Menu

Karmienie piersią krok po kroku

karmienie piersią krok po kroku

Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia maluszka. Ale, podobnie jak oddychania podczas porodu, tak i prawidłowego przystawiania dziecka do piersi należy się dopiero nauczyć. Jeżeli masz pytanie odnośnie karmienia piersią, możesz zwrócić się z nimi do położnej.

Położne są odpowiednio przeszkolone pod kątem udzielania porad na temat karmienia. Kiedy Twój maluszek już przyjdzie na świat i wrócicie ze szpitala do domu, skontaktuj się ze swoją przychodnią, aby umówić się na wizytę położnej. Jest to tzw. wizyta patronażowa – położna odwiedzi Cię w domu, pokaże Ci m.in. jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. W ciągu 6 tygodni od porodu masz prawo do 6 takich wizyt.

  • Przystawiaj niemowlę do piersi zawsze, gdy jest głodne. W ten sposób gruczoły piersiowe są pobudzane do wytwarzania mleka. Gdy będziesz karmić „na żądanie”, Twój organizm będzie dostosowywał ilość produkowanego pokarmu do zmieniających się potrzeb dziecka.
  • Zanim przystąpisz do karmienia, znajdź najpierw odpowiednie miejsce – powinno być ciche i komfortowe, tak abyś w spokoju mogła nakarmić niemowlę.
  • Ułóż główkę dziecka w zgięciu łokcia a jego ciało podeprzyj przedramieniem. Twoja dłoń powinna obejmować pupę maluszka. Drugą ręką obejmij pierś – ułóż kciuk powyżej, a pozostałe palce poniżej brodawki. Przystaw maleństwo do piersi, zwracając uwagę aby jego nosek pozostał odsłonięty.
  • Bardzo istotne jest prawidłowe przystawienie maluszka do piersi. Delikatnie muśnij brodawką usta dziecka – jak tylko szeroko otworzy buzię, przystaw je do piersi. Pilnuj, aby niemowlę nie ssało samej brodawki (to powoduje jej podrażnienie) - maleństwo powinno obejmować ustami nie tylko brodawkę, ale i jej otoczkę. W ten sposób maluszek może prawidłowo ssać pierś, a ty unikniesz podrażnień sutka.
  • Podawaj dziecku mleko najpierw z jednej piersi, aż do całkowitego jej opróżnienia. Dopiero potem przystaw maluszka do drugiej piersi. To ważne, ponieważ w miarę opróżniania piersi rośnie zawartość tłuszczu w pokarmie. Takie kaloryczne mleko ma szczególne znaczenie dla przyrostów masy ciała Twojego dziecka. Niemowlę powinno pić mleko tak długo, jak tylko ma ochotę, i powinno samodzielnie przestać ssać jak tylko będzie najedzone. Przystępując do kolejnego karmienia, przystaw dziecko najpierw do tej piersi, z której piło ostatnio – wpływa to korzystnie na produkcję mleka.
  • Jeśli chcesz przerwać karmienie, wsuń delikatnie mały palec w kącik ust dziecka (dzięki temu zmniejszy się nieco napięcie powodowane ssaniem i będziesz mogła bez problemu wyjąć pierś).
  • Nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze próby karmienia zakończą się niepowodzeniem. Karmienie piersią to umiejętność, której musicie się nauczyć razem z maleństwem – być może będziecie potrzebować nieco czasu, aby dojść do wprawy. W razie pytań i wątpliwości najlepiej zasięgnij porady położnej lub osoby zajmującej się doradztwem laktacyjnym. Zachęcamy również do obejrzenia naszych wideoporad dotyczących karmienia piersią.
Pobierz bezpłatną aplikację HiPP dla dzieci
Pobierz