Kwasy LC PUFA przyczynia się do optymalnego rozwoju mózgu, układu nerwowego i zdolności widzenia. Prawidłowy rozwój dziecka w tym obszarze ma nieprzeceniony wpływ na całe jego dalsze życie, zdolności poznawcze i umysłowe. Warto więc dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio stymulować rozwój mózgu w tym okresie.
Wzrost i rozwój mózgu w pierwszym roku życia
W jaki sposób można korzystnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka w kluczowym pierwszym roku życia? Czy to prawda, że jednym z największych źródeł wsparcia dla rozwoju mózgu malucha jest zdrowa dieta? Jaką rolę odgrywają w tym procesie wartościowe składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (LC PUFA)?
Jak wspierać rozwój mózgu dziecka?
Stymulacja rozwoju mózgu niemowlaka przez działanie
Dieta dla mózgu dziecka
Kwasy tłuszczowe LC PUFA – co warto o nich wiedzieć?
Znaczenie omega-3 i omega-6 dla rozwoju mózgu małego człowieka
Prawidłowe żywienie a rozwój mózgu noworodka i niemowlęcia
Karmienie piersią – dbaj od mózg maluszka od pierwszych dni życia
Mleko modyfikowane bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Kwasy omega-3 i omega-6 w czasie rozszerzania diety niemowląt
Źródła kwasów omega-3 i omega-6
Zdrowy sen dla rozwoju mózgu
Jak wspierać rozwój mózgu dziecka?
Prawidłowy rozwój mózgu płodu, a następnie niemowlęcia i małego dziecka ma niebagatelny wpływ na całe jego przyszłe życie i zdrowie. Co ważne, możesz wspierać rozwój mózgu Twojej pociechy poprzez drobne, codzienne czynności.
Stymulacja rozwoju mózgu niemowlaka przez działanie
Kiedy zwracasz się do maluszka z czułością i uwagą, głaszczesz go, masujesz, mówisz, robisz zabawne miny czy gestykulujesz, pobudzasz w ten sposób mózg dziecka i stymulujesz jego rozwój, ponieważ dajesz mu różnorodne bodźce, które jego mózg musi nauczyć się przetwarzać i właściwie interpretować. Wsparciem mogą być także dostosowane do wieku dziecka zabawki edukacyjne, oglądanie z maluchem książeczek obrazkowych czy np. słuchanie łagodnej muzyki.
Dieta dla mózgu dziecka
Także prawidłowe odżywianie korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka – możliwe jest to tylko dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości wartościowych składników odżywczych. Należą do nich – oprócz białka czy żelaza – przede wszystkim długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 (LC PUFA).
Kwasy tłuszczowe LC PUFA – co warto o nich wiedzieć?
Czym są kwasy tłuszczowe LC PUFA? Skrót wziął się od anglojęzycznej nazwy długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu ludzkiego. Należą do nich między innymi kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, takie jak kwas dekozaheksaenowy (DHA) i jego prekursor kwas linolenowy i alfa-linolenowy (ALA). Kwas DHA niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i siatkówki oka, poprawiając pracę mózgu i zwiększając ostrość widzenia, a pośrednio także zdolności poznawcze i rozwój psychoruchowy. Do kwasów tłuszczowych LC PUFA należą również wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, w tym przede wszystkim kwas arachidonowy (ARA), który wchodzi w skład błon komórkowych, a także bierze udział w wielu różnych procesach w naszym organizmie.
Znaczenie omega-3 i omega-6 dla rozwoju mózgu małego człowieka
Jak już zostało wspomniane, zarówno kwasy omega 3 jak i omega 6 wykazują istotny wpływ na prawidłowy rozwój mózgu maluszka. Ze względu na fakt, iż stanowią one jeden z głównych elementów budulcowych błony komórek nerwowych, są one ważne już na etapie życia płodowego. To właśnie dlatego kobietom zaleca się ich suplementację, by poprzez łożysko ich odpowiednie ilości były stale dostarczane do rozwijającego się pod kobiecym sercem płodu. Poprzez swój wpływ na komórki układu nerwowego poprawiają koncentrację maluszka i procesy myślowe, a także zwiększają zdolność zapamiętywania.
Prawidłowe żywienie a rozwój mózgu noworodka i niemowlęcia
Zapotrzebowanie na zawarte w mleku mamy kwasy tłuszczowe LC PUFA jest szczególnie wysokie w pierwszych miesiącach życia, kiedy ma miejsce niezwykle intensywny rozwój mózgu noworodka. W pierwszych miesiącach życia organizm niemowlęcia jeszcze nie wytwarza samodzielnie wystarczającej ilości długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego też dziecko powinno otrzymywać ten ważny składnik wraz z pokarmem
Karmienie piersią – dbaj od mózg maluszka od pierwszych dni życia
Powszechnie wiadomo, że karmienie piersią to najlepszy sposób na dostarczenie dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych umożliwiających mu wzrost i rozwój, w tym również niezwykle intensywny rozwój mózgu noworodka. Zarówno karmienie noworodków wyłącznie piersią, jak i jego kontynuowanie, gdy żywienie niemowląt jest już bardziej urozmaicone sprawia, że dziecko otrzymuje w niezbędnych ilościach kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, nawet jeżeli jego dieta uzupełniająca nie zawiera ich w dostatecznej ilości.
Mleko modyfikowane bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe
Wbrew pozorom rezygnacja z karmienia piersią wcale nie musi być jednoznaczna z pozbawieniem naszego maluszka składników odżywczych zapewniających prawidłowy rozwój mózgu niemowlaka. Zamiast sięgać po syntetyczne preparaty apteczne, warto zadbać o naturalne źródła kwasów omega 3 i omega 6 w diecie, a także wzbogacić ją o odpowiednio dobrane mleko modyfikowane, które w swoim składzie również zawiera cenne kwasy tłuszczowe. Takim mlekiem mleko modyfikowane HiPP BIO COMBIOTIK®, które zawiera zarówno kwas DHA (dekozaheksaenowy) jak i ALA (alfa-linolenowy), które wspierają rozwój mózgu niemowlaka, a także jego wzroku i innych składowych układu nerwowego.
Kwasy omega-3 i omega-6 w czasie rozszerzania diety niemowląt
O rozwój mózgu niemowlaka należy dbać nie tylko w pierwszych tygodniach jego życia, kiedy zmiany są najbardziej intensywne, ale również w czasie rozszerzania diety niemowląt. Wtedy często posiłki mleczne, które do tej pory stanowiły dla dziecka główne źródło kwasów omega-3 i omega-6 schodzą na dalszy plan. Na szczęście w zamian mamy do dyspozycji szeroką gamę produktów, które również zawierają znaczne ilości cennych kwasów tłuszczowych.
Źródła kwasów omega-3 i omega-6
Kwasy omega-3 i omega-6 znajdziemy w wielu produktach spożywczych, w tym przede wszystkim rybach morskich, orzechach i olejach roślinnych. Doskonałym źródłem kwasów omega-3, w tym cennego kwasu DHA, są między innymi:
- łosoś,
- pstrąg,
- tuńczyk,
- makrela,
- olej rzepakowy,
- olej lniany.
Z kolei kwas arachidonowy i inne kwasy z grupy omega-6 znajdziemy między innymi w:
- olejach: słonecznikowym, rzepakowym, sezamowym, kokosowym,
- oliwie z oliwek,
- migdałach,
- orzeszkach ziemnych (uwaga, mogą uczulać!)
- awokado.
Te składniki znaleźć można w gotowych, wygodnych do podania daniach w słoiczkach HiPP, takich jak Marchewka z ziemniaczkami i łososiem, którą można podawać już po 5. miesiącu życia maluszka, czy Makaron z rybą morską i brokułami, dla dzieci, które ukończyły 9 miesięcy.
Zdrowy sen dla mózgu
Kolejnym czynnikiem, który ma duże znaczenie dla rozwoju mózgu, jest sen. Podczas snu mózg porządkuje i przetwarza bodźce otrzymane w ciągu dnia oraz utrwala treści w pamięci.
Dlatego też – z uwagi na intensywną aktywność mózgu – niemowlęta, dzieci roczne oraz dwulatki potrzebują snu również w ciągu dnia.