Jak długo karmić piersią i jak odstawić dziecko od piersi? Porady

Nie od dziś wiadomo, że mleko matki jest dla dziecka najlepszym i najbardziej wartościowym pokarmem, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Wiele kobiet zastanawia się jednak, jak długo karmić piersią, aby mleko zachowało swoje wartości i pozwoliło maluszkowi prawidłowo się rozwijać, do kiedy karmić piersią, jak odstawić dziecko od piersi. Czy istnieje na to uniwersalna odpowiedź?

 

Jak długo karmić piersią? Najczęstsze mity

Często można spotkać się z opiniami, że zbyt długie karmienie mlekiem matki jest dla dziecka niezdrowe i utrudnia mu proces usamodzielnienia i odseparowania od rodzicielki. Nierzadko słyszy się również, że mleko matki karmiącej powyżej roku jest bezwartościowe i nie zaspokaja wystarczająco potrzeb żywieniowych malucha. Tymczasem okazuje się, że twierdzenia te mają zaskakująco niewiele wspólnego z prawdą.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) na wątpliwość do kiedy karmić piersią radzi, aby żywić dziecko wyłącznie w ten sposób do ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia. Po upływie tego okresu należy stopniowo uzupełniać dietę malucha o inne pokarmy, utrzymując jednak karmienie mlekiem naturalnym nawet do drugiego roku życia.

Warto wiedzieć!

Do momentu ukończenia 6. miesiąca życia dziecko nie ma jeszcze wystarczająco rozwiniętych funkcji obronnych organizmu oraz w pełni wykształconych mechanizmów trawiennych. Z tego względu karmienie w tym okresie wyłącznie piersią jest najbezpieczniejszym sposobem jego żywienia. Dla prawidłowego rozwoju Twojej pociechy zrezygnuj więc z jej dodatkowego pojenia, nawet w upalne dni, a ewentualne podawanie witamin bądź leków skonsultuj z lekarzem.
 

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Przede wszystkim stopniowo!

Wytyczne WHO dotyczące optymalnego czasu przystawiania dziecka do piersi są istotne, ale mają charakter wyłącznie orientacyjny. Zamiast trzymać się ich kurczowo, powinnaś obserwować swoją pociechę oraz dostosować się do jej potrzeb. W miarę dojrzewania dziecka rozwija się bowiem jego zdolność do „radzenia sobie” z pożywieniem innym niż mleko matki. Stopniowo maluch zjada więc coraz więcej żywności uzupełniającej, ograniczając ilość pokarmu pobieranego z piersi. Jeśli nie wprowadzisz radykalnych zmian, proces karmienia w tenże sposób skończy się zatem naturalnie i samoistnie. O jego przebiegu powinien „zadecydować” Twój maluch, Ty zaś nie powinnaś go w tym pospieszać.
 

Przejściowa dieta dla malucha

Zastanawiasz się, jak odstawić dziecko od piersi, aby proces ten nie był dla niego zbyt radykalną zmianą? Unikniesz jej, oswajając malucha powoli i stopniowo z nowymi smakami. Z tego powodu wszelkie nowe produkty (takie jak kaszki zbożowe, soki bądź przeciery owocowe czy warzywne) wprowadzaj pojedynczo. Dzięki temu łagodnie przyzwyczaisz brzuszek dziecka do zmian oraz łatwo dostrzeżesz, jeśli zareaguje ono uczuleniem lub niestrawnością na którekolwiek nowe składniki pokarmowe.
Wszelkich dolegliwości u malucha unikniesz także, podając mu w początkowym okresie swoje mleko wraz z nowym pożywieniem. Dostając je przed posiłkiem lub „na popicie”, śluzówka przewodu pokarmowego dziecka zyska ochronę przed nowymi nieznanymi smakami, co ułatwi ich przyswajanie.
Naturalnie, stopniowo i bez zbędnego pośpiechu – to więc najważniejsze wskazówki rozwiązujące dylemat, jak odstawić dziecko od karmienia piersią.