3. miesiąc życia dziecka – rozwój, waga, wzrost i umiejętności 3-miesięcznego niemowlaka
W trzecim miesiącu życia dziecka rodzice zaczynają czuć się pewniej i lepiej rozumieją malucha. Pojawia się rutyna, której mogą towarzyszyć wątpliwości dotyczące zdrowia i rozwoju niemowlaka pomiędzy 9. a 12. tygodniem. 3. miesiąc to również czas skoku rozwojowego, szybszego nabywania nowych umiejętności oraz błyskawicznego rozwoju zmysłów. Poznaj przebieg trzeciego miesiąca życia dziecka i sprawdź, czym zaskoczy Cię Twoje niemowlę.
Rozwój psychomotoryczny w 3. miesiącu życia niemowlaka
Sen niemowlaka w trzecim miesiącu życia – ile śpi dziecko pomiędzy 9. a 12. tygodniem?
Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem, które wspierają jego rozwój
Dieta 3-miesięcznego dziecka – mleko nadal najważniejsze
Wizyta u pediatry w 3. miesiącu życia dziecka
Co może Cię niepokoić w 3. miesiącu życia dziecka?
Jak czują się mama i tata w 3. miesiącu życia dziecka?
Najważniejsze wskazówki na trzeci miesiąc życia dziecka
Ważne pytania dotyczące 3. miesiąca życia dziecka
Co się dzieje z dzieckiem w 3. miesiącu życia?
W 3. miesiącu życia mózg dziecka nieustannie otrzymuje nowe bodźce z zewnątrz, dzięki czemu może się prawidłowo rozwijać. Twoje maleństwo jest teraz wyczulone na wszystkie sygnały ze świata zewnętrznego i chłonie je każdym zmysłem. Może też zacząć reagować na rozmaite bodźce: od gry światła słonecznego na ścianie, po szczekanie psa lub brzęczenie suszarki do ubrań.
Około 3. miesiąca wielu rodziców zauważa nagłą zmianę w zachowaniu dziecka. Aktywne i bardzo towarzyskie maluchy stają się ciche i śpią o wiele więcej niż dotychczas, podczas gdy niektóre spokojne niemowlęta w 3. miesiącu domagają się większej uwagi i stałej obecności rodzica.
Na skutek skoku rozwojowego z 10.-12. tygodnia świat wielu trzymiesięcznych dzieci nagle wywraca się do góry nogami. Zmieniają się wzorce snu i rytm karmienia, a wypracowana do tej pory rutyna musi pójść w odstawkę.
Rozwój dziecka w 3. miesiącu życia w skrócie
Jako rodzice pewnie bacznie śledzicie rozwój swojego 3-miesięcznego dziecka. Poniżej zebraliśmy najważniejsze osiągnięcia i umiejętności, których możecie spodziewać się pomiędzy 9. a 12. tygodniem życia niemowlaka.
Waga | Przyrost wagi o ok. 850-1000 g. |
Wzrost | Przyrost długości ciała o ok. 3 cm. |
Mimika | Wyraźne miny odwzorowujące emocje dziecka. |
Dźwięki | Pierwsze wokalizacje: głużenie, gruchanie. |
Motoryka | Podnoszenie i trzymanie główki; zbliżanie rączek do buzi i badanie ich; ukierunkowane i świadome ruchy rąk i nóg. |
Rozwój psychomotoryczny w 3. miesiącu życia niemowlaka
Dziecko w 3. miesiącu życia staje się coraz bardziej ciekawe otaczającego je świata. Jego zmysły stale się wyostrzają, dlatego może teraz dostrzec i śledzić dalej położone przedmioty oraz twarze. 3-miesięczny niemowlak poznaje swoje ciało i potrafi coraz bardziej świadomie korzystać z jego możliwości – unosi główkę, obraca się, obserwuje paluszki, a nawet próbuje chwytać zabawki.
Rozwój motoryczny dziecka w 3. miesiącu życia
Rozpoczyna się „faza oralna”! Brzmi skomplikowanie, prawda? W praktyce oznacza to, że 3-miesięczne niemowlę zaczyna badać wszystko przy pomocy ust. Już teraz wkłada do buzi paluszki dłoni oraz wszystkie przedmioty, które uda mu się samodzielnie chwycić (lub te, które Ty włożysz do jego rączki). W przyszłości będzie robić to samo również z innymi rzeczami i częściami ciała – chętnie zacznie ssać i „zjadać” palce, zabawki, czubki koców, a nawet nos rodzica.
Buzia trzymiesięcznego dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego stanowi idealne narzędzie do poznawania świata. Na tym etapie gryzienie i ssanie piąstek lub paluszków zwykle nie ma nic wspólnego z ząbkowaniem.
Trzymiesięczne dziecko coraz sprawniej kontroluje swoją główkę. Może unieść ją i trzymać w pionie dłużej i bardziej celowo – zarówno w pozycji leżącej, jak i gdy nosisz je na rękach w pozycji pionowej. Opierając się na Twoim ramieniu, Twoje dziecko będzie odkrywać coraz więcej świata, obserwując go z szeroko otwartymi oczami. 3. miesiąc życia to również czas na pierwsze próby chwytania zabawek (póki co niezbyt skutecznego) i obrotów z brzuszka na plecy.
Rozwój emocjonalny w trzecim miesiącu życia dziecka
Rozwój emocjonalny 3-miesięcznego dziecka skupia się na próbach nawiązania kontaktu z otoczeniem, głównie z bliskimi osobami. Maluch może żywo komunikować niezadowolenie, uśmiechać się na widok rodzica, ale też uspokajać w jego obecności. Dziecko chętnie obserwuje twarze i sylwetki osób oraz śledzi je wzrokiem, kiedy się poruszają.
W trzecim miesiącu życia niemowlę może być bardziej płaczliwe niż wcześniej, rzadziej chce być kładzione w łóżeczku i czasami gorzej śpi. Ponadto prawdopodobnie jest teraz bardziej wyobcowane i stale szuka bliskości mamy.
Skok rozwojowy w 3. miesiącu – co zmienia się pomiędzy 10. a 12. tygodniem?
10. tydzień życia dziecka niesie ze sobą skok rozwojowy, który trwa do mniej więcej 12. tygodnia życia niemowlaka. Objawami tego skoku są (podobnie jak w poprzednich miesiącach) większa płaczliwość i drażliwość, zły nastrój, problemy ze snem, karmieniem i uspokojeniem się oraz większa potrzeba bliskości rodzica.
„Nagrodą” za wszystkie te trudności jest zestaw nowych umiejętności, które maluch zaprezentuje po zakończeniu skoku rozwojowego w 12. tygodniu życia. Zaliczamy do nich m.in.:
dostrzeganie różnic w tonie głosu rodziców, natężeniu dźwięku i światła,
poprawa umiejętności z zakresu motoryki dużej i małej (wymienionych w poprzednich akapitach),
wysoki podpór na przedramionach, w którym dziecko może obserwować najbliższe otoczenie.
Wszystkie te zmiany mogą wywoływać u dziecka niepokój. Dlatego należy teraz poświęcić mu dużo czasu i uwagi, by dostrzec, czy woli być uspokajane, pocieszane, zabawiane czy po prostu potrzebuje fizycznej bliskości.
Przeczytaj więcej na temat skoków rozwojowych niemowląt i małych dzieci.
Sen niemowlaka w trzecim miesiącu życia – ile śpi dziecko pomiędzy 9. a 12. tygodniem?
Aktywność 3-miesięcznego dziecka jest nieporównywalnie większa niż w przypadku noworodka. Z tego względu maluch śpi już znacznie mniej niż jeszcze kilka tygodni temu, a jego okresy czuwania wydłużają się. Przeciętnie maluszki śpią teraz ok. 16 godzin na dobę i mają kilka drzemek w ciągu dnia.
Liczne zmiany i rozwój układu nerwowego sprawiają, że dziecko może doświadczać różnych problemów ze snem. W 3. miesiącu życia niespokojny sen niemowlaka, częstsze wybudzenia lub płacz dziecka przez sen nie są niczym nadzwyczajnym. Niektóre 3-miesięczne dzieci mogą też zacząć spać lepiej i dłużej, zwłaszcza w nocy.
Gdzie powinno spać niemowlę? Prawie żaden inny temat nie budzi takich kontrowersji i emocji, jak ten. Według niektórych rodziców i dziadków 3-miesięczne niemowlęta nie powinny już przebywać w sypialni rodziców, aby nauczyć się spać samodzielnie. Z drugiej strony coraz więcej młodych rodziców woli mieć swoje dziecko blisko siebie, dzieląc z nim sypialnię, a czasem nawet łóżko.
Współspanie – w trosce o bezpieczny sen niemowlaka w nocy
Co-sleeping oznacza wspólne spanie w jednym pokoju, kiedy dziecko śpi w łóżeczku tradycyjnym lub dostawnym, a rodzice we własnym, dużym łóżku. Tzw. dostawki są zwykle wygodniejsze dla mam karmiących piersią 3-miesięczne dziecko – nie trzeba wstawać w nocy, by wyjąć maluszka z łóżeczka; wystarczy przysunąć go do siebie.
Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca wspólne spanie w jednym pokoju w pierwszym roku życia jako profilaktykę nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt (SIDS).
Podczas układania niemowlaka do snu należy przestrzegać następujących zasad:
dziecko śpi na plecach,
dziecko śpi w śpiworku (nie używaj koców, kołder ani poduszek do przykrycia),
temperatura otoczenia wynosi około 18°C,
dziecko jest karmione piersią; w przeciwnym razie powinno mieć smoczek w nocy (o ile go nie odrzuca).
Wspólne łóżko – spanie z 3-miesięcznym dzieckiem w łóżku rodziców
Niektórzy rodzice wolą spać ze swoim dzieckiem w jednym łóżku. Choć nie idzie to w parze z zaleceniami pediatrów, to jest z pewnością bardzo wygodne, zwłaszcza dla mam karmiących piersią.
Aby zapewnić spokojny sen w łóżku rodzinnym, należy przestrzegać następujących zasad:
żadna osoba dorosła w łóżku rodzinnym nie pali, nie jest odurzona ani nie przyjmuje leków upośledzających reakcję,
łóżko ma twardy materac i nie jest łóżkiem wodnym,
dziecko leży na kołdrze rodziców w śpiworku,
starsze rodzeństwo nie leży bezpośrednio obok niemowlaka.
Czy Twoje dziecko ma już rodzeństwo? Jeśli tak, to dorosły powinien zawsze leżeć pomiędzy nim a starszakiem. W przeciwieństwie do dorosłych, kilkulatki często śpią jeszcze tak głęboko, że mogą przewrócić się na swoje mniejsze rodzeństwo we śnie, nie budząc się. Dorośli natomiast zazwyczaj bardzo szybko przyzwyczajają się do obecności dziecka we własnym łóżku i intuicyjnie dostosowują do niego zarówno głębokość snu, jak i swoje mimowolne ruchy.
Wskazówka: Jeśli masz też starsze dzieci, połóż je w sypialni, a niemowlę ułóż w kołysce lub łóżeczku w salonie. Kiedy zechcesz położyć się spać, zabierz malucha ze sobą do sypialni. Zyskacie na tym wszyscy: starszaki nie obudzą maluszka (i odwrotnie), a Wy jako rodzice będziecie mieć więcej czasu dla siebie. Pamiętaj też, że dzieci zwykle śpią znacznie lepiej, gdy dorośli są z nimi w pokoju. Nie oznacza to jednak „przespania całej nocy” – przeważnie maluchy są po prostu bardziej zrelaksowane i rzadziej mają tendencję do niespokojnego snu. Spanie w jednym pokoju ułatwia również karmienie dziecka, nie tylko piersią, lecz także butelką.
Samodzielne zasypianie w 3. miesiącu życia – czy to dobry pomysł?
Martwisz się, że Twoje dziecko nigdy nie zaśnie samodzielnie? Bez obaw, ten dzień nadejdzie prędzej czy później. Stopień dojrzałości mózgu jest nierozerwalnie związany z długością snu. 3-miesięczne niemowlęta, których układ nerwowy stale się rozwija, po prostu nie są w stanie jednorazowo przespać więcej, niż kilku godzin. Dla dzieci poniżej pierwszego roku życia „przespanie całej nocy” jest równoznaczne z 4-5 godzinnym okresem, w którym nieprzerwanie śpią lub wybudzają się, lecz do ponownego zaśnięcia nie potrzebują pomocy dorosłego. W przypadku małych dzieci ten okres wydłuża się do 6 lub więcej godzin.
Czy trening snu niemowlaka ma sens? Nie. Spanie w oddzielnym pokoju lub próby zaśnięcia bez pomocy opiekuna nie przyspieszą dojrzewania obszarów mózgu odpowiedzialnych za sen u niemowlaka. Co więcej, niektóre dzieci budzą się znacznie częściej, kiedy śpią we własnym pokoju i głośno domagają się na przykład następnego posiłku, bliskości lub smoczka. Jeśli od momentu „wyprowadzki” 3-miesięcznego dziecka z Waszej sypialni musisz znacznie częściej wstawać do niego w nocy, to zastanów się przez chwilę, czy była to dobra decyzja. Czy mimo wszystko warto zachować obecny układ, czy może wolisz zabrać malucha z powrotem do Waszej sypialni?
Zabawy z 3-miesięcznym dzieckiem, które wspierają jego rozwój
Rozwijające zabawy z 3-miesięcznym niemowlakiem mogą odbywać się na brzuszku. W tej pozycji dziecko ćwiczy kontrolę głowy, wzmacnia ramiona i plecki. O ile to możliwe, pozwól maluchowi leżeć bez skarpetek, a nawet bez całego ubranka. Poza rączkami i ustami, stopy są również ważnymi pomocnikami w poznawaniu otoczenia.
Do zabawy z trzymiesięcznym dzieckiem na podłodze wykorzystaj antypoślizgową matę dla niemowląt (np. piankowe puzzle, piankową matę dla dzieci) – tylko ona zapewni maluchowi dobrą izolację od chłodnej podłogi oraz swobodę ruchów. Nie polecamy układać dziecka na kocu, tkaninowej macie lub na śliskim podłożu – zamiast ćwiczyć koordynację i pełzanie, dziecko zacznie się ślizgać i denerwować.
Twoje 3-miesięczne dziecko może polubić zabawę w leżeniu na pleckach i z miękkimi grzechotkami przytwierdzonymi do nadgarstków i kostek. Dzięki nim, przy każdym ruchu usłyszy delikatny dźwięk dzwoneczka, który może wzbudzić entuzjazm, ciekawość i stymulować zmysł słuchu. Co więcej, taka zabawa z trzymiesięcznym maluchem ćwiczy świadomość swojego ciała i wzmacnia umiejętności motoryczne.
Jak wspierać rozwój 3-miesięcznego dziecka podczas bezpośredniej zabawy? Mówiąc i rozmawiając z nim! Podczas interakcji z maluchem najlepiej sprawdzają się:
krótkie zdania,
wyższy ton głosu,
melodyjna mowa,
częste powtórzenia,
bogata mimika.
Dzięki zabawnym, a nawet nonsensownym zdaniom i prostym dźwiękom zachęcasz dziecko w trzecim miesiącu życia do powtarzania sylab i głosek. Ćwiczy to jego umiejętność wydawania dźwięków, która jest jednym z elementów rozwoju mowy niemowlaka.
Mata edukacyjna i zabawki sensoryczne dla 3-miesięcznego dziecka
Ćwiczenia z 3-miesięcznym dzieckiem warto urozmaicić o zabawę stymulującą niemal wszystkie zmysły. Można do niej wykorzystać kontrastowe zabawki sensoryczne oraz matę edukacyjną z lusterkami, gryzakami, tasiemkami, grzechotkami i wieloma innymi ciekawymi dla malucha elementami. Dobrze sprawdzają się też zabawki lub przedmioty codziennego użytku o różnych fakturach, w różnych kolorach i kształtach.
Dieta 3-miesięcznego dziecka – mleko nadal najważniejsze
Podobnie jak w 1. i 2. miesiącu życia, Twoje dziecko nadal powinno być karmione na żądanie piersią, a w razie potrzeby – mlekiem modyfikowanym. Wraz z wiekiem ilość wypijanego przez malucha pokarmu będzie się nieznacznie zwiększać, co może wydłużyć czas spędzany przy piersi lub wiązać się z koniecznością zakupu większej butelki. W 3. miesiącu życia nadal bardzo ważne są nocne karmienia piersią lub mlekiem początkowym – nie odstawiaj ich przed 1. urodzinami!
Dowiedz się więcej o nocnych karmieniach niemowlaka.
Jeśli przeszło Ci przez myśl rozszerzanie diety 3-miesięcznego dziecka, to lepiej się wstrzymaj. Takie maleństwo nie ma jeszcze wystarczających umiejętności pobierania stałego pokarmu, a jedynym produktem w jego diecie powinno być mleko. Jeśli Twoje dziecko w 3. miesiącu życia otrzymuje mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 1., to podawaj mu je aż do 6. miesiąca życia. Inne płyny, takie jak herbatki lub woda, nie są konieczne. Możesz jednak dopajać wodą malucha karmionego butelką w przypadku wyjątkowych upałów.
Karmienie 3-miesięcznego dziecka piersią
Niektóre kobiety karmiące piersią 3-miesięczne dziecko zauważają sporą zmianę – ich piersi stają się miękkie, mniej pełne, a nawet prawie „puste”. Bez obaw, to nic złego! Właśnie na tym etapie życia malucha produkcja mleka zmienia się, a piersi dostosowują się do potrzeb dziecka i do ilości zjadanego przez nie pokarmu.
Wskazówka: Najlepszym wyznacznikiem „wystarczającej ilości mleka” w piersiach jest dziecko. Zaróżowione policzki, kilka mokrych pieluszek w ciągu 24 godzin i stały wzrost wagi to najpewniejsze oznaki, że dziecko się najada i otrzymuje wszystko, co mu potrzebne.
Sprawdź, po czym poznasz, że dziecko się najada.
Karmienie odciągniętym mlekiem – KPI po 3. miesiącu życia dziecka
Jeśli odciągasz pokarm, a następnie karmisz nim dziecko przy pomocy butelki, prawdopodobnie również doświadczasz zjawiska nagle mięknących i „pustych” piersi. Około 3. miesiąca życia dziecka ilość odciąganego mleka może nagle nieznacznie spaść. Aby utrzymać produkcję mleka, możesz zaplanować kilka dodatkowych sesji odciągania w krótkich odstępach czasu. Dzięki temu „podkręcisz” laktację i bez trudu zaspokoisz apetyt niemowlaka.
Dowiedz się, jak w naturalny sposób pobudzić laktację.
Rytm karmienia mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym u 3-miesięcznego dziecka
Niektóre dzieci w ciągu ostatnich kilku tygodni życia wypracowały pewien rytm karmienia piersią lub butelką. W trzecim miesiącu życia niemowlaka ten rytm może wywrócić się do góry nogami – posiłki staną się częstsze lub dłuższe, a podczas skoku rozwojowego w 12. tygodniu życia maluch może w ogóle odmawiać jedzenia lub stale domagać się piersi. Nie pozostaje Ci nic innego, jak przez pewien czas podążać za dzieckiem i jego potrzebami. Być może wkrótce wypracujecie nowy harmonogram, lepiej dopasowany do wieku i apetytu dziecka w 3. miesiącu życia.
Wizyta u pediatry w 3. miesiącu życia dziecka
W trzecim miesiącu życia dziecka prawdopodobnie czeka Was kolejna profilaktyczna wizyta u pediatry. Jej cel jest dwojaki: sprawdzenie prawidłowości rozwoju dziecka oraz podanie kolejnych szczepionek dla niemowląt. Tę wizytę można odbyć pomiędzy 3. a 4. miesiącem, dlatego nie stresuj się, jeśli wyznaczony termin przypada dopiero za kilka tygodni.
W trakcie wizyty u pediatry z niemowlakiem lekarz wykona dokładnie ten sam zestaw badań, który przeprowadzał u malucha poprzednim razem. Sprawdzi rozwój wzroku, słuchu i motoryki dziecka, skontroluje stan skóry, buzi, płuc i brzuszka, a także oceni pracę serca, tempo wzrostu i przebierania na wadze. Możesz też spodziewać się pomiaru obwodu główki, kontroli ciemiączka oraz pytań o sposób i skuteczność karmienia, sen oraz ewentualne niepokojące objawy.
Jeśli podczas tej wizyty ma odbyć się szczepienie, lekarz sprawdzi też szczegółowo stan zdrowia malucha, czyli wykona tzw. kwalifikację do sczepienia konkretnym preparatem lub preparatami.
Wskazówka: Jeśli dziecko jest bardzo niespokojne podczas badania lub szczepienia, zapytaj lekarza, czy możesz trzymać je w ramionach, np. wtedy, kiedy pediatra sprawdza odruchy lub dokładniej przygląda się oczom i uszom. Kontakt fizyczny i bliskość uspokoją dziecko i Ciebie.
Szczepienie 3-miesięcznego dziecka – kalendarz szczepień pomiędzy 9. a 12. tygodniem życia
Kalendarz szczepień obowiązkowych w 3. miesiącu życia dziecka zakłada podanie maluchowi szczepionek przeciwko:
rotawirusom (o ile maluch otrzymał je we wcześniejszych tygodniach),
DTP (błonica, tężec, krztusiec),
polio,
HiB.
Od 3. miesiąca dziecka można też podawać zalecane szczepionki przeciwko meningokokom. Jeśli wcześniej wybraliście schemat szczepienia preparatami 5w1 lub 6w1, to teraz będziecie go kontynuować.
Po szczepieniu dziecko może być płaczliwe, zmęczone i niespokojne, a nawet reagować gorączką. Wszystkie te dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Warto jednak zawczasu zapytać lekarza, jak sobie z nimi radzić.
Co może Cię niepokoić w 3. miesiącu życia dziecka?
Wątpliwości, obawy, a nawet niepokój są nieodłącznymi elementami rodzicielstwa, zwłaszcza po narodzinach pierwszego dziecka. Co może niepokoić u 3-miesięcznego dziecka i jak radzić sobie z najczęstszymi trudnościami? Sprawdź!
Ząbkowanie u 3-miesięcznego dziecka
Kiedy trzymiesięcznemu maluszkowi wyrzyna się pierwszy ząbek, mówimy o tzw. ząbkowaniu wczesnym. Nie jest to żadna anomalia – niektóre dzieci zaczynają ząbkować w 3. miesiącu życia. Rolą rodziców powinno być odpowiednie zadbanie o ząbek: wprowadzenie szczotkowania pastą z fluorem 2 razy dziennie i obserwacja, czy nie pojawiają się oznaki próchnicy.
3-miesięczne dziecko nie podnosi główki leżąc na plecach
W 3. miesiącu życia dziecko nadal doskonali umiejętność kontroli główki. Jeśli nie unosi jej około 9.-10. tygodnia życia, to warto dać mu kilka dodatkowych tygodni na ćwiczenia i wzmacnianie mięśni. Kiedy maluch nadal nie nauczy się unosić główki po ukończeniu 3. miesiąca życia, warto udać się z nim do fizjoterapeuty dziecięcego lub zgłosić ten problem pediatrze podczas wizyty profilaktycznej.
3-miesięczne dziecko nie chce leżeć na brzuchu
Leżenie na brzuszku jest dla malucha sporym wysiłkiem, dlatego wiele dzieci w tej pozycji denerwuje się i zaczyna płakać. Leżenie na brzuchu jest jednak bardzo ważne dla rozwoju malucha. Z tego względu należy na różne sposoby zachęcać go do pozostania w tej pozycji, np. stawiając przed dzieckiem lusterko lub dając do zabawy wyjątkowo ciekawe przedmioty.
Zarośnięte ciemiączko w wieku 3 miesięcy
Ciemiączko u niemowlaka powinno zarosnąć dopiero po 10. miesiącu życia. Jeśli dzieje się to wcześniej, malucha powinien obejrzeć pediatra, który w kolejnych miesiącach będzie stale kontrolował rozwój jego główki.
3-miesięczne dziecko nie chwyta zabawek
Bez obaw, umiejętność samodzielnego sięgania po zabawkę i jej chwytania zwykle pojawia się już po 3. miesiącu życia. Na obecnym etapie maluch powinien jedynie przez moment przytrzymać włożoną mu do rączki zabawkę.
Badanie wzroku u 3 miesięcznego dziecka
Takie badanie nie jest przeprowadzane rutynowo – zwykle lekarz zleca je wcześniakom, maluchom z powikłanej ciąży lub dzieciom, które „podejrzanie” wypadają w badaniu pediatry (np. nie wodzą wzrokiem, nie skupiają wzroku na przedmiocie). Badanie przeprowadza się w gabinecie okulisty przy użyciu specjalnego urządzenia, które umożliwia diagnostykę u najmłodszych maluszków.
3-miesięczne dziecko płacze przy karmieniu piersią
Płacz podczas karmienia piersią może być spowodowany np. kryzysem laktacyjnym lub skokiem rozwojowym, kiedy to maluch ma trudności z pobieraniem pokarmu, łatwo się denerwuje i rozprasza. Jeśli oprócz płaczu zauważasz też inne objawy, np. niechęć do jedzenia, wyginanie się w łuk przy karmieniu, kaszel, chrypkę, zbyt wolne przybieranie na wadze lub fusowate wymioty, umów dziecko na wizytę u pediatry. Mogą one świadczyć o wystąpieniu refluksowej choroby przełyku.
Jak czują się mama i tata w 3. miesiącu życia dziecka?
Coraz więcej świeżo upieczonych ojców robi sobie krótką przerwę w pracy i składa wniosek o urlop ojcowski. Wielu z nich bierze urlop rodzicielski, by odciążyć mamę oraz zadbać o zbudowanie silnej więzi z maluchem. Tylko nieliczne matki wracają do pracy po trzecim miesiącu; zdecydowana większość korzysta z możliwości wzięcia pełnego roku urlopu macierzyńskiego.
Urlop taty nie trwa jednak wiecznie – w pewnym momencie wraca on do pracy, co wiąże się ze spędzaniem z maluchem znacznie mniejszej ilości czasu. Jesteś tatą 3-miesięcznego dziecka? Sprawdź, jak możesz zadbać o dalsze umacnianie Waszej więzi!
Noś swoje dziecko! Wieczorem lub w weekend, przez kilka minut lub na dłuższym spacerze, np. w nosidle ergonomicznym lub w chuście. Kontakt fizyczny pomoże Wam poczuć bliskość i zapewni malucha, że tata nadal jest jedną z najważniejszych osób w jego życiu.
Kąp się wspólnie z dzieckiem – kontakt skóra do skóry znacząco przyczynia się do budowania więzi!
Przejmij obowiązek przebierania i przewijania dziecka, gdy tylko wrócisz do domu. Jeśli Twoja partnerka nie karmi piersią, to możesz budować bliskość z dzieckiem w trakcie rytuału karmienia butelką.
W trzecim miesiącu życia dziecka mamy często wypracowują pewną rutynę i zaczynają lepiej rozumieć swojego malucha. Mają już dużo wprawy w interpretowaniu różnych rodzajów płaczu lub wiercenia się i w podejmowaniu działań, które mogą pomóc dziecku. Całodobowa uwaga i gotowość do działania są jednak wyczerpujące, zwłaszcza, gdy na Twojej głowie są też starsze dzieci, dom oraz organizacja życia całej rodziny.
Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z zajęć dla mam z dziećmi lub wyłącznie dla świeżo upieczonych mam. Grupowe zajęcia dla niemowląt, nauka pływania lub klubiki dziecięce to świetna okazja na przełamanie rutyny oraz poznanie innych rodziców w podobnej sytuacji. Możesz też zapisać się na zajęcia dla mam po porodzie – połóg już minął, więc warto powoli wracać do umiarkowanej aktywności fizycznej (o ile Twój lekarz i fizjoterapeuta dadzą Ci zielone światło). Warto też połączyć lekkie ćwiczenia z czasem spędzanym z dzieckiem – fitness z 3-miesięcznym niemowlakiem lub marsz z wózkiem biegowym z pewnością będą służyć Wam obojgu!
Najważniejsze wskazówki na trzeci miesiąc życia dziecka
Przez pierwsze 3 miesiące życia dziecka wszyscy domownicy zdążyli już przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości i odnaleźć w swoich nowych życiowych rolach. Dzięki temu codzienne życie stało się prostsze i bardziej przewidywalne.
Oto nasze wskazówki, które sprawią, że trzeci miesiąc życia dziecka będzie jeszcze przyjemniejszy:
Stwórz pudełko na różne rzeczy (niekoniecznie zabawki!), które możesz dać do zabawy dziecku. Idealne będą np. zabawki do chwytania, gładkie, wypolerowane kawałki drewna, tekturowe rolki, przytulanki lub miękkie książeczki sensoryczne.
Śpiewaj lub graj na instrumencie!
Zaplanujcie pierwsze krótkie rodzinne wycieczki.
Zapoznaj się z ofertą zajęć dla niemowląt w swojej okolicy, np. masażu niemowląt lub pływania dla niemowląt.
Zadbaj o siebie po porodzie! Możesz zacząć trening pod okiem fizjoterapeuty lub dołączyć do grupy świeżo upieczonych mam na zajęciach z fitnessu, pilatesu lub jogi.
Regularnie rób sobie zdjęcia z dzieckiem, wywołuj je i kolekcjonuj w albumie.
Ważne pytania dotyczące 3. miesiąca życia dziecka
Oprócz codziennych obowiązków i zabaw z 3-miesiecznym dzieckiem, głowę rodziców zaprzątają też różne pytania i wątpliwości dotyczące zdrowia, rozwoju, a także wzrostu i wagi ich malucha. Aby zaspokoić Waszą ciekawość i przynajmniej trochę uspokoić Was do czasu wizyty u pediatry, zebraliśmy poniżej odpowiedzi na najczęstsze pytania o rozwój niemowlaka w 3. miesiącu życia.
Jak widzi 3-miesięczne dziecko i jak przebiega rozwój wzroku pomiędzy 9. a 12. tygodniem życia?
W 3. miesiącu życia dziecka zaczyna rozwijać się widzenie obuoczne. Dziecko powoli opanowuje zdolność widzenia przestrzennego i jest w stanie dostrzec oraz śledzić wzrokiem obiekty, które znajdują się nieco dalej. Ostrość widzenia 3-miesięcznego niemowlaka jest nadal ograniczona, ale szybko się poprawia. W tej chwili jego wzrok jest zdecydowanie najszybciej rozwijającym się zmysłem.
Twoje dziecko nadal będzie preferować wyraźne kolory i wzory o wysokim kontraście, a także twarze bliskich lub przedmioty i obrazy przypominające twarz. Maluch coraz chętniej zacznie spoglądać w kierunku, z którego dobiega znajomy głos lub śmiech (mamy, taty, rodzeństwa).
Jaki jest wzrost i waga dziecka w 3. miesiącu życia?
W zależności od wagi urodzeniowej i długości ciała, w 3. miesiącu życia Twoje dziecko może mieć od 56 do 60 centymetrów wzrostu i ważyć od 4 do 7 kg. Na tym etapie maluch wydaje się mniej kruchy – jego rączki i nóżki są teraz pulchne, a policzki – zaokrąglone.
Zgodnie ze sklepową rozmiarówką, ubranka dla 3-miesięcznego dziecka mają rozmiar 62-68. W rzeczywistości Twój maluch może nosić nawet rozmiar 80 – w końcu każde dziecko rośnie w swoim własnym tempie, a odchylenia w górę lub w dół są oczywiście możliwe. Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, ile powinien ważyć 3-miesięczny niemowlak. Jeśli waga i wzrost dziecka w 3. miesiącu mieszczą się pomiędzy 10. a 90. centylem, nie masz powodu do obaw.
Niepokoi Cię waga 3-miesięcznego dziecka karmionego piersią? Porozmawiaj z pediatrą lub z innymi rodzicami maluchów. Na forum w Klubie mojego Maluszka HiPP możesz skonsultować się z naszym ekspertem lub wymienić doświadczenia z różnymi mamami i tatusiami, skorzystać z ich wiedzy i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Co potrafi dziecko w 3. miesiącu życia?
Dziecko potrafi już prawdopodobnie przez krótki czas utrzymać główkę w górze, odwraca się w kierunku dźwięków i śledzi wzrokiem osoby w pomieszczeniu. W pozycji leżącej na brzuszku próbuje już podpierać się na łokciach lub nawet na dłoniach, a leżąc na pleckach unosi w górę, nogi i ręce oraz porusza się coraz bardziej świadomie i celowo.
W trzecim miesiącu życia rozwija się również widzenie przestrzenne i umiejętności z zakresu małej motoryki. Dziecko będzie podejmowało próby chwycenia i zamknięcia w dłoni różnych przedmiotów. Wszystkie te przedmioty mogą też od razu powędrować do ust, by maluch był w stanie zbadać je w najłatwiej dostępny dla niego sposób.
Do umiejętności 3-miesięcznego dziecka zaliczamy też pierwsze wokalizacje. Kiedy mówisz do malucha, próbuje on powtarzać dłuższe dźwięki „po swojemu”. Jest też zafascynowany wysokimi głosami i częstymi powtórzeniami głosek i sylab, np. lalala, papapa.
Co zmienia się po skoku rozwojowym w 12. tygodniu życia dziecka?
Około 12. tygodnia życia Twoje dziecko może stać się bardzie płaczliwe. To „zasługa” skoku rozwojowego w 3. miesiącu życia, który najczęściej przypada na 10.-12. tydzień.
Jak każdy inny skok rozwojowy, również ten z 3. miesiąca życia niemowlaka przynosi wiele zmian. Po jego zakończeniu, dzieci:
są bardziej marudne niż wcześniej,
zachowują się bojaźliwie w nieznanym otoczeniu,
z trudem lub wcale nie dają się odłożyć do łóżeczka,
nie chcą spać same,
są bardziej czujne i reagują bardziej szczegółowo na dźwięki i znajome głosy.
Co więcej, wiele maluszków porzuca wypracowany do tej pory rytm karmienia i snu. Po 3. miesiącu życia regułą staje się… brak jakichkolwiek reguł. Zanim dziecko ustali swoją nową rutynę, może minąć nawet kilka tygodni.
Uwaga:
Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej w odniesieniu do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: Wszystkim okazujemy takie samo uznanie.
Informacje o autorze:
Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.
Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.