Jeśli dziecko domaga się piersi częściej niż 12 razy na dobę, może to świadczyć o tym, że nie najada się prawidłowo. Co wówczas powinnaś zrobić?
• Zwróć uwagę, czy maluszek jest prawidłowo przystawiony do piersi i czy odpowiednio obejmuje ustami brodawkę sutkową (w ustach dziecka powinna znaleźć się także jej otoczka).
• Przyczyną głodu dziecka może być także utrata pokarmu poprzez ulewanie – jeśli ten problem dotyczy Twojego dziecka, skontaktuj się z pediatrą.
• Zwróć uwagę, czy dziecko prawidłowo się wypróżnia oraz czy w odpowiednim tempie przybiera na wadze.
Pamiętaj, żeby w razie wątpliwości lub zauważonych nieprawidłowości jak najszybciej zasięgnąć pomocy specjalisty.
Karmienie piersią w teorii i praktyce: jak dobrze karmić piersią, zależnie od temperamentu dziecka?
Jak karmić piersią? Odpowiedź na to pytanie jest w dużej mierze uzależniona od temperamentu dziecka. Są maluszki, które ssą pierś energicznie, żywiołowo i łapczywie. Inne natomiast wymagają specjalnej zachęty lub stale wiercą się podczas jedzenia. Rozpoznaj temperament swojego malucha i dowiedz się, jak karmić noworodka w zgodzie z jego preferencjami.
Karmienie piersią wydaje się czynnością intuicyjną i naturalną dla każdej mamy. W praktyce jednak jest sztuką, której należy się nauczyć. Niektórym mamom i ich dzieciom faktycznie przychodzi to bardzo łatwo. Czasem jednak zdarza się, że maluszek ma „temperament” i niekoniecznie chce współpracować…
Jak często karmić noworodka?
Jak karmić piersią, gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z karmieniem i nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie w nowej roli? Pamiętaj, że noworodek w pierwszym miesiącu życia powinien być przystawiany do piersi co około 1,5 do 2 godzin, także w nocy. W nocy oczywiście częstotliwość ta jest nieco mniejsza (co około 4 godziny). Może się jednak zdarzyć, że dla zachowania prawidłowej częstotliwości karmienia możesz niekiedy być zmuszona wybudzić maluszka.
Ilość karmień na dobę wynosi więc zwykle ok. 8-12. Im dziecko jest starsze, tym częstotliwość karmienia stopniowo się zmniejsza. Jeśli natomiast chodzi o długość jednorazowego karmienia, powinno ono trwać około 20 minut – min. 10 na każdą pierś.
Zamiast jednak stosować się do podręcznikowych zaleceń, powinnaś przede wszystkim pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma swój własny, indywidualny rytm karmienia, którego musicie się wspólnie nauczyć. Dlatego odpowiedzią na pytanie o to, jak karmić noworodka, może być: cierpliwie, z czułością i według jego indywidualnych potrzeb.
Mały głodomorek
I hops! Ledwo co przystawisz dziecko do piersi, a już malutkie usteczka mocno chwytają brodawkę i łapczywie piją Twoje mleko. Mały ssak energicznie i z apetytem zaspokaja swój głód, potrafi pić długo i wytrwale, a pierś wypuszcza dopiero wtedy, gdy się naje. Bez problemu możesz go nakarmić zawsze i wszędzie, a ponieważ ma duży apetyt, Twoje piersi otrzymują odpowiednią stymulację do produkcji pokarmu. Jak karmić noworodka, który ma nieposkromiony apetyt? Przystawiaj dziecko do piersi, kiedy tylko zauważysz pierwsze oznaki sygnalizujące głód – bądź przy tym uważna, gdyż im bardziej głodny maluch, tym mocniej zacznie ssać. Jeśli wówczas brodawka nieprawidłowo ułoży się w ustach dziecka, może to skutkować jej podrażnieniem.
Jak karmić noworodka, który stale domaga się piersi?
Wiercipięta
Maluszek uaktywnia się, jak tylko pierś pojawi się w zasięgu jego wzroku. Pobudzony, macha rączkami i nóżkami, ssie pierś kręcąc główką w prawo i lewo. Kto wie, może mleko z jednej strony smakuje lepiej niż z drugiej? Dla tego malucha karmienie to czysta przyjemność!
Ważne jest jednak, aby mały wiercipięta sam nie utrudniał sobie picia. Jak karmić piersią, by mu to ułatwić?
Nakarm go od razu, kiedy tylko się obudzi – najlepiej w pozycji leżącej, dzięki czemu troszkę złagodzisz jego zapał. Niemowlęta, które podczas karmienia są mocno pobudzone, zazwyczaj połykają dużo powietrza – dlatego po karmieniu odczekaj, aż dziecku się odbije, co pozwoli uniknąć późniejszego bólu brzuszka.
Smakosz
Mleko mamy jest zbyt smaczne, żeby je tak po prostu pić – należy się nim delektować! I to jest właśnie motto małego smakosza, który na posiłek mleczny zazwyczaj potrzebuje dwa razy więcej czasu niż inne dzieci. Maluszek pije długo i wytrwale, ssąc pierś w regularnym rytmie. Bądź cierpliwa! Dziecko potrzebuje chwili, aby chwycić brodawkę, objąć ją usteczkami i posmakować pierwszych kropli pokarmu, by w dalszej kolejności móc w pełni oddać się przyjemności picia mleka mamy. Jak karmić noworodka, który ma właśnie takie zwyczaje?
Warto wiedzieć, że łatwo można odwrócić uwagę małego smakosza – dlatego chcąc nakarmić dziecko, unikaj zatłoczonych i gwarnych miejsc; już same zaciekawione spojrzenia ludzi mogą przeszkadzać maluszkowi. Jeżeli karmisz poza domem, przysłoń maleństwu główkę cienką chustą. Jednak to, co Twoje dziecko lubi najbardziej, to spokojne karmienie w przytulnym i cichym domu, w czułych objęciach mamy.
Śpioch
Pijąc mleko mamy można się zmęczyć! I ma to miejsce szczególnie w przypadku małego śpiocha, który ssie pierś i drzemie na przemian, przez co potrzebuje więcej czasu, żeby zaspokoić głód. Dziecko przy piersi odpręża się, nie potrzebuje wówczas żadnego rytuału aby zasnąć, błogo pogrąża się we śnie przy piersi mamy. Tak się dzieje również podczas karmienia w nocy. Jak karmić piersią małego śpiocha?
I w tym przypadku zalecana jest cierpliwość – nie przerywaj karmienia gdy dziecko zacznie przysypiać, bo potrzebuje ono chwili przerwy aby móc ponownie ssać pierś, natomiast nie jest jeszcze najedzone. Wybieraj pozycje, w których siedzisz wyprostowana. Kiedy maluszek wypije mleko z jednej piersi i zacznie drzemać, przystaw go do drugiej piersi. Możesz delikatnie połaskotać swoją pociechę w kark lub stópki, dzięki czemu niemowlę nie zaśnie i nasyci się, zanim na dobre zapadnie w sen.
Niepewny
Niektóre dzieci mogą sprawiać wrażenie, jakby zastanawiały się, czy pierś mamy może być dla nich w ogóle jakimkolwiek obiektem zainteresowania. W ciągu pierwszych dni po przyjściu na świat nie sprawiają problemów, ssąc pierś w zdecydowany sposób. Z drugiej strony, na początku może pojawiać się trudność, aby do takiego dziecka dotrzeć i rozpocząć karmienie. Niepewność maleństwa niepokoi wówczas mamę, jednak dziecko potrzebuje troszkę więcej czasu – dlatego nie należy niczego przyspieszać. Jak karmić piersią, gdy nasze dziecko zachowuje się w ten sposób? Przede wszystkim zaufaj swojemu instynktowi! Pozwól, aby niemowlę samo odkryło pierś i zaczęło ssać. Maluszek potrzebuje Twojego wsparcia i zrozumienia!
A może żadna z powyższych charakterystyk nie oddaje temperamentu Twojego maluszka? Lub przeciwnie – zauważasz u dziecka zachowania wymienione w kilku różnych opisach? Pamiętaj, że to tylko przykładowe rodzaje temperamentu maluszka. W istocie jednak zachowanie Twojego dziecka zależy nie tylko od jego „charakteru”, ale także np. od nastroju w danym dniu, od tego, czy dziecko się wyspało i kiedy jadło po raz ostatni.
Karmienie piersią w teorii i praktyce – nie taka łatwa sztuka?
To normalne – Twoje dziecko ma własną, niepowtarzalną osobowość. Dlatego podczas karmienia nie ma sztywnych reguł - dobre jest to, co odpowiada Tobie i maleństwu. Gdyż najważniejszy jest komfort - Twój i Twojego dziecka.
Jak karmić noworodka? Te rady mogą się przydać!
Najpierw delikatnie dotknij maleństwo, odczekaj chwilę, po czym przystaw dziecko do piersi
• Trzymaj niemowlę blisko siebie i pilnuj, aby poprawnie objęło brodawkę ustami.
• Przystawiaj dziecko do obu piersi, na zmianę. Kiedy maleństwo po upływie ok. 15-20 minut samo przestanie ssać, możesz podać mu drugą pierś.
• Zapoznaj się z różnymi pozycjami do karmienia piersią i poćwicz trochę wraz z maluszkiem.
• Najlepiej, jeśli maleństwo od samego początku przyzwyczajone będzie wyłącznie do piersi.
Jeżeli to możliwe, staraj się unikać smoczków, ochronnych nakładek na brodawki i dokarmiania.
Po zakończeniu karmienia daj piersiom odpocząć i zapewnij im dopływ świeżego powietrza.