Po czym poznam, że moje dziecko się najada?

W przypadku karmienia piersią jest to proste: niemowlę zazwyczaj wypija tyle mleka, ile faktycznie potrzebuje. Jeśli jednak karmisz w sposób mieszany – zarówno piersią, jak i butelką – niekiedy trudno ocenić, czy noworodek się najada. Po czym rozpoznać, że dziecko dostało odpowiednią ilość pokarmu?

Dziecko nie najada się piersią – częsta obawa mam

Jeżeli dokarmiasz maluszka mlekiem modyfikowanym (karmisz w sposób mieszany), zaobserwuj zachowanie dziecka. Jeśli niemowlę wypije całą butelkę, może to oznaczać, że nie otrzymało wystarczającej ilości pokarmu. O tym, że jest głodne, mogą świadczyć też jego nerwowe ruchy (np. zaciskanie piąstki czy odruchowe „szukanie” pokarmu ustami). 

Ważna wskazówka:

Przygotuj zawsze trochę więcej mleka, niż Twoja pociecha jest w stanie wypić. Kiedy maluszek sam przestanie pić, a w butelce pozostanie jeszcze trochę pokarmu, będziesz mieć pewność, że dziecko jest już dostatecznie syte.

Karmienie mieszane - zasady

Kiedy karmisz piersią, możesz uznać, że maluszek jest najedzonym, jeśli ssał pierś przynajmniej przez 10 minut. W tym czasie będziesz słyszeć odgłos połykania pokarmu przez dziecko. Po karmieniu natomiast zwykle odczuwalne jest uczucie rozluźnienia w piersi. Co jednak w przypadku, gdy stosujesz karmienie mieszane? Zasadą powinno stać się baczne obserwowanie zachowania dziecka, kontrola wypróżnień oraz przyrostu wagi.

Czy dziecko się najada? Po czym to poznam?

O tym, że dziecko jest odpowiednio najedzone, świadczą poniższe sygnały, które możesz łatwo zaobserwować u swojego malucha:


•    zadowolenie po posiłku (maluch nie płacze, nie pręży, nie krzywi się, jest spokojny),
•    prawidłowe wypróżnianie (u noworodka to ok. 3-4 kupki na dobę),
•    prawidłowy przyrost wagi (zależnie od wieku dziecka jest to od 300 do 900g miesięcznie).