Nawał mleczny

Początki laktacji zawsze bywają trudne. Częstym problemem młodej Mamy jest nawał pokarmu. Mimo, że jest to stan uciążliwy i kłopotliwy, to nie jest powodem do zmartwień. Organizm Twój sygnalizuje gotowość do naturalnego karmienia.

Co to jest nawał mleczny?

Nawał mleczny to fizjologiczny stan występujący podczas laktacji. Pod wpływem hormonów gruczoły mleczne zaczynają wytwarzać duże ilości pokarmu, często przekraczające potrzeby noworodka. Stan ten po kilku dniach ustępuje, piersi produkują mleko w ilości odpowiadającej potrzebom noworodka.

Po czym poznasz nawał mleczny?

Nawał pokarmu pojawia się najczęściej 2-5 dnia po porodzie. Zauważysz, że Twoje piersi zwiększą objętość, staną się nabrzmiałe, twarde, tkliwe i bardziej ciepłe niż zwykle. Będziesz miała uczucie przepełnienia piersi.

Jak sobie radzić przy nawale pokarmu?

Odpowiednie postępowanie pomoże Ci, by dolegliwości towarzyszące nawałom pokarmu były jak najmniej uciążliwe. W trakcie nawału powinnaś zdecydowanie częściej przystawiać noworodka do piersi, także w nocy, aby nie dopuścić do przepełnienia piersi. Najbardziej pomocny jest maluszek prawidłowo przystawiany do piersi i efektywnie ssący. Twarde i nabrzmiałe piersi wskutek nawału mogą utrudniać dziecku prawidłowe chwycenie brodawki. Przed karmieniem odciągnij laktatorem niewielką ilość pokarmu do momentu uczucia ulgi, aby zmiękczyć otoczkę. Maluszek będzie mógł bez trudności prawidłowo chwycić pierś. Podczas jednego karmienia przystawiaj dziecko do obu piersi. Po karmieniu nie odciągaj pokarmu laktatorem, gdyż to tylko może pobudzić laktację, zamiast ją ustabilizować.

Aby ułatwić wypływ pokarmu z nabrzmiałych piersi, przed karmieniem stosuj ciepłe okłady (za pomocą ciepłej pieluszki) lub ciepły prysznic. Pod wpływem ciepła przewody mleczne rozszerzają się, mleczko wypływa łatwiej i nie powoduje zatykania kanalików.

Po karmieniu pomagają zimne okłady, które zmniejszają produkcję pokarmu oraz łagodzą obrzęki. Działają kojąco na piersi. Może to być schłodzona pieluszka lub okłady ze schłodzonych liści kapusty. Okłady z liści kapusty to powszechnie znany sposób na obrzmiałe piersi. Rozdzielone liście kapusty powinnaś dobrze schłodzić w lodówce. Po wyjęciu dobrze rozgnieść je za pomocą tłuczka, następnie obłożyć kapustą pierś i włożyć  biustonosz. Taki okład trzymaj do maks. 30 minut.

Zbyt ciasny biustonosz lub biustonosz z fiszbinami może również powodować zatykanie kanalików. Pamiętaj, aby nie uciskać ani nie masować piersi – możesz w ten sposób uszkodzić kanaliki mleczne. Podczas nawału pokarmu nie powinnaś ograniczać płynów. Pij tyle, ile potrzebuje Twój organizm.

Co powinno Ciebie zaniepokoić?

Kiedy piersi są zaczerwienione, pojawi się ostry ból, zaczniesz gorączkować, pojawią się dreszcze, pokarm nie wypływa swobodnie z piersi, powinnaś szukać porady u lekarza lub położnej. Może to świadczyć o zastoju pokarmu lub zapaleniu piersi.

Prawidłowe postępowanie przy nawale pokarmu, dbanie o własny odpoczynek oraz zdrowe odżywianie pozwoli pokonać trudności związane z laktacją, a karmienie piersią będzie wielką przyjemnością.