Po czym rozpoznać zaparcia u noworodka karmionego piersią?
U niemowląt karmionych wyłącznie piersią częstotliwość wypróżniania się może być od kupki po każdym posiłku do jednej kupki nawet do 7-10 dni. Kupka niemowlęcia karmionego piersią jest zazwyczaj koloru żółtego, zielonkawego, musztardowego, o konsystencji lekkiej „jajecznicy” z drobnymi białymi grudkami. Może też mieć konsystencję kremową, papkowatą lub półpłynną, wszystko to jest normą.
Przeczytaj także:
Zaparcia u noworodka - objawy
Jeśli chodzi o zaparcia u noworodka, objawy to między innymi prężenie się, podkurczanie nóżek, niepokój i marudzenie. Podobnie wygląda też kwestia zaparcia u niemowląt. Objawy, które mogą pojawić się dodatkowo to utrudnione wydalanie gazów, wzdęty, twardy brzuszek i widoczny ból w trakcie prób wypróżnienia. Potwierdzeniem tego, że maluch ma problem z zaparciami jest twarda i zbita kupka.
Co powoduje zaparcia u niemowląt karmionych piersią?
Przyczyną zaparć u niemowląt jest niewystarczająca praca jelit spowodowana niedojrzałością układu trawiennego, nietolerancją laktozy, alergią na białko mleka krowiego. Zaparcia mogą też występować, kiedy zachodzi zmiana karmienia z piersi na mleko modyfikowane i również podczas rozszerzania diety niemowlęcia. Gdy maluch od dłuższego czasu spożywa już pokarmy stałe, a mimo to wciąż problemem są zaparcia u niemowląt, przyczyny można dopatrywać się również w niewystarczającym nawodnieniu, a nawet w trwającym ząbkowaniu. Przyczyny zaparć u dzieci nie należy się dopatrywać w diecie mamy karmiącej piersią, nie ma ona bowiem bezpośredniego wpływu na pracę układu trawiennego maluszka.
Jak złagodzić dolegliwości związane z zaparciami u dzieci?
Dla wielu mam, problemy maluszka z wypróżnianiem się są bardzo stresujące. Co może pomóc na zaparcia u noworodka? Aby złagodzić dolegliwości i przyspieszyć pracę jelit małego brzuszka, zastosuj sprawdzone metody:
jak najczęściej układaj dziecko na brzuszku ( najlepiej przed każdym karmieniem);
masuj brzuszek okrężnymi ruchami;
wykonuj ćwiczenia nóżkami (podkurczanie i prostowanie);
okłady na brzuszek z ciepłej pieluszki rozluźniają mięśnie i pobudzają perystaltykę jelit;
po karmieniu unoś dziecko do odbicia połkniętego powietrza;
zadbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka, u którego rozpoczęłaś rozszerzanie diety.
Co na zaparcia u niemowląt, które mają charakter nawracający? Kiedy dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe możesz podawać dziecku probiotyki, a doraźnie także specjalne środki ułatwiające wypróżnianie, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z pediatrą.
Dolegliwości brzuszkowe niemowlaka a dieta mamy karmiącej
Karmiąc swoje maleństwo piersią twoja dieta powinna być zdrowa, zróżnicowana i dobrze zbilansowana. Tak zwana dieta mamy karmiącej to mit. Jedz rozsądnie. Nie eliminuj zawczasu wartościowych produktów, które do tej pory zawsze chętnie jadłaś. Bacznie obserwuj swoje maleństwo, jak reaguje na spożywane przez Ciebie poszczególne składniki. Ograniczanie lub eliminacja konkretnych produktów ma sens, kiedy podejrzewa się lub potwierdzi na nie alergię. Dieta przy karmieniu piersią nie powinna jednak opierać się na produktach wysoko przetworzonych, importowanych, słodyczach czy fast foodach, gdyż w swoim składzie mogą zawierać dużo konserwantów i innych substancji dodatkowych, równocześnie cechując się niską wartością odżywczą. Takie produkty są niezdrowe nie tylko dla mamy, ale również niemowlaka.
Przeczytaj także:
Techniki i pozycje do karmienia piersią noworodka
Ulewanie u noworodka – przyczyny i sposoby na ulewanie u dzieci
Kolka u niemowląt – jakie są przyczyny i objawy kolki?