Witamina D – ważna do budowy kości

Witamina D wspiera budowę zdrowych kości. Badania pokazują, jak mleko dla dzieci wzbogacone w witaminę D może zapobiec jej niedoborom w organizmie.

Troszczymy się o zdrowy rozwój dzieci także po 1. roku życia. Dlatego też dążymy do tego, aby skład naszego mleka dla dzieci zaspokajał potrzeby żywieniowe maluchów odpowiednio do wieku. W fazie wzrostu niezwykle ważna jest budowa masy kostnej. Osoby, u których w dzieciństwie zadbano o mocne kości, zyskują na tym przez całe dalsze życie.

Witamina D dla mocnych kości

W budowaniu mocnych kości istotną rolę odgrywają wapń i witamina D. Wapń jest składnikiem kości, a witamina D pomaga pobierać go z pożywienia i „wbudowywać” w kości. Bez witaminy D nie ma zatem szans na zdrowe i mocne kości. Ponadto witamina D jest istotnym elementem różnych procesów metabolicznych zachodzących w organizmie i ma wpływ na układ odpornościowy.

Niedobór witaminy D

Według najnowszych danych dotyczących żywienia, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych często występują niedobory witaminy D – mimo iż jest to jedyna witamina, którą organizm potrafi wytworzyć samodzielnie w skórze. Warunkiem jest ekspozycja na działanie promieni słonecznych – jednak w naszej szerokości geograficznej promieniowanie jest zbyt małe, co uniemożliwia całoroczne wytwarzanie witaminy D. Ponadto wybór produktów spożywczych bogatych w witaminę D jest niewielki.

Dlatego też, rozwijając recepturę mleka dla małych dzieci w fazie intensywnego wzrostu, zwracamy szczególną uwagę na zawartość witaminy D. Przeprowadzone zostały badania we współpracy ze znanym ekspertem zajmującym się witaminą D – wykazały one, że codzienne spożywanie mleka wzbogaconego w witaminę D może zapobiec jej niedoborom w okresie zimowym. W grupie kontrolnej złożonej z dzieci, którym podawano zwykłe mleko krowie, w tym samym okresie zaobserwowano spadek poziomu witaminy D poniżej normy zalecanej przez ekspertów.

Zmiany stężenia witaminy D w surowicy krwi w sezonie zimowym