Karmienie mieszane – jakie mleko modyfikowane wprowadzić do diety?

Posiadasz niewystarczającą ilość pokarmu, musisz na pewien czas wyjechać, dziecko jest słabe i nie chce ssać piersi? Takie – i wiele innych sytuacji – sprawia, że chcąc zadbać o prawidłowy rozwój malucha i wzrost jego wagi, musisz zdecydować się na karmienie mieszane. Jak przyzwyczaić maluszka do butelki, jakie są zasady oraz które mleko modyfikowane wybrać?

Kiedy najlepiej wdrożyć karmienie mieszane noworodka?

Jednoczesne podawanie dziecku mleka naturalnego oraz modyfikowanego to dobre rozwiązanie dla niemowląt, które zbyt wolno przybierają na wadze bądź wcześniaków, mających problem z ssaniem piersi. Nierzadko jest to też wygodna, albo wręcz konieczna alternatywa dla kobiet, które muszą na pewien czas wyjechać bez swoich pociech lub czasowo przyjmują leki wykluczające karmienie piersią.
Jeżeli jednak do podobnych przypadków nie dochodzi zaleca się, aby przez pierwsze pół roku życia maluch otrzymywał tylko Twoje mleko, jako najlepszy dla niego pokarm.
 

Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?

Przy przejściu na karmienie mieszane noworodka, szczególnie w początkowym okresie może się zdarzyć, że będzie miał on problem z przestawieniem się na nowy sposób odżywiania. Jak możesz mu to ułatwić? Proces dokarmiania mieszanką możesz rozpocząć od podawania maluszkowi butelki z odciągniętym mlekiem naturalnym. Pomocne będzie także ułożenie dziecka w pozycji najbardziej zbliżonej do tej przy karmieniu piersią oraz optymalne pochylenie butelki. Podawana w miarę płasko umożliwi maluszkowi samodzielne określenie ilości pobieranego mleka, zwiększając tym samym komfort spożywania posiłku.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Obok techniki ssania, w karmieniu mlekiem modyfikowanym niezwykle ważną rolę odgrywa także odpowiedni dobór samego pokarmu. Zastanawiasz się, jakie mleko wybrać dla swojego maluszka? Jego rodzaje dostosowane są przede wszystkim do wieku dzieci:


•    niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia – mleko początkowe (z numerem 1),
•    dzieci między 6. miesiącem a rokiem – mleko następne (z numerem 2),
•    maluchy powyżej roku – mleko typu Junior (z numerem 3 i 4)


Decyzję o wprowadzeniu mleka modyfikowanego skonsultuj z pediatrą, który pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby.