Kolka u niemowląt – jakie są przyczyny i objawy kolki?
Kolka jest częstą i dokuczliwą przypadłością niemowląt mimo że jest to stan przejściowy. Objawia się bólem brzuszka, który najczęściej pojawia się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dziecko jest wtedy rozdrażnione, pręży się, podkurcza nóżki, brzuszek jest twardy i wzdęty, mimo przytulania i noszenia na rękach maluch płacze, jest tzw. nieukojony płacz.
Kolka u noworodków – kiedy może się pojawić?
Objawy kolki niemowlęcej
Co jest przyczyną kolki?
Ile trwa kolka u niemowląt?
Jak pomóc dziecku z kolką?
Dieta dla niemowląt cierpiących na kolki
Kolka u noworodków – kiedy może się pojawić?
Kolki to fizjologiczna dolegliwość u dzieci, która pojawia się już w pierwszych tygodniach życia (najczęściej koło 3 tygodnia), największą częstotliwość osiąga między 2-3 miesiącem, a ustępuje samoistnie nawet po osiągnięciu przez dziecko 5 miesięcy. Choć jest to zjawisko stosunkowo częste, dotyczące prawie 1/5 niemowląt, zarówno karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym, kiedy się pojawia, świeżo upieczonych rodziców ogarnia niepokój. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, kiedy kolki u niemowląt trwają przez kilka godzin, nie ma bowiem w tym przypadku reguły. Ataki pojawiają się z reguły nagle, najczęściej w godzinach popołudniowo-wieczornych i mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin.
Objawy kolki niemowlęcej
Skąd wiemy, że dziecko cierpi na kolki? Jeżeli wszystkie jego potrzeby są zaspokojone, tzn. nie jest głodne i ma suchą pieluszkę, a mimo to marudzi, można podejrzewać, że coś się dzieje. Najbardziej charakterystyczne objawy kolki u noworodka to prężenie się i nieukojony, głośny płacz. Pojawiają się one nagle i zazwyczaj są mocno nasilone, a co najgorsze mogą trwać nieprzerwanie nawet do kilku godzin. Maluch w tym czasie jest niespokojny, ma czerwoną buzię, wygina się, podkurcza nóżki i zaciska dłonie w piąstki. Mogą pojawić się także wzdęcia, a koniec ataku często jest powiązany z intensywnymi gazami lub zrobieniem kupy.
Co jest przyczyną kolki?
Przyczyną kolki jest:
- niedojrzałość układu pokarmowego,
- układu nerwowego oraz narządów zmysłu niemowlęcia,
- alergia na białka mleka krowiego,
- nietolerancja laktozy,
- połykanie zbyt dużej ilości powietrza podczas ssania piersi,
- zaparcia,
- niepokój spowodowany motoryką jelit.
Dużą rolę odgrywa tu też stan emocjonalny rodziców, gdyż dziecko wyczuwa niepokój i zdenerwowanie osób go otaczających.
Ile trwa kolka u niemowląt?
Nie jest ściśle ustalone ile trwa kolka. Pojedynczy epizod może trwać od krótkich kilku minut, do kilku godzin. Kilkunastogodzinne ataki są możliwe, jednak zdarzają się niezwykle rzadko. Oczywiście w trakcie trwania kolki mogą zdarzyć się krótkie, względnie spokojne chwile, kiedy maluszka nie męczą skurcze, jednak po chwili znów zaczyna się atak płaczu. Co ważne, kolka u noworodków pojawia się regularnie, co najmniej kilka razy w tygodniu. Okres ten wymaga od rodziców sporo cierpliwości, zwłaszcza że płacz maluszka jest niezwykle trudny do ukojenia.
Jak pomóc dziecku z kolką?
Aby pomóc niemowlęciu w dolegliwościach kolkowych możesz wykonywać masaż brzuszka. Masuj delikatnie okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przed każdym karmieniem układaj maleństwo na brzuszku nawet na parę minut, ułatwi to oddawanie gazów. Po karmieniu unoś dziecko lekko ku górze celem odbicia. Pomocne też są ciepłe okłady na brzuszek, ciepła kąpiel, podczas której maluszek rozluźnia się i mniej odczuwa dolegliwości brzuszka. Możesz także wykonywać ćwiczenia nóżkami, w pozycji na pleckach, tzw. „rowerek” (podkurczanie i prostowanie nóżek), co wspomaga pracę jelit. Pamiętaj, aby nie masować brzuszka bezpośrednio po jedzeniu, należy odczekać co najmniej 30 minut po odstawieniu od piersi.
Czasem jedynym sposobem na złagodzenie dolegliwości kolkowych jest podawanie preparatów na nietolerancję laktozy. Możesz też podawać probiotyki w kropelkach dostępne w aptekach. Wszystkie te preparaty podawaj po wcześniejszej konsultacji z lekarzem pediatrą.
Dieta dla niemowląt cierpiących na kolki
Kolka u niemowląt to trudna dolegliwość zarówno dla maluszka, jak i dla rodziców, którzy często nie są w stanie ukoić płaczu dziecka i ulżyć mu w bólu. Zastanawiasz się co możesz podać dziecku cierpiącemu na kolki? Najlepiej zacząć od łagodnych, ziołowych sposobów. Można maluszkowi spróbować podać napary ziołowe o działaniu rozkurczowym, na bazie kopru włoskiego, melisy oraz rumianku. Oczywiście należy obserwować maluszka, czy przypadkiem zioła nie wywołają u niego reakcji alergicznej. Jeżeli kolka u dziecka nie ustępuje, polecanym przez lekarzy rozwiązaniem są preparaty zawierające symetykon, ułatwiający usuwanie nadmiernej ilości gazów z jelit. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, warto zmienić dotychczas stosowany produkt na specjalne mleko zawierające substancje łagodzące wzdęcia, jak np. HiPP Comfort COMBIOTIK®. Jeżeli chodzi o dzieci karmione piersią, wbrew niektórym przekonaniom, dieta matki karmiącej nie ma wpływu na występowanie kolek u niemowląt.
Maluszek teraz szczególnie potrzebuje Twojej czułości i bliskości. Zachowaj spokój, przytulaj swoje maleństwo, co na pewno pomoże ukoić niespokojne dziecko. Wszystko powinno się unormować, kiedy niemowlę przyzwyczai się do życia poza łonem mamy.
Przeczytaj także:
Nietolerancja laktozy u niemowląt
Trawienie u niemowląt: jak postępować, gdy maluszek cierpi na zaparcia?