4. miesiąc życia dziecka – karmienie, waga, umiejętności i rozwój niemowlaka

Spokojny noworodek z pierwszych tygodni po porodzie stał się aktywnym, rezolutnym i chętnym do zabawy 4-miesięcznym dzieckiem. To zaskakujące, jak bardzo przyspiesza rozwój niemowlaka w 4. miesiącu! Po zbliżającym się skoku rozwojowym, 14-tygodniowe niemowlę będzie potrafiło chwytać zabawki, obracać się i sprawnie komunikować z otoczeniem, ale to jeszcze nie wszystko. Dowiedz się, co umie 4-miesięczne dziecko i jak możesz wspierać jego dalszy rozwój poprzez zabawę.

Co dzieje się z dzieckiem w 4. miesiącu życia?

Po okresie szybkiego i intensywnego wzrostu w początkowych tygodniach, przyrost długości ciała i wagi 4-miesiecznego dziecka nieco zwalnia. W tym momencie maluch koncentruje swoje siły na rozwoju motorycznym i poznawczym. Jest bardzo zainteresowany swoim otoczeniem, dużo się porusza i lubi rozciągać się na podłodze lub innych płaskich powierzchniach. W 4. miesiącu życia najważniejszymi narzędziami do eksploracji świata są rączki i buzia maluszka, do której „trafiają” niemal wszystkie trzymane w dłoni przedmioty, ale też piąstki i paluszki.

Do umiejętności 4-miesięcznego dziecka zaliczamy już: samodzielne obroty z pleców na brzuszek, chwytanie i przytrzymywanie przedmiotów oraz łączenie rączek w linii środkowej ciała. Maluch zwykle uważnie śledzi Cię wzrokiem, kiedy poruszasz się po pokoju i potrafi już dobrze rozpoznać Twoją sylwetkę z daleka. Jeśli Twoje dziecko nadal woli pozostawać blisko Ciebie i reaguje niepokojem, kiedy znikasz z pola widzenia, spróbujcie wspólnych zabaw w leżeniu na podłodze lub na kanapie. Jeśli zechcesz, możesz wtedy odpocząć – w 4. miesiącu życia dziecka masz prawo być zmęczona i niewyspana!

Rozwój dziecka w 4. miesiącu życia w skrócie

Na początku czwartego miesiąca życia dziecka kończy się tzw. czwarty trymestr ciąży. Od tej pory niemowlę skupia się na rozwoju umiejętności z niemal wszystkich sfer: ruchowej, poznawczej, emocjonalnej i społecznej. 4-miesięczne dziecko chce aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny, próbuje komunikować się z bliskimi i na wszystkie sposoby stara się zwrócić na siebie uwagę. Dzięki temu masz pewność, że nie przeoczysz żadnego z ważnych etapów rozwoju niemowlaka i wyczekiwanych pierwszych razów – Twoje dziecko po prostu Ci na to nie pozwoli! W śledzeniu rozwoju dziecka w 4. miesiącu pomoże Ci nasza skrótowa tabela.

WagaPrzyrost wagi poniżej 1000 g.
WzrostPrzyrost długości ciała o ok. 2 cm.
MimikaŻywe i intensywne wyrażanie radości i frustracji.
DźwiękiGłośny śmiech, gruchanie i nowe, dłuższe dźwięki.
MotorykaProstowanie nóżek, gdy stopy znajdą się na twardym podłożu.

Rozwój psychomotoryczny niemowlaka w 4. miesiącu życia

W 4. miesiącu życia dziecka, podobnie jak w całym 1. roku, rozwój umiejętności ruchowych jest nierozerwalnie związany z rozwojem psychicznym, społecznym i emocjonalnym malucha. Wszystkie te sfery nazywamy łącznie rozwojem psychoruchowym dziecka.

Na obecnym etapie niemowlę doskonali poruszanie się i unoszenie tułowia do wysokiego podporu. Umożliwia mu to śledzenie rodziców i rodzeństwa, naśladowanie ich i nawiązywanie z nimi interakcji. 4-miesiędzne dziecko podejmuje też samodzielne próby sięgania po zabawki i ich chwytania, a następnie umieszczania w buzi. W ten sposób maluch poznaje świat, ale nie tylko – trenuje swoją jamę ustną przed zbliżającym się rozszerzaniem diety i ćwiczy aparat mowy, by niedługo zacząć gaworzyć.

Rozwój dziecka w 4. miesiącu – motoryka duża

Rozwój motoryczny dzieci w 4. miesiącu życia koncentruje się na próbach obrotów z pleców na brzuszek (najpierw przez jeden bok). Kiedy niemowlę podnosi główkę i nóżki wysoko w górę, możesz mieć pewność, że zaraz przekręci się do leżenia na brzuszku.

Możesz ułatwić dziecku to ważne ćwiczenie motoryczne, jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki:

  • jak najczęściej układaj dziecko na twardych powierzchniach, np. na macie piankowej niemowlęcej, na podłodze,

  • nie używaj żadnych śliskich, puszystych kocyków jako podłoża do ćwiczeń dla 4-miesięcznego dziecka,

  • jeśli to tylko możliwe, pozwalaj maluchowi na zabawy na podłodze z bosymi stópkami i bez śpioszków lub spodenek – wystarczy bodziak.

Kiedy niemowlę obraca się na boki, rodzic powinien mieć (dosłownie) oczy dookoła głowy! 4-miesięczne dziecko może w mig przeturlać się na krawędź łóżka lub kanapy, a nawet spaść z przewijaka! Od tej pory dziecko nie może ani na moment zostać samo w niezabezpieczonym miejscu.

Wskazówka: Daj dziecku poczucie sprawczości i zachęcaj je do wysiłku dopingiem, pochwałami, uśmiechem lub biciem braw. Nie wymagaj jednak zbyt wiele – 4-miesięczne niemowlę dopiero zaczyna świadomie i celowo poruszać swoim ciałem. Pozwól maluchowi próbować różnych rzeczy w ciszy i spokoju, zbierać doświadczenia i wyciągać wnioski.

Rozwój motoryki małej w 4. miesiącu życia niemowlaka

W czwartym miesiącu życia odruchowe, mimowolne chwytanie przedmiotów ustępuje miejsca świadomemu sięganiu oraz chwytaniu zabawek i palców rodzica. Teraz to Twoje 4-miesięczne dziecko decyduje, czy chce chwycić za włosy lub zabawkę, czy też woli złapać za ubranie. Jego ruchy są już dość precyzyjne, ale nie zawsze maluch może je w 100% kontrolować. W niektórych sytuacjach wygasający już odruch chwytania nadal przeszkadza mu np. w wypuszczeniu zabawki z dłoni. Kiedy małe paluszki nie chcą się otworzyć, 4-miesięczne niemowlę będzie potrzebowało Twojego wsparcia. Pomóż mu bardzo ostrożnie rozluźnić chwyt i uwolnić przytrzymywane włosy lub grzechotkę.

Skok rozwojowy u 4-miesięcznego dziecka – zmiany pomiędzy 14. a 19. tygodniem życia

Czwarty skok rozwojowy przypada na okres pomiędzy 4. a 5. miesiącem życia dziecka. Po trudnym okresie pełnym płaczu, marudzenia i rozdrażnienia, maluch zaczyna rozumieć proste zależności i następstwa oraz bardziej świadomie kierować swoim zachowaniem. 4-miesięczne dziecko wie już, że kiedy wyciągnie rączki, rodzic weźmie je w ramiona. Potrafi też łączyć sylaby i powtarzać je przez dłuższy czas, a także uważnie przygląda się swojemu odbiciu w lustrze. Przyspiesza również rozwój ruchowy dziecka – maluszek unosi tułów w wysokim podporze na dłoniach, a czasem próbuje (jeszcze nieskutecznie) podciągać kolanka pod brzuszek i wchodzić do pozycji czworaczej.

Przeczytaj więcej na temat skoków rozwojowych u niemowląt i małych dzieci.

Zabawy z 4-miesięcznym dzieckiem, które będą wspierały rozwój niemowlaka tydzień po tygodniu

W 4. miesiącu życia dziecka hitem są zabawy ze śpiewem, które doskonale wpływają na rozwój języka! Teraz nadszedł czas, aby dodać do nich trochę więcej ruchu. Czy znasz piosenki: Jadą, jadą misie, Jagódki, Wlazł kotek na płotek lub My jesteśmy krasnoludki? Pewnie kojarzysz przynajmniej jeden z tych klasyków. Wykorzystaj jedną lub kilka piosenek i ułóż do nich prostą sekwencję ruchów. Możesz poruszać nóżkami malucha, robiąc rowerek, robić hopsasa, stukając lekko palcami w jego plecki, bawić się w pokazywanki, wskazując oczka, policzki i nosek, lub mrugać oczami jak piosenkowy kotek – uwolnij swoją kreatywność!

Alternatywnie, połóż się na plecach, zegnij nogi, połóż dziecko na swoich goleniach w pozycji leżącej i baw się z nim w „samolot”.

Jak wspierać rozwój 4-miesięcznego dziecka przez zabawę?

Czasem zabawy mogą przerodzić się w bardzo pożyteczne ćwiczenia z 4-miesięcznym dzieckiem. Warto wykorzystać małe ciekawskie paluszki, by zachęcić 4-miesięczne niemowlę do pełzania i obrotów. Umieszczaj ulubione zabawki malucha, np. grzechotki, kółka do chwytania lub kolorowe przytulanki, tuż poza jego zasięgiem. Dziecko będzie wyciągać rączki i celowo poruszać w kierunku ciekawego, pożądanego przedmiotu.

Zabawy i zabawki sensoryczne dla 4-miesięcznego dziecka

W 4. miesiącu życia dziecko fascynują zabawne odgłosy i grymasy twarzy. Maluch lubi też wszystko, co może chwycić i podnieść do ust. Zadbaj o to, by dziecko miało kontakt z różnorodnymi strukturami, fakturami, konsystencjami i dźwiękami.

Szmatki, grzechotki i pierwsze instrumenty muzyczne są idealnymi narzędziami, które zapewnią dziecku zajęcie na długi czas, a dodatkowo będą stymulowały jego zmysły. Pamiętaj, że zabawy sensoryczne dla 4-miesięcznego dziecka wcale nie muszą wiązać się z koniecznością zakupu drogich zabawek! Równie dobrze (jeśli nie lepiej) sprawdzą się w tej roli przedmioty, które masz już w domu, np. kawałki tkanin lub starych ubrań z różnych materiałów, szeleszczący koc termiczny z samochodowej apteczki, małe butelki z kaszą, grochem lub kamieniami, sznurek z zawiązanymi supłami o różnej wielkości, wszelkiego rodzaju szczotki i szczoteczki, fragmenty wykładzin oraz domowa perkusja: odwrócone miski i garnki w zestawie z drewnianą łyżką.

Karmienie 4-miesięcznego dziecka

Karmienie 4-miesięcznego dziecka nadal powinno odbywać się na żądanie. Możesz i powinnaś karmić swojego malucha zgodnie z potrzebami, niezależnie od tego, czy karmisz piersią, mlekiem modyfikowanym czy butelką.

W 4. miesiącu życia Twoje dziecko nadal będzie wymagało nocnych karmień. Jego mózg rozwija się niezwykle szybko, dlatego potrzebuje niezbędnego mu „paliwa” zarówno za dnia, jak i nocą. Większość dzieci instynktownie domaga się więc jedzenia, które zapewni im energię potrzebną do codziennej aktywności, zdrowego wzrostu i rozwoju.

Sprawdź, jak przebiega rozwój mózgu niemowlaka i jak wspierać go prawidłową dietą dziecka.

Rodzina i przyjaciele mogą sugerować Ci, by podawać trochę herbaty, wody lub soku owocowego. Jeśli jednak karmisz wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym, nie ma takiej potrzeby. W 4. miesiącu życia karmienie niemowlaka piersią lub butelką zaspokaja głód, pragnienie, potrzebę bliskości, bezpieczeństwa i ochrony. Pamiętaj, że soków owocowych nie zaleca się podawać nie tylko 4-miesięcznemu niemowlakowi, ale też wszystkim dzieciom w 1. roku życia.

Karmienie piersią w 4. miesiącu życia niemowlaka

Zastanawiasz się, jak często powinnaś karmić piersią swoje dziecko w 4. miesiącu życia? Odpowiedź brzmi: wtedy, kiedy potrzebuje tego dziecko lub Ty. Niektóre mamy karmiące piersią odnoszą wrażenie, że czwarty miesiąc życia niemowlaka to niekończąca się sesja karmienia, która płynnie przechodzi w kolejne karmienie i tak przez całą dobę. Zwykle nie jest to związane z brakiem mleka w piersiach. W ten sposób maluch stymuluje laktację, by zapewnić sobie większą podaż pokarmu w kolejnych tygodniach, kiedy jego zapotrzebowanie zacznie wzrastać.

W skrócie: W 4. miesiącu życia dzieci często spędzają bardzo dużo czasu przy piersi. Karmienia następują niemal jedno po drugim, a malucha nie sposób odłożyć z powrotem do łóżeczka lub na matę niemowlęcą. Jest to bardzo sprytna taktyka pozwalająca „zamówić” optymalną ilość mleka na nadchodzący dzień i kolejne tygodnie.

Karmienie mieszane czteromiesięcznego malucha

Jeśli do tej pory udało Ci się skutecznie łączyć karmienie mlekiem modyfikowanym i mlekiem z piersi, to należą Ci się ogromne gratulacje! Karmienie piersią, odciąganie pokarmu i przygotowywanie mleka w butelce jest czasochłonne i z pewnością będzie stanowić wyzwanie w codziennej rutynie na kolejne tygodnie i miesiące.

W czwartym miesiącu życia niemowlaka masz już sporo doświadczenia, dlatego będziesz w stanie bez problemu oszacować ilość pokarmu potrzebnego Wam w ciągu doby i zabezpieczyć kilka porcji mleka z piersi na cały dzień.

Pamiętaj: jeśli Twoje dziecko jest obecnie bardzo wybredne, marudne i denerwuje się w trakcie karmienia, to prawdopodobnie przechodzi właśnie czwarty skok rozwojowy. Daj mu kilka lub kilkanaście dni, to minie!

Karmienie niemowlaka w 4. miesiącu mlekiem modyfikowanym z butelki

Dzieci karmione butelką z mlekiem modyfikowanym mają większe szanse na wypracowanie stałego rytmu karmień. Nie należy jednak zbytnio na nim polegać – w czwartym miesiącu życia dziecka ten przewidywalny rytm łatwo ulega zmianom. Zwykle nie znaczy to, że maluch się nie najada. Zmiany są po prostu objawem skoku rozwojowego w 4. miesiącu życia dziecka: maleństwo jest rozdrażnione, potrzebuje dużo bliskości i bezpieczeństwa, a zatem ma większą potrzebę ssania.

Czy to już czas na rozszerzanie diety niemowlaka?

Niektórzy członkowie rodziny mogą już z niecierpliwością czekać na pierwsze łyżeczki kaszki i nalegać na podanie 4-miesięcznemu dziecku posiłków stałych. Nie ulegaj presji – na tym etapie jest jeszcze za wcześnie na rozszerzanie diety. Rekomendacje najważniejszych krajowych, europejskich i światowych towarzystw mówią, by dzieci były karmione wyłącznie piersią przez co najmniej 6 miesięcy życia. Po tym czasie mama może nadal karmić dziecko piersią aż do 2. urodzin lub dłużej, a jednocześnie rozszerzać jego dietę.

W Polsce pediatrzy i dietetycy zalecają wprowadzanie pokarmów uzupełniających pod osłoną mleka mamy (o ile to możliwe). Pierwsze stałe posiłki można podawać dziecku dopiero po 4. miesiącu (a dokładniej – po 17. tygodniu), a nie w trakcie 4. miesiąca. Jeśli zastanawiasz się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka, porozmawiaj o tym z jego pediatrą.

Wskazówką co do optymalnego momentu rozszerzenia diety dziecka jest również pojawienie się tzw. oznak gotowości. Zaliczamy do nich:

  • stabilne siedzenie z podparciem,

  • kontrolę głowy i tułowia w pozycji siedzącej (prosta sylwetka),

  • sprawne wkładanie rączką przedmiotów prosto do buzi,

  • zanik odruchu wypychania językiem z ust obcych przedmiotów,

  • zainteresowanie jedzeniem lub chwytaniem jedzenia.

Każde dziecko będzie gotowe na jedzenie pierwszych stałych pokarmów w najlepszym dla siebie momencie. Nie porównuj go z rówieśnikami i nie rozszerzaj zbyt wcześnie diety – daj dziecku czas, którego potrzebuje.

Wizyta u pediatry w czwartym miesiącu życia dziecka

Jeśli maluszek nie odwiedzał swojego pediatry w zeszłym miesiącu, to czas pomiędzy 13. a 17. tygodniem życia będzie do tego idealny. W 4. miesiącu życia dziecka lekarz wykona standardowe badanie, które znasz już z poprzednich wizyt u pediatry z niemowlakiem.

Zwykle termin wizyty wyznaczany jest w terminie szczepień obowiązkowych. Niemowlęta, które nie były szczepione w poprzednim miesiącu, powinny teraz otrzymać szczepionki przeciwko:

  • rotawirusom,

  • błonicy, tężcowi, krztuścowi (DTP),

  • polio,

  • Hib,

  • pneumokokom.

W 4. miesiącu życia dziecka kalendarz szczepień przewiduje również możliwość podania zalecanej szczepionki przeciwko meningokokom. Jeśli do tej pory o niej nie słyszałaś, koniecznie porozmawiaj z pediatrą malucha przy najbliższej okazji.

Ząbkowanie u 4-miesiecznego dziecka – kiedy pojawiają się pierwsze ząbki u niemowlaka?

Czy dziąsła Twojego dziecka stają się zaczerwienione i opuchnięte, a maluch coraz mocniej się ślini? Nic dziwnego, ponieważ między 4. a 9. miesiącem życia w małej buzi dziecka dzieje się coś naprawdę wielkiego: pojawia się pierwszy mały ząbek!

Jeśli dotkniesz dziąseł niemowlaka podczas ząbkowania, możesz wyczuć twarde i ostre pierwsze zęby u dziecka. Dzieje się tak, ponieważ pokrywająca je błona śluzowa staje się coraz cieńsza, aż w końcu pęka. Białawe „paski” na linii dziąseł niemowlaka są wyraźnymi oznakami, że ząbek jest już tuż-tuż i lada dzień przebije się ponad dziąsło. Kiedy to nastąpi, będziesz w stanie nie tylko wyczuć, lecz także zobaczyć pierwsze ząbki u niemowlaka, np. jeśli maluch szeroko otworzy usta, zacznie się śmiać lub płakać.

Objawy ząbkowania u dzieci w 4. miesiącu życia

Ząbkowaniu w 4. miesiącu życia mogą towarzyszyć różne symptomy: rozdrażnienie, częstszy płacz i marudzenie (np. po niefortunnym ugryzieniu zabawki bolącym dziąsłem), częstsze infekcje, a więc też gorączka, katar, kaszel i inne typowe objawy przeziębienia. Dość typowe są również rozpulchnione, zaczerwienione i swędzące dziąsła niemowlaka, ciągła potrzeba trzymania paluszków w buzi, a nawet przejściowe biegunki.

 Poznaj sposoby na bolesne ząbkowanie u niemowląt.

Wskazówka: objawy ząbkowania u 4-miesięcznego dziecka warto łagodzić np. podając mu chłodny (ale nie zamrożony!) gryzak lub masując dziąsła. Ząbkujące niemowlę potrzebuje też tego, co zawsze pomaga mu się wyciszyć: bliskości, łagodności i zrozumienia od mamy i taty.

Co może Cię niepokoić w kwestii zdrowia i rozwoju 4-miesięcznego niemowlaka?

Nieustanne zmiany w życiu 4-miesięcznego dziecka sprawiają, że zachowanie malucha może wydać się rodzicom niepokojące. Aby Cię uspokoić i pomóc Ci w rozwianiu wątpliwości, przygotowaliśmy listę najczęstszych problemów i ich potencjalnych przyczyn oraz zestaw odpowiedzi na pytania nurtujące mamę i tatę w 4. miesiącu życia dziecka.

  • Okna aktywności 4-miesiecznego dziecka

Aktywność 4-miesiecznego niemowlaka jest znacznie większa niż jeszcze kilka tygodni temu. Maluch może mieć już siłę na 2, a nawet 3 godziny zabawy bez konieczności odpoczynku. Ilość drzemek, czas ich trwania oraz długość czuwania są bardzo zróżnicowane u niemowląt w 4. miesiącu życia. Jeśli dziecko budzi się wyspane i pogodne, chętnie bawi się w swoim oknie aktywności i śpi ok. 13-14 godzin na dobę (szacunkowo), to nie masz powodu do niepokoju.

  • Przygotowanie do rozszerzania diety po 4. miesiącu życia dziecka

Nie wiesz, od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? Zacznij od zdobycia wiedzy o żywieniu dziecka w 1. roku życia. Sięgnij do fachowych publikacji, broszur edukacyjnych, porozmawiaj z innymi rodzicami, którzy wprowadzanie posiłków uzupełniających mają już za sobą. W razie potrzeby skonsultuj się też z pediatrą lub z położną. Dzięki temu zyskasz większą pewność w działaniu, a rozszerzanie diety dziecka stanie się mniej stresujące.

Przygotowując się do wprowadzenia posiłków stałych, skorzystaj z naszego poradnika rozszerzania diety niemowlaka.

Jeśli chcesz podawać maluszkowi słoiczki dla niemowląt, przyjrzyj się ofercie produktów dostępnych w sklepach. Spróbuj ułożyć sobie w głowie, które z nich wykorzystasz na samym początku, a które podasz dziecku dopiero po kilku tygodniach.

Poznaj słoiczki HiPP dla niemowląt w 1. roku życia.

  • 4-miesięczne dziecko płacze przy zasypianiu

Powodów płaczu podczas zasypiania może być mnóstwo, zwłaszcza w burzliwym i intensywnym 4. miesiącu życia dziecka. Wśród tych najczęstszych wymieniamy: infekcje, ząbkowanie, czwarty skok rozwojowy, nadmiar wrażeń i bodźców za dnia, który utrudnia wyciszenie się, a nawet zmianę wieczornej rutyny, na którą dziecko reaguje buntem.

  • Jakie mleko modyfikowane dla 4-miesięcznego dziecka?

W 4. miesiącu życia maluch powinien być karmiony mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym oznaczonym cyfrą 1. Jeśli dziecko jest zdrowe, można wybrać w zasadzie dowolne mleko przeznaczone dla maluszków. Niemowlęta z różnymi schorzeniami mogą wymagać mleka specjalnego, np. zmniejszającego ryzyko alergii, ulewania lub refluksu. Taki wybór warto skonsultować z pediatrą.

W wyborze najlepszego mleka dla dziecka pomoże Ci nasze kompendium wiedzy o mleku modyfikowanym.

Jak czują się mama i tata w 4. miesiącu życia dziecka?

Odpowiedź jest prosta: zmęczeni. Dziecko w 4. miesiącu życia zwykle śpi już nieco mniej, a jednocześnie częściej i na dłużej budzi się w ciągu dnia, wyraźnie domagając się uwagi rodziców.

Aby złapać oddech i przez chwilę odpocząć od domowych obowiązków, możesz zaplanować mniejsze przerwy w codziennej rutynie:

  • Idź na spacer ze śpiącym dzieckiem w nosidełku lub w wózku, słuchając podcastu, audiobooka lub muzyki na słuchawkach.

  • Gdy tylko dziecko zaśnie lub zajmie się zabawką, wykonaj kilka świadomych wdechów i wydechów. W tym czasie nie rób nic innego, ale skoncentruj się całkowicie na własnym oddechu, aby powrócić do równowagi.

  • Zostaw dziecko z członkiem rodziny i zrób coś tylko dla siebie. Niezależnie od tego, czy są to zakupy, uprawianie sportu, czy po prostu spacer po parku – zrób cokolwiek, co w danej chwili przynosi Ci radość!

Dla niektórych rodziców okres niemowlęcy jest przytłaczający i rozczarowujący jednocześnie. Powtarzalność czynności, monotonia dnia i wypełnianie ciągle tych samych obowiązków sprawiają, że dni i tygodnie zlewają się w jedną nudną i przygnębiającą całość. Nie oszukujmy się – zabawy z niemowlakiem nie są zbyt ekscytujące dla dorosłego, a recytowanie wierszyków i śpiewanie w kółko tych samych, czterowersowych piosenek może doprowadzić do lekkiego obłędu nawet najbardziej odpornych na nudę rodziców. Doświadczają tego zwłaszcza kobiety, które przed urodzeniem dziecka były zapracowane, bardzo aktywne i stale zajęte czynnościami, które dawały im radość i spełnienie. Teraz połączenie codziennego życia z dzieckiem i niezbędnej rutyny jest wyczerpujące. Na szczęście z biegiem miesięcy to się zmienia, zwłaszcza gdy dziecko zaczyna mówić.

Do tego czasu pomocne może być świadome poszukiwanie wyzwań intelektualnych: niektóre matki rozpoczynają dalszą edukację podczas urlopu rodzicielskiego, inne uczą się nowego języka lub podejmują nowe aktywności, takie jak joga poporodowa, trening kanga i tym podobne.

Najważniejsze wskazówki na czwarty miesiąc życia niemowlaka

Jaki jest najlepszy sposób na spędzenie czwartego miesiąca z dzieckiem? Jeśli też zadajesz sobie to pytanie, to mamy dla Ciebie gotową odpowiedź, a nawet kilka. Poniżej znajdziesz nasze propozycje na 4. miesiąc życia niemowlaka.

  • Kup zestaw do robienia baniek mydlanych i oczaruj swoje dziecko opalizującymi bańkami!

  • Rozejrzyj się za ciekawym miejscem (parkiem, trawnikiem w ogródku, a nawet balkonem), gdzie możesz rozłożyć matę niemowlęcą lub stojak edukacyjny z zabawkami, tzw. baby gym – Twoje dziecko będzie zachwycone!

  • Pluskaj się razem z dzieckiem w wannie w domu lub w basenie dla niemowląt.

  • Miej aparat w pogotowiu, gdy Twoje dziecko podejmie pierwsze próby turlania się i obracania!

Ważne pytania dotyczące 4. miesiąca życia dziecka

Masz pytania dotyczące rozwoju, zabaw, karmienia lub umiejętności 4-miesięcznego dziecka? To świetnie, bo my mamy na nie odpowiedzi. Korzystaj śmiało!

  • W jakie zabawy bawić się z czteromiesięcznym dzieckiem?

Jeśli dopadła was nuda, wypróbujcie śpiewanki-pokazywanki, krótkie wierszyki-masażyki lub wspólne turlanie się po macie bądź łóżku. W 4. miesiącu życia, dziecko lubi wszystkie aktywności, które łączą w sobie bezpośrednią interakcję i Twój głos. Możesz też śpiewać piosenkę i lekko bujać dziecko na rękach w przód, tył i na boki lub tańczyć do dowolnych utworów z dzieckiem w ramionach.

Oprócz tego Twoje 4-miesieczne dziecko pokocha zabawy dostarczające wrażeń słuchowych i wzrokowych: bańki mydlane, kolorowe balony i wszystko, co wydaje dźwięki, gdy chwycisz to i uderzysz o podłogę.

Na naszym forum w Klubie mojego Maluszka możesz wymieniać się pomysłami na zabawy z 4-miesięczym dzieckiem z innymi mamami i ojcami.

  • Ile waży 4-miesięczne dziecko?

Przyjmuje się, że średnio maluchy ważą od 6,5 do 7 kilogramów i mają ponad 60 centymetrów długości. Pamiętaj jednak, że nie ma jedynych słusznych norm wagi dziecka w 4. miesiącu życia. Może być to 4,5 kg, a równie dobrze 9 kg. Spory rozstrzał, prawda? Wiele zależy tu od płci malucha, wagi urodzeniowej oraz dotychczasowego tempa przybierania na wadze.

Jasną i rzetelną odpowiedź na pytanie: ile powinien ważyć 4-miesięczny niemowlak dają siatki centylowe. Możesz samodzielnie nanieść na nie wynik malucha lub skonsultować się z pediatrą, który zinterpretuje wynik oraz oceni tempo przybierania dziecka na wadze.

Niemowlęta w 4. miesiącu życia zazwyczaj mieszczą się w ubraniach w rozmiarach od 62 do 68, ale w niektórych przypadkach dziecko może być większe lub mniejsze.

  • Jak powinien wyglądać jadłospis 4-miesięcznego dziecka?

Przykładowy jadłospis 4-miesięcznego dziecka obejmuje… mleko i tylko mleko. Światowa Organizacja Zdrowia wyraźnie zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia i rozszerzanie diety nie wcześniej niż po 17. tygodniu, czyli po 4. miesiącu. Maluch musi jednak przejawiać tzw. oznaki gotowości do rozszerzania diety. Jeśli ich nie zauważasz, wstrzymaj się z podaniem posiłków uzupełniających nawet do 26. tygodnia życia.

I pamiętaj: rozszerzanie diety od 4. miesiąca jest niewskazane i nie powinno się go rozpoczynać tak wcześnie.

  • Co umie 4-miesięczne dziecko?

W 4. miesiącu życia niektóre dzieci zaczynają już aktywnie przewracać się z pozycji leżącej na pleckach do leżącej na brzuszku. Jeśli posadzisz malucha na kolanach, zwykle powinien on już utrzymywać stabilnie główkę i tułów. Nie rób tego jednak zbyt często – obecnie nie ma takiej potrzeby.

4-miesięczne dziecko potrafi już rozpoznawać znajome twarze i naśladować dźwięki zasłyszane nawet z dużych odległości. Wyraźnie okazuje swoje uczucia, takie jak radość i frustracja.

Noworodkowy odruch chwytania prawie zanikł, a w jego miejscu pojawiła się coraz lepsza koordynacja ręka-oko. Dzięki temu dziecko może teraz chwytać przedmioty całkiem świadomie. Są to niezawodne oznaki, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo.

Uwaga:

Dla lepszej czytelności, zwykle używamy formy męskiej w odniesieniu do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.

Informacje o autorze:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne oferty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.

Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.