Menu

Temperament dziecka a karmienie

Każde dziecko jest inne, a zachowanie maluszków podczas karmienia może przybierać różne formy. Może któryś z poniższych opisów pasuje do Twojej pociechy?

Mały głodomorek

Karmienie piersią

I hops! Ledwo co przystawisz dziecko do piersi, a już malutkie usteczka mocno chwytają brodawkę i łapczywie piją Twoje mleko. Mały ssak energicznie i z apetytem zaspokaja swój głód, potrafi pić długo i wytrwale, a pierś wypuszcza dopiero wtedy, gdy się naje. Bez problemu możesz go nakarmić zawsze i wszędzie, a ponieważ ma duży apetyt, Twoje piersi otrzymują odpowiednią stymulację do produkcji pokarmu. Przystawiaj dziecko do piersi, kiedy tylko zauważysz pierwsze oznaki sygnalizujące głód – bądź przy tym uważna, gdyż im bardziej głodny maluch, tym mocniej zacznie ssać. Jeśli wówczas brodawka nieprawidłowo ułoży się w ustach dziecka, może to skutkować jej podrażnieniem.

Wiercipięta

Karmienie piersią

Maluszek uaktywnia się, jak tylko pierś pojawi się w zasięgu jego wzroku. Pobudzony, macha rączkami i nóżkami, ssie pierś kręcąc główką w prawo i lewo. Kto wie, może mleko z jednej strony smakuje lepiej niż z drugiej? Dla tego malucha karmienie to czysta przyjemność!

Ważne jest jednak, aby mały wiercipięta sam nie utrudniał sobie picia. Dlatego nakarm go od razu, kiedy tylko się obudzi – najlepiej w pozycji leżącej, dzięki czemu troszkę złagodzisz jego zapał. Niemowlęta, które podczas karmienia są mocno pobudzone, zazwyczaj połykają dużo powietrza – dlatego po karmieniu odczekaj, aż dziecku się odbije, co pozwoli uniknąć późniejszego bólu brzuszka.

Smakosz

Karmienie piersią

Mleko mamy jest zbyt smaczne, żeby je tak po prostu pić – należy się nim delektować! I to jest właśnie motto małego smakosza, który na posiłek mleczny zazwyczaj potrzebuje dwa razy więcej czasu niż inne dzieci. Maluszek pije długo i wytrwale, ssąc pierś w regularnym rytmie. Bądź cierpliwa! Dziecko potrzebuje chwili, aby chwycić brodawkę, objąć ją usteczkami i posmakować pierwszych kropli pokarmu, by w dalszej kolejności móc w pełni oddać się przyjemności picia mleka mamy. Warto wiedzieć, że łatwo można odwrócić uwagę małego smakosza – dlatego chcąc nakarmić dziecko, unikaj zatłoczonych i gwarnych miejsc; już same zaciekawione spojrzenia ludzi mogą przeszkadzać maluszkowi. Jeżeli karmisz poza domem, przysłoń maleństwu główkę cienką chustą. Jednak to, co Twoje dziecko lubi najbardziej, to spokojne karmienie w przytulnym i cichym domu, w czułych objęciach mamy.

Śpioch

Karmienie piersią

Pijąc mleko mamy można się zmęczyć! I ma to miejsce szczególnie w przypadku małego śpiocha, który ssie pierś i drzemie na przemian, przez co potrzebuje więcej czasu, żeby zaspokoić głód. Dziecko przy piersi odpręża się, nie potrzebuje wówczas żadnego rytuału aby zasnąć, błogo pogrąża się we śnie przy piersi mamy. Tak się dzieje również podczas karmienia w nocy. I w tym przypadku zalecana jest cierpliwość – nie przerywaj karmienia gdy dziecko zacznie przysypiać, bo potrzebuje ono chwili przerwy aby móc ponownie ssać pierś, natomiast nie jest jeszcze najedzone. Wybieraj pozycje, w których siedzisz wyprostowana. Kiedy maluszek wypije mleko z jednej piersi i zacznie drzemać, przystaw go do drugiej piersi. Możesz delikatnie połaskotać swoją pociechę w kark lub stópki, dzięki czemu niemowlę nie zaśnie i nasyci się, zanim na dobre zapadnie w sen.

Niepewny

Karmienie piersią

Niektóre dzieci mogą sprawiać wrażenie, jakby zastanawiały się, czy pierś mamy może być dla nich w ogóle jakimkolwiek obiektem zainteresowania. W ciągu pierwszych dni po przyjściu na świat nie sprawiają problemów, ssąc pierś w zdecydowany sposób. Z drugiej strony, na początku może pojawiać się trudność, aby do takiego dziecka dotrzeć i rozpocząć karmienie. Niepewność maleństwa niepokoi wówczas mamę, jednak dziecko potrzebuje troszkę więcej czasu – dlatego nie należy niczego przyspieszać. Pozwól, aby niemowlę samo odkryło pierś i zaczęło ssać. Maluszek potrzebuje Twojego wsparcia i zrozumienia!

A może żadna z powyższych charakterystyk nie oddaje temperamentu Twojego maluszka? Lub przeciwnie – zauważasz u dziecka zachowania wymienione w kilku różnych opisach?

To normalne – Twoje dziecko ma własną, niepowtarzalną osobowość. Dlatego podczas karmienia nie ma sztywnych reguł - dobre jest to, co odpowiada Tobie i maleństwu. Gdyż najważniejszy jest komfort - Twój i Twojego dziecka.

temperament dziecka a karmienie

Poniższe porady mogą być pomocne:

  • Najpierw delikatnie dotknij maleństwo, odczekaj chwilę, po czym przystaw dziecko do piersi
  • Trzymaj niemowlę blisko siebie i pilnuj, aby poprawnie objęło brodawkę ustami.
  • Przystawiaj dziecko do obu piersi, na zmianę. Kiedy maleństwo po upływie ok. 15-20 minut samo przestanie ssać, możesz podać mu drugą pierś.
  • Zapoznaj się z różnymi pozycjami do karmienia piersią i poćwicz trochę wraz z maluszkiem.
  • Najlepiej, jeśli maleństwo od samego początku przyzwyczajone będzie wyłącznie do piersi. Jeżeli to możliwe, staraj się unikać smoczków, ochronnych nakładek na brodawki i dokarmiania.
  • Po zakończeniu karmienia daj piersiom odpocząć i zapewnij im dopływ świeżego powietrza.
Pobierz bezpłatną aplikację HiPP dla dzieci
Pobierz