Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą?

Kolka jest częstą i dokuczliwą przypadłością niemowląt mimo, że jest to stan przejściowy. Objawia się bólem brzuszka, który najczęściej pojawia się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dziecko jest wtedy rozdrażnione, pręży się, podkurcza nóżki, brzuszek jest twardy i wzdęty, mimo przytulania i noszenia na rękach maluch płacze, jest tzw. nieukojony płacz.

Co jest przyczyną kolki?

Przyczyną kolki jest:

  • niedojrzałość układu pokarmowego,
  • układu nerwowego oraz narządów zmysłu niemowlęcia,
  • alergia na białka mleka krowiego,
  • nietolerancja laktozy,
  • połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas ssania piersi,
  • zaparcia,
  • niepokój spowodowany motoryką jelit.

Dużą rolę odgrywa tu też stan emocjonalny rodziców, gdyż dziecko wyczuwa niepokój i zdenerwowanie osób go otaczających.

Jak pomóc dziecku z kolką?

Aby pomóc niemowlęciu w dolegliwościach kolkowych możesz wykonywać masaż brzuszka. Masuj delikatnie okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przed każdym karmieniem układaj maleństwo na brzuszku nawet na parę minut, ułatwi to oddawanie gazów. Po karmieniu unoś dziecko lekko ku górze celem odbicia. Pomocne też są ciepłe okłady na brzuszek, ciepła kąpiel, podczas której maluszek rozluźnia się i mniej odczuwa dolegliwości brzuszka. Możesz także wykonywać ćwiczenia nóżkami, w pozycji na pleckach, tzw. „rowerek” (podkurczanie i prostowanie nóżek), co wspomaga pracę jelit. Pamiętaj, aby nie masować brzuszka bezpośrednio po jedzeniu, należy odczekać co najmniej 30 minut po odstawieniu od piersi.

Czasem jedynym sposobem na złagodzenie dolegliwości kolkowych jest podawanie preparatów na nietolerancję laktozy. Możesz też podawać probiotyki w kropelkach dostępne w aptekach. Wszystkie te preparaty podawaj po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą.

Maluszek teraz szczególnie potrzebuje Twojej czułości i bliskości. Zachowaj spokój, przytulaj swoje maleństwo, co na pewno pomoże ukoić niespokojne dziecko. Wszystko powinno się unormować, kiedy niemowlę przyzwyczai się do życia poza łonem mamy.