Menu

Kiedy i w jaki sposób zakończyć karmienie piersią?

kiedy i w jaki sposób zakończyć karmienie piersią

O tym, kiedy zakończyć okres karmienia, decydujesz zarówno Ty jak i Twoje dziecko. Nie ma ustalonych reguł co do momentu, kiedy powinno to nastąpić. Niektóre dzieci chcą być karmione dłużej, niż przewiduje to mama. Również indywidualne preferencje matki mają tu znaczenie.

Wprowadzenie tak zwanych produktów uzupełniających i rozszerzanie diety niemowlęcia powinno mieć miejsce najwcześniej po czwartym i najpóźniej w rozpoczętym siódmym miesiącu życia. Jest to ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Stopniowo jedno karmienie piersią zastępuj innym posiłkiem niż mleko - to najbardziej naturalny sposób płynnego odstawiania maluszka od piersi.

Pozostałe karmienia Twoim pokarmem pozostaw tak, jak dotychczas. Jeżeli jednak istnieje konieczność zakończenia karmienia piersią lub takie jest Twoje życzenie, zamieniaj stopniowo (1 raz w tygodniu) kolejne karmienie piersią na posiłek z mleka modyfikowanego.

Jeżeli dziecko nie akceptuje nowego mleka bądź smoczka, spróbuj najpierw podać maluszkowi butelkę z odciągniętym pokarmem. Jak tylko niemowlę przyzwyczai się do butelki, podaj mu mleko modyfikowane i zastępuj nim stopniowo swoje mleko. Kiedy dziecko będzie rzadziej ssało pierś, a Ty będziesz przyjmować mniej płynów, Twój naturalny pokarm zacznie stopniowo zanikać.

Ważna wskazówka:

Karmienie piersią jest najlepszą i najtańszą formą żywienia niemowląt, i jednocześnie stanowi najlepszą ochronę przed chorobami. W okresie karmienia naturalnego zwróć szczególną uwagę na wartościową i zbilansowaną dietę. Częste przystawianie dziecka do piersi to najlepszy sposób pobudzenia laktacji. Powrót do karmienia piersią po jego przerwaniu może okazać się bardzo trudny. Dokarmianie za pomocą butelki może mieć negatywny wpływ na przebieg procesu karmienia piersią. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie wyłącznie piersią przez okres 6 miesięcy. Zanim zaczniesz podawać dziecku mleko dla niemowląt, skonsultuj swoją decyzję z lekarzem.

Pobierz bezpłatną aplikację HiPP dla dzieci
Pobierz