Menu

Na co należy zwracać uwagę podczas karmienia piersią?

na co należy zwracać uwagę podczas karmienia piersią

Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia maluszka. Ale, podobnie jak oddychania podczas porodu, tak i prawidłowego przystawiania dziecka do piersi należy się dopiero nauczyć.

Jeżeli masz pytanie odnośnie karmienia piersią, możesz zwrócić się z nimi do położnej.

Położne są odpowiednio przeszkolone pod kątem udzielania porad na temat karmienia. Kiedy Twój maluszek już przyjdzie na świat i wrócicie ze szpitala do domu, skontaktuj się ze swoją przychodnią, aby umówić się na wizytę położnej. Jest to tzw. wizyta patronażowa – położna odwiedzi Cię w domu, pokaże Ci m.in. jak prawidłowo  przystawiać dziecko do piersi. W ciągu 6 tygodni od porodu masz prawo do 6 takich wizyt.

Ważne wskazówki:

  • Przystawiaj niemowlę do piersi zawsze, gdy jest głodne. W ten sposób gruczoły piersiowe są pobudzane do wytwarzania mleka. Gdy będziesz karmić „na żądanie”, Twój organizm będzie dostosowywał ilość produkowanego pokarmu do zmieniających się potrzeb dziecka.
  • Podawaj dziecku mleko najpierw z jednej piersi, aż do całkowitego jej opróżnienia. Dopiero potem przystaw maluszka do drugiej piersi. To ważne, ponieważ w miarę opróżniania piersi rośnie zawartość tłuszczu w pokarmie – takie kaloryczne mleko ma szczególne znaczenie dla przyrostów masy ciała Twojego dziecka.
  • Zwracaj uwagę, aby niemowlę nie ssało samej brodawki (to powoduje jej podrażnienie) ale faktycznie piło mleko z piersi. Pilnuj, aby niemowlę ustami obejmowało nie tylko brodawkę, ale i jej otoczkę.
  • Jeśli chcesz przerwać karmienie, postaraj się zrobić to łagodnie, aby uniknąć bólu. Wsuń delikatnie mały palec w kącik ust dziecka (dzięki temu zmniejszy się nieco napięcie powodowane ssaniem) i wyjmij pierś.
Pobierz bezpłatną aplikację HiPP dla dzieci
Pobierz