Karmienie mieszane – jak łączyć karmienie piersią i butelką?

Posiadasz niewystarczającą ilość pokarmu, musisz na pewien czas wyjechać, dziecko jest słabe i nie chce ssać piersi? Takie – i wiele innych sytuacji – sprawia, że chcąc zadbać o prawidłowy rozwój malucha i wzrost jego wagi, musisz zdecydować się na karmienie mieszane. Jak przyzwyczaić maluszka do butelki, jakie są zasady oraz które mleko modyfikowane wybrać?

Na czym polega karmienie mieszane noworodka i kiedy je wdrożyć?
Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?
Jakie mleko modyfikowane wybrać?
Mleko modyfikowane w butelce – jak je przygotować?
Karmienie noworodka butelką – dawki

Na czym polega karmienie mieszane noworodka i kiedy je wdrożyć?

Jednoczesne podawanie dziecku mleka naturalnego oraz modyfikowanego to dobre rozwiązanie dla niemowląt, które zbyt wolno przybierają na wadze bądź wcześniaków, mających problem z ssaniem piersi. Nierzadko jest to też wygodna, albo wręcz konieczna alternatywa dla kobiet, które muszą na pewien czas wyjechać bez swoich pociech lub czasowo przyjmują leki wykluczające karmienie piersią.
Jeżeli jednak do podobnych przypadków nie dochodzi zaleca się, aby przez pierwsze pół roku życia maluch otrzymywał tylko Twoje mleko, jako najlepszy dla niego pokarm.

Korzyści z karmienia piersią są bowiem nieocenione. Mleko w piersi ma niezwykle bogaty skład, w którym oprócz składników odżywczych, kwasów tłuszczowych i witamin znajdziemy również liczne przeciwciała, czynniki wzrostu i inne substancje, niezbędne do prawidłowego rozwoju malucha. Co więcej, kobiecy organizm dostosowuje skład mleka do aktualnych potrzeb malucha. Dziecko karmione piersią nie tylko jest mniej narażone na infekcje układu oddechowego, przewodu pokarmowego czy ucha środkowego, ale również na rozwój w przyszłości otyłości czy cukrzycy typu 2. Poza tym mleko w piersi jest zawsze dostępne i gotowe do podania, a w trakcie karmienia buduje się niezwykła więź między mamą a maluszkiem.

Jak przyzwyczaić dziecko do butelki?

Przy przejściu na karmienie mieszane noworodka, szczególnie w początkowym okresie może się zdarzyć, że będzie miał on problem z przestawieniem się na nowy sposób odżywiania. Jak możesz mu to ułatwić? Proces dokarmiania mieszanką możesz rozpocząć od podawania maluszkowi butelki z odciągniętym mlekiem naturalnym. Pomocne będzie także ułożenie dziecka w pozycji najbardziej zbliżonej do tej przy karmieniu piersią oraz optymalne pochylenie butelki. Podawana w miarę płasko umożliwi maluszkowi samodzielne określenie ilości pobieranego mleka, zwiększając tym samym komfort spożywania posiłku.

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Obok techniki ssania, w karmieniu mlekiem modyfikowanym niezwykle ważną rolę odgrywa także odpowiedni dobór samego pokarmu. Zastanawiasz się, jakie mleko wybrać dla swojego maluszka? Jego rodzaje dostosowane są przede wszystkim do wieku dzieci:


•    niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia – mleko początkowe (z numerem 1), odpowiednie dla niemowląt od urodzenia jako pokarm uzupełniający lub wyłączny, gdy nie ma możliwości karmienia piersią. Mleko HiPP 1 zawiera wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju maluszka składniki odżywcze, a także unikalną kompozycję Preabiotik i Probiotik, z pałeczkami kwasu mlekowego z kobiecego mleka. Mleko modyfikowane HiPP 1 zawiera również niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego kwasy DHA.


•    dzieci między 6. miesiącem a rokiem – mleko następne (z numerem 2), bardziej treściwe niż mleko początkowe, doskonałe jako pokarm uzupełniający lub zastępujący karmienie piersią. Warto sięgnąć po mleko HiPP 2, głównie ze względu na zawartość kwasów DHA i ALA, żelaza oraz witamin A,C i D, niezbędnych do prawidłowego rozwoju mózgu, układu nerwowego oraz układu odpornościowego intensywnie rosnącego niemowlaka. Co więcej, mleko HiPP zawiera unikalną kompozycję składników prebiotycznych oraz naturalnych kultur bakterii, które w połączeniu z galaktooligosacharydami dbają o komfort układu trawiennego maluszka.


•    maluchy powyżej roku – mleko typu Junior (z numerem 3 i 4), to dobry wybór jeżeli troszczysz się o prawidłowy rozwój swojego dziecka. Pomimo tego, że mleko w tym wieku nie stanowi już podstawowego źródła energii, a dieta maluszka jest już zazwyczaj zróżnicowana, wciąż odgrywa ono istotną rolę w prawidłowym jego rozwoju. Mleka HiPP JUNIOR, czyli mleko HiPP 3 i HiPP 4 zawierają wszystkie składniki niezbędne do zaspokojenia potrzeb organizmu. Co ważne, w przeciwieństwie do mleka krowiego, mleko modyfikowane HiPP zawiera zredukowaną zawartość białka, dzięki czemu nie obciąża układu pokarmowego malucha.


Decyzję o wprowadzeniu mleka modyfikowanego skonsultuj z pediatrą, który pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby.
 

Mleko modyfikowane w butelce – jak je przygotować?

Karmienie mlekiem modyfikowanym nie jest niczym trudnym, choć wymaga od nas nieco więcej wysiłku niż podanie pokarmu z piersi. Jak przygotować mleko modyfikowane? Należy zawsze stosować się do wskazówek zawartych na opakowaniu, zwłaszcza jeżeli chodzi o proporcje miarek proszku do ilości wody. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że przygotowany posiłek ma odpowiednią konsystencję i wartość odżywczą. Mleko należy zalewać przegotowaną wodą, której temperatura wynosi mniej więcej 40-50 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może doprowadzić do zniszczenia cennych witamin i kultur bakterii. Co ważne, karmienie mlekiem modyfikowanym powinno nastąpić bezpośrednio po jego przygotowaniu. Ze względów higienicznych pokarm nie powinien być ponownie podgrzewany, ani dłużej przechowywany „na potem”.

Karmienie noworodka butelką – ile mleka modyfikowanego podać?

Zasady karmienia mlekiem modyfikowanym różnią się nieco od karmienia piersią. W tym przypadku nie do końca działa zasada karmienia „na żądanie”, lecz obowiązuje bardziej stały schemat karmienia mlekiem modyfikowanym. Ile mleka modyfikowanego dla niemowlaka? W początkowym okresie zaleca się karmienie około 6-8 razy na dobę, a wielkość porcji powinna być liczona według wzorów:

  • Przez pierwsze 10 dni życia maluszka 10 x (wiek dziecka w dniach – 1)
  • Po 10. dniu życia 100ml + (miesiąc życia x 10).

Należy jednak pamiętać, że apetyt dziecka może się zmieniać i nie zawsze maluszek musi wypijać całą porcję. Jeżeli w butelce zostanie nieco mleka, nie należy zmuszać niemowlęcia do jedzenia, a pozostałą resztkę pokarmu po prostu wylać. Jeżeli chodzi o dokarmianie mlekiem modyfikowanym, najlepiej przygotowywać niewielkie ilości i podawać je dopiero, gdy dziecko całkowicie opróżni obie piersi.
Decyzję o wprowadzeniu mleka modyfikowanego skonsultuj z pediatrą, który pomoże Ci wybrać najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby.


Zobacz także:
Po czym poznam, że dziecko się najada? Zasady karmienia piersią i karmienia mieszanego
Jak długo karmić piersią i jak odstawić dziecko od piersi? Porady
Jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety dziecka?