Wzdęcia u noworodka – jak sobie z nimi poradzić?

Wzdęcia to jedna z najczęstszych dolegliwości, jakie przytrafiają się noworodkom. Mimo iż nie jest ona groźna, sprawia maluchom ból i znacznie obniża komfort jedzenia. Co jest przyczyną nieprzyjemnych wzdęć i jak im zapobiec?

Skąd biorą się wzdęcia u noworodka karmionego piersią?

Do nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach maluszka dochodzi z różnych powodów. Najczęściej wynika to z nieprawidłowej techniki karmienia piersią. Często przyczyną jest także podawanie jej zbyt rzadko i w dużych odstępach czasu, co sprawia, że jedząc łapczywie, dziecko połyka duże ilości powietrza. To jednak niejedyne czynniki odpowiedzialne za wzdęcia u niemowlaka.
Źródło problemu leży często również po stronie matki. Niewłaściwa dieta, zmęczenie, stres – te z pozoru mało istotne kwestie mogą znacząco utrudnić maluchowi proces spożywania pokarmu.
 

Ważne!

W pierwszych tygodniach życia noworodka jego system trawienny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Z tego powodu, zwłaszcza w początkowym okresie karmienia, zadbaj o przestrzeganie prawidłowej diety. Unikaj produktów wzdymających (fasola, brokuły, kapusta, suszone owoce, itp.), pokarmów smażonych oraz bogatych w cukry.

Co na wzdęcia u noworodka? Przede wszystkim cierpliwość

Wzdęcia i wszelkie niestrawności pokarmowe u niemowląt zwykle ustępują stopniowo wraz z dojrzewaniem ich układu pokarmowego. Dlatego pierwsze, co powinnaś i musisz zrobić, to uzbroić się w cierpliwość. Gdy Twoja pociecha zacznie płakać, weź ją na ręce, przytul i mów do niej spokojnym głosem. Czując Twoją bliskość i ciepło, dziecko szybciej się uspokoi, co zwiększy szansę na jego zaśnięcie.

Masaż działający cuda

Dolegliwości związanych z niestrawnością czasem ciężko uniknąć. Możesz jednak ułatwić maluszkowi ich przetrwanie. Najskuteczniejszym sposobem jest masaż brzuszka. Wykonywany delikatnymi, okrężnymi ruchami, przyniesie ulgę oraz ułatwi dziecku oddawanie gazów. Pomocne będą także ciepłe okłady na brzuszek oraz częste układanie na nim niemowlaka. Tuż po nakarmieniu noś go zaś w pozycji pionowej, aż do momentu odbicia. Dzięki tym sposobom zmniejszysz ryzyko pojawiania się wzdęć i ich uciążliwość.