowie. Co ważne, możesz wspierać rozwój mózgu Twojej pociechy poprzez drobne, codzienne czynności.

Kiedy zwracasz się do maluszka z czułością i uwagą, głaszczesz go, masujesz, mówisz, robisz zabawne miny czy gestykulujesz, pobudzasz w ten sposób mózg dziecka i stymulujesz jego rozwój, ponieważ dajesz mu różnorodne bodźce, które jego mózg musi nauczyć się przetwarzać i właściwie interpretować. Wsparciem mogą być także dostosowane do wieku dziecka zabawki edukacyjne, oglądanie z maluchem książeczek obrazkowych czy np. słuchanie łagodnej muzyki.

Także prawidłowe odżywianie korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka  – możliwe jest to tylko dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości wartościowych składników odżywczych. Należą do nich – oprócz białka czy żelaza – przede wszystkim długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (LC PUFA).

Prawidłowe żywienie a rozwój mózgu noworodka i niemowlęcia

Zapotrzebowanie na zawarte w mleku mamy kwasy tłuszczowe LC PUFA jest szczególnie wysokie w pierwszych miesiącach życia, kiedy ma miejsce niezwykle intensywny rozwój mózgu noworodka. W pierwszych miesiącach życia organizm niemowlęcia jeszcze nie wytwarza samodzielnie wystarczającej ilości długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego też dziecko powinno otrzymywać ten ważny składnik wraz z pokarmem.

Kolejnym czynnikiem, który ma duże znaczenie dla rozwoju mózgu, jest sen. Podczas snu mózg porządkuje i przetwarza bodźce otrzymane w ciągu dnia oraz utrwala treści w pamięci.
Dlatego też – z uwagi na intensywną aktywność mózgu – niemowlęta, dzieci roczne oraz dwulatki potrzebują snu również w ciągu dnia.

Warto wiedzieć:

Kwasy LC PUFA przyczynia się do optymalnego rozwoju mózgu, układu nerwowego i zdolności widzenia. Prawidłowy rozwój dziecka w tym obszarze ma nieprzeceniony wpływ na całe jego dalsze życie, zdolności poznawcze i umysłowe. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio stymulować rozwój mózgu w tym okresie.