Karmienie piersią a ciąża

Wiele kobiet karmiących piersią, na wieść o tym, że spodziewają się kolejnego dziecka, rezygnuje z naturalnego sposobu żywienia malucha. Obawy dotyczą zwykle przedwczesnego porodu oraz negatywnego wpływu na zdrowie obu pociech. Czy karmienie piersią w ciąży rzeczywiście jest niebezpieczne?
 

Ciąża a karmienie piersią – czy masz się czego obawiać?

Często można spotkać się z opinią, że przystawianie dziecka do piersi w ciąży jest niebezpieczne dla maluszka rozwijającego się w łonie matki. Tymczasem nie ma żadnych dowodów, które potwierdzałyby to twierdzenie. Przez cały okres ciąży Twój organizm nastawiony jest przede wszystkim na potrzeby rozwijającego się maleństwa. Jednocześnie pokarm, który produkujesz, nie zmienia swoich właściwości, dzięki czemu nadal jest wartościowym pożywieniem. O ile więc tylko Twoja ciąża rozwija się prawidłowo, możesz spokojnie kontynuować karmienie piersią.
Pamiętaj jednak, że proces laktacji wiąże się z dodatkowym obciążeniem organizmu. Jeśli więc zdecydujesz się na ten sposób żywienia dziecka, zadbaj o to, aby Twoja dieta była bogata w witaminy i składniki odżywcze. 

Czy karmienie w ciąży może przyspieszyć poród?

Wiele mam obawia się także, że żywienie dziecka piersią może doprowadzić do przedwczesnego porodu. Jego przyczyną miałyby być skurcze macicy, wywołane przez stymulację sutków oraz uwalnianie się hormonu oksytocyny. Prawdą jest, że rzeczywiście do nich dochodzi. Są one jednak na tyle niewielkie, że dla zdrowej ciąży nie stanowią żadnego zagrożenia.

Kiedy powinnaś unikać karmienia piersią?

Powyższe fakty mają zastosowanie, jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo. Istnieją jednak pewne okoliczności, w obliczu których powinnaś zrezygnować z karmienia piersią. Są to bez wątpienia wcześniejsze przypadki poronień lub przedwczesnych porodów. Dodatkowo alarmujące powinny być dla Ciebie następujące obawy:
•    plamienie i krwawienie z dróg rodnych,
•    silne i bolesne skurcze podbrzusza,
•    problemy z łożyskiem,
•    utrata wagi.

Po zauważeniu u siebie podobnych oznak powinnaś zachować szczególną ostrożność oraz skonsultować je z lekarzem prowadzącym. Pozwoli Ci to uniknąć problemów z ciążą oraz rozwieje wszelkie obawy.