2. miesiąc życia dziecka – noworodek staje się niemowlakiem

W 2. miesiącu życia Twój skarb oficjalnie nie jest już noworodkiem, ale niemowlęciem. Im więcej czasu mija, tym bardziej aktywne staje się Twoje dziecko. Jeśli leży na brzuchu, może być w stanie podnieść głowę na krótką chwilę i po raz pierwszy świadomie się do Ciebie uśmiechnąć. To zasługa skoku rozwojowego w 2. miesiącu, który może sporo namieszać w Waszej rutynie! Poznaj przebieg drugiego miesiąca życia malucha i sprawdź, jak rozwija się dziecko pomiędzy 5. a 8. tygodniem.

Co się dzieje z dzieckiem w 2. miesiącu życia?

W drugim miesiącu życia dziecko ma do wykonania mnóstwo „pracy”. Pomiędzy 5. a 8. tygodniem niemowlę intensywnie ćwiczy mięśnie całego ciała: ramion i pleców, by móc leżeć na brzuszku w podporze, szyi, by sprawnie utrzymywać i kontrolować główkę, brzuszka, by móc unosić kończyny i pełzać, oraz nóg, by sprawnie odpychać się od podłoża. 2-miesięczne dziecko potrafi już przez moment przytrzymać w dłoni zabawkę, a nawet pomachać nią, zanim jego piąstki ponownie się otworzą.

W drugim miesiącu życia dziecka następuje błyskawiczny rozwój mózgu i całego układu nerwowego. Zmysły maluszka wyostrzają się, a mózg reaguje na każdy bodziec, tworząc nowe połączenia pomiędzy neuronami. Od samego początku Twój maluch jest odkrywcą, który musi wypróbować i zrozumieć wszystko, aktywnie badać swoje otoczenie i uważnie obserwować, co dzieje się wokół niego.

Kamienie milowe w rozwoju 2-miesięcznego dziecka

2. miesiąc życia dziecka przebiega pod znakiem nabywania pierwszych ważnych umiejętności. Kiedy noworodek staje się niemowlakiem, okresy jego aktywności się wydłużają, a maluch ma więcej czasu i siły, by trenować motorykę. Dwumiesięczne dziecko szybko rośnie i przybiera na wadze, a także próbuje nawiązywać kontakt z otoczeniem.

Oto najważniejsze etapy rozwoju dziecka w 2. miesiącu życia.

WagaPrzyrost wagi o ok. 850 g; stały wzrost masy ciała zgodnie z własną krzywą percentylową.
WzrostPrzyrost długości ciała o ok. 3-4 cm.
MimikaSpontaniczny, szczery uśmiech.
DźwiękiPierwsze artykułowane dźwięki, takie jak gruchanie lub przeciągłe tony.
MotorykaOtwieranie i zamykanie piąstek; stopniowy zanik odruchu Moro.

Rozwój psychofizyczny pomiędzy 5. a 8. tygodniem życia dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka jest czasem, kiedy zaczynają zanikać odruchy noworodkowe. Maluszek staje się coraz bardziej świadomy swojego ciała i potrzeb, dlatego nie musi ciągle działać odruchowo i bezwarunkowo. Jego błyskawicznie rozwijający się mózg przejmuje odpowiedzialność za wiele zadań. Dzięki temu 2-miesięczne dziecko może podejmować pierwsze próby świadomego poruszania kończynami, doskonalić motorykę i zmysły, a nawet uśmiechać się na widok swoich bliskich.

Wzrost i waga 2-miesięcznego dziecka – rozwój fizyczny pomiędzy 5. a 8. tygodniem życia niemowlaka

Czy body i pajacyki z okresu noworodkowego powoli stają się przyciasne? Gratulacje, przed Wami pierwsza zmiana rozmiaru ubranek na większe! W drugim miesiącu życia wiele dzieci przechodzi na rozmiar 62. Maluszki o wysokiej wadze urodzeniowej, które szybko nabierają dodatkowych kilogramów, mogą już potrzebować rozmiaru 68. Oprócz bodziaków warto też wymienić pierwsze, maleńkie czapeczki na modele, które są nieco luźniejsze.

Ile waży dwumiesięczne dziecko? To zależy. Każdy maluch startuje od innej wagi urodzeniowej i tyje we własnym tempie. Przeciętnie waga dziecka w 2. miesiącu życia powinna zwiększyć się o około 850 g – maluch może ważyć niespełna 4 kg lub powyżej 7 kg, a każdy z tych wyników uznamy za normę. Do tego dochodzi zwiększenie długości ciała o 3-4 cm. Imponujące, prawda?

Rozmiar i waga dwumiesięcznego dziecka są bardzo indywidualne. Pamiętaj o tym, zanim porównasz swoje dziecko z innymi dziećmi w tym samym wieku. Najlepszych informacji na temat rozwoju niemowlaka dostarczają siatki centylowe, które znajdziesz w książeczce zdrowia dziecka. Nie masz pewności czy wzrost dziecka w wieku 2 miesięcy jest prawidłowy? Porozmawiaj o tym ze swoim pediatrą.

Dowiedz się, czym są siatki centylowe i jak należy je interpretować.

Motoryczny rozwój dziecka w 2. miesiącu życia – co potrafi Twój niemowlak?

Aktywność 2-miesięcznego niemowlaka ogranicza się do ćwiczeń i zabaw w leżeniu na brzuszku lub na pleckach. Podczas leżenia na brzuszku dziecko próbuje unosić główkę, a czasem jest w stanie ją przytrzymać lub nawet obracać. Sprawnie podpiera się na przedramionach i lekko unosi klatkę piersiową.

W drugim miesiącu życia dziecka możesz zaobserwować pierwsze próby łączenia rączek (jeszcze nie w linii środkowej, na to przyjdzie czas za kilka tygodni). Jego dłonie nadal są zaciśnięte w piąstki, lecz powoli się otwierają. Jeśli włożysz dziecku zabawkę do rączki, jego zgięte paluszki będą w stanie ją przytrzymać. Niestety, 2-miesięczny maluch nie ma jeszcze nad nimi pełnej kontroli, dlatego po chwili zabawka mimowolnie wypadnie mu z dłoni.

Emocjonalny rozwój 2-miesiecznego niemowlaka – czas na pierwszy uśmiech dziecka

W 2. miesiącu życia mimowolny, anielski uśmiech noworodka zmienia się w prawdziwy, szczery i w pełni kontrolowany uśmiech społeczny. Oznacza to, że dwumiesięczne niemowlę odpowiada uśmiechem na uśmiech bliskiej mu osoby!

Twoje 2-miesięczne dziecko będzie teraz również doskonalić inne miny i wyrazy twarzy oraz stale pracować nad lepszą komunikacją z otoczeniem. Na przykład, jego kopanie stanie się bardziej stanowcze, jeśli coś mu się nie spodoba, a jego płacz będzie głośniejszy i bardziej intensywny (zwłaszcza, jeśli będzie zbyt długo ignorowany). Takie zachowanie nie oznacza, że dziecko jest rozpieszczone. Wręcz przeciwnie – świadczy o prawidłowym rozwoju maluszka. Dziecko robi to, by aktywnie komunikować się z bliskimi i zwrócić ich uwagę na siebie i na swoje potrzeby.

Przebodźcowanie – objaw niedojrzałości układu nerwowego 2-miesiecznego dziecka

Niektóre dzieci w drugim miesiącu życia dużo płaczą, są niespokojne i marudne. Często tłumaczy się to bólami brzuszka i kolką, choć tak naprawdę przyczyna może leżeć gdzieś indziej. Podobnie jak dorośli, również 2-miesięczne niemowlęta intensywnie reagują na bodźce zewnętrzne, bywają nimi zmęczone i przytłoczone. Nadmiar bodźców sprawia, że maluszki mogą być smutne lub złe, zwłaszcza, jeśli ich potrzeby nie zostaną szybko zaspokojone. Ponieważ nie potrafią jeszcze komunikować się za pomocą słów, jedyną rzeczą, jaką mogą zrobić, jest donośny płacz.

Rodzice powinni pamiętać, że maluch w 2. miesiącu życia odbiera bodźce znacznie bardziej intensywnie niż oni. Migające światła, głośne rozmowy lub kilka nowych zapachów mogą spowodować rozdrażnienie i niepokój dziecka. Kiedy widzisz, że maluszek jest przebodźcowany, udaj się z nim w spokojne i ciche miejsce. Weź dziecko w ramiona, przytul, pobujaj, zanuć piosenkę lub mów do niego cichym, spokojnym głosem. Dzięki temu pomożesz mu się wyciszyć i poczuć bezpiecznie w trudnej, nowej sytuacji.

Skok rozwojowy w 7., 8. lub 9. tygodniu życia dziecka

W 2. miesiącu życia dziecka ma miejsce drugi skok rozwojowy. Przypomnijmy: jest to okres płaczu, marudzenia i gorszego nastroju, po którym maluch „nagle” prezentuje mnóstwo nowych umiejętności. Drugi skok zwykle ma miejsce pomiędzy 7. a 9. tygodniem, więc już w końcówce drugiego miesiąca życia. Po jego zakończeniu, dziecko zaczyna:

 • zauważać powtarzalność czynności (np. ubieranie-spacer, kąpiel-sen),

 • wydawać krótkie dźwięki i z zaciekawieniem ich słuchać,

 • intensywniej wymachiwać kończynami i trzymaną zabawką,

 • unosić główkę i śledzić wzrokiem przedmioty oraz osoby.

Przeczytaj więcej na temat skoków rozwojowych niemowląt i małych dzieci.

Głużenie 2-miesięcznego dziecka – ważny etap rozwoju mowy niemowlaka

Pojawienie się gruchania i głużenia u 2-miesięcznego dziecka świadczy o prawidłowym rozwoju mowy niemowlaka. Na tym etapie maluch zaczyna wydawać krótkie, gardłowe dźwięki. Póki co nie mają one funkcji komunikacyjnej – są przypadkowe i odruchowe oraz – co ważne – nie świadczą o prawidłowym rozwoju słuchu. Głużyć mogą zarówno zdrowe, słyszące niemowlęta, jak i maluchy z niedosłuchem lub zupełną głuchotą.

Pierwsze dźwięki wydawane przez dziecko w 2. miesiącu życia są świetnym ćwiczeniem narządu mowy. Przygotowują one do kolejnego etapu – gaworzenia, na które przyjdzie czas dopiero za kilka długich miesięcy.

Zabawy z 2-miesięcznym dzieckiem - jak wspierać rozwój niemowlaka?

Zabawy z dwumiesięcznym dzieckiem mogą być już znacznie bardziej urozmaicone niż jeszcze miesiąc temu. Rozwój zdolności komunikacyjnych i motorycznych sprawia, że dziecko staje się zainteresowane nawiązaniem interakcji z opiekunem i zwraca większą uwagę na zabawki. Na razie najlepszymi zabawkami są proste drewniane przedmioty i palce mamy lub taty. Dziecko będzie z nich korzystać, aby ćwiczyć mocne chwytanie i ponowne puszczanie. Te pierwsze ćwiczenia z 2-miesięcznym dzieckiem mogą być dla niego frustrujące. Kiedy zabawka mimowolnie wypada z dłoni lub zaciśnięte paluszki nie chcą się otworzyć, maluch może złościć się i głośno pokrzykiwać.

Na tym etapie możesz też zaopatrzyć się w pierwsze zabawki sensoryczne dla 2-miesięcznego dziecka. Szeleściki, kostki sensoryczne, gumowe piłeczki o różnych fakturach i wzorkach lub patchworkowe maty z różnych tkanin wprowadzą dziecko w świat ciekawych, zróżnicowanych doznań sensorycznych.

Dla rozwoju 2-miesięcznego dziecka bardzo ważna jest zabawa w leżeniu na brzuszku i na pleckach, koniecznie na twardym, stabilnym i nieśliskim podłożu. Najlepiej nadają się do tego piankowa mata niemowlęca lub puzzle z pianki ułożone na podłodze. W pozycji leżącej dziecko może ćwiczyć kontrolę głowy, która wciąż jest bardzo ciężka w stosunku do reszty ciała. Oczywiście, podczas zabawy rodzic powinien być tuż obok!

Zabawy z 2-miesięcznym niemowlakiem warto urozmaicić o pieszczotliwe dotykanie jego rączek i nóżek. To świetna aktywność, z której można korzystać zarówno podczas zabawy na łóżku lub na podłodze, jak i podczas zmiany pieluszki lub toalety na przewijaku. Obszerny, delikatny masaż całego ciała dziecka po wieczornej kąpieli jest dobrym sposobem na wyciszenie przed nocnym snem.

W drugim miesiącu życia niektóre dzieci odkrywają muzykę i lubią wsłuchiwać się w ludzkie głosy. Coraz częściej odwracają główkę w kierunku dźwięku i szukają jego źródła. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma ulubiony bok do leżenia (po jednej stronie główki włoski mocniej się wycierają), to spróbuj wykorzystać jego zainteresowanie dźwiękami i zachęć je do korzystania również z drugiego boku. Podczas zabawy, czytania i rozmów z maluchem ustawiaj się po tej stronie, której dziecko nie preferuje. Tam też poruszaj zabawkami, które wydają dźwięki (np. szeleścikami, dzwoneczkami).

Wskazówka: Twój głos i bliski kontakt fizyczny są tym, czego dziecko w drugim miesiącu życia potrzebuje najbardziej. Nuć i śpiewaj cicho w jego obecności lub czytaj mu krótkie bajki podczas wspólnego leżenia na łóżku. Dziecko będzie słuchać ich z fascynacją.

Karmienie 2-miesięcznego dziecka – co zmienia się po 5. tygodniu życia?

W drugim miesiącu życia dziecka karmienie piersią często, ale nie zawsze, staje się znacznie prostsze i mniej czasochłonne. Dziecko jest już silniejsze i ma sporą wprawę w ssaniu piersi, dlatego sesje karmienia się skracają, a przystawienie staje się sporo łatwiejsze.

Jeśli karmienie nadal jest dla Ciebie bolesne, masz obolałe sutki lub nawracające zastoje i zapalenia piersi, jak najszybciej zasięgnij porady położnej lub certyfikowanego doradcy laktacyjnego! Do czasu konsultacji możesz korzystać z naszych sprawdzonych sposobów na nawał mleczny, zastoje pokarmu oraz zapalenie piersi.

W skrócie: Bolesne sutki są powszechnym problemem mam w pierwszych kilku tygodniach po porodzie. Brodawki muszą przyzwyczaić się do częstego karmienia malucha. Jeśli po pewnym czasie ból nie mija, warto przyjrzeć się pozycji i technice karmienia. Czasem drobne zmiany lub wybór innej, wygodniejszej pozycji rozwiązują problem raz na zawsze. O pomoc w znalezieniu najlepszej pozycji karmienia poproś położną lub doradcę laktacyjnego – ich fachowe, obiektywne oko szybko wychwyci nawet niewielkie nieprawidłowości.

Poznaj najpopularniejsze pozycje do karmienia piersią i sprawdź, jaka jest poprawna technika przystawiania niemowlaka.

Harmonogram żywienia niemowląt – jak często karmić piersią 2-miesięczne dziecko?

W pierwszych tygodniach życia maleństwa, wielu rodziców intuicyjnie karmi swoje dziecko w momencie, kiedy zaczyna ono sygnalizować głód. Po zakończeniu okresu noworodkowego, ci sami rodzice mogą zastanawiać się, czy karmienie na żądanie nadal ma sens. A może 2-miesięczne dziecko powinno mieć stały harmonogram karmień?

Odpowiedź brzmi: nie. Karmienie niemowlaka z zegarkiem w ręku nie jest dobrym pomysłem i to bez względu na to, czy karmisz piersią czy butelką. Zamiast tego, po 2. miesiącu życia warto kontynuować karmienie na żądanie. Większość dzieci i tak wkrótce wypracuje własny rytm jedzenia i snu (albo i nie wypracuje, to również uznajemy za normalne). Co ważne, podczas wyłącznego karmienia mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym nie ma potrzeby dopajania dziecka wodą ani herbatkami (warto wiedzieć, że u niemowląt do ukończenia 4. miesiąca nie powinno się stosować herbatek z kopru włoskiego).

Karmienie według potrzeb ma wiele zalet:

 • wzmacnia umiejętności samoregulacji dziecka,

 • zapobiega nadwadze w późniejszym okresie życia,

 • zapewnia dziecku odpowiednią ilość kalorii i płynów we właściwym czasie.

Ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaki sytości:

 • zaprzestanie ssania lub tylko sporadyczne, powolne ssanie,

 • wypuszczenie sutka lub smoczka z buzi,

 • dobry humor i brak oznak głodu,

 • zasypianie,

 • odwrócenie głowy, zaciśnięcie ust.

Dowiedz się, jak rozpoznać, czy dziecko się najada.

Wskazówka: Niektóre dzieci są prawdziwymi koneserami. Podczas karmienia lubią robić sobie małe przerwy i pozwalają sobie na „drugą porcję” z piersi lub kolejny łyk z butelki po kilku minutach. Czy Twoje dziecko właśnie zasnęło podczas karmienia, ale obudziło się wkrótce potem i wykazuje oznaki głodu? W takim razie skończyło swoją przerwę i chętnie zje jeszcze trochę mleka. Nie oznacza to jednak, że masz za mało mleka w piersiach! Świadczy raczej o temperamencie i upodobaniach Twojego dziecka.

Karmienie mieszane niemowlaka w 2. miesiącu życia

W drugim miesiącu życia dziecka niektórzy rodzice korzystają z karmienia mieszanego piersią i butelką. Stosuje się je w przypadkach, kiedy mama (mimo usilnych prób) ma zbyt mało pokarmu, ale też wtedy, kiedy nie chce karmić wyłącznie piersią lub urodzi bliźniaki bądź wieloraczki.

Jeśli obecnie dokarmiasz dziecko mlekiem modyfikowanym i zastanawiasz się, czy musisz przejść na wyłączne karmienie piersią bądź butelką, to mamy dla Ciebie ważną wiadomość: nie musisz. Jeśli karmienie dwoma rodzajami mleka w 2. miesiącu życia dziecka dobrze Ci służy, możesz je kontynuować. Tylko od Ciebie zależy, kiedy podasz dziecku pierś, a kiedy mleko modyfikowane. Mamy i tak zwykle wyrabiają sobie pewien rytm karmienia mieszanego, co pozwala im lepiej zorganizować swój dzień.

Wskazówka: Jeśli nie masz pewności, czy maluch się najada, poproś położną, doradcę laktacyjnego lub pediatrę o poradę dotyczącą ilości mleka wypijanego przez Twoje 2-miesięczne dziecko.

Jak długo karmić piersią niemowlaka?

Kiedy karmienie piersią zaczyna być uciążliwe, nieprzyjemne lub stoi w sprzeczności z koniecznością przyjmowania niektórych leków, mamy zaczynają myśleć o odstawieniu dziecka. Niektóre matki karmiące piersią wyznaczają sobie konkretne cele lub kamienie milowe, aby ułatwić sobie podjęcie tej decyzji. Kamieniami milowymi mogą być np. konkretne wagi, które osiągnęło dziecko lub konkretny wiek. Pamiętaj, że to Ty decydujesz, jak długo chcesz karmić piersią lub kontynuować karmienie mieszane!

Sprawdź, jak długo karmić piersią i jak odstawić niemowlaka.

Karmienie 2-miesięcznego dziecka mlekiem modyfikowanym dla niemowląt

Podobnie jak w przypadku karmienia piersią, również karmienie mlekiem modyfikowanym powinno być podyktowane potrzebami dziecka. W 2. miesiącu kontynuuj karmienie na żądanie i nie trzymaj się ściśle norm i zaleceń dotyczących wypijanego przez malucha mleka.

Choć częste przygotowanie mniejszych porcji mleka jest nieco bardziej czasochłonne, to jednak może lepiej zaspokoić apetyt Twojego dziecka. Podobnie jak dorośli, dzieci nie mają dokładnie takiego samego apetytu każdego dnia, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia – czasami ich głód jest nieco większy, czasami mniejszy. Możesz bez obaw podawać dziecku również mniejsze porcje pokarmu! Nie martw się też, jeśli na dnie butelki zostanie odrobina mleka – Twoje dziecko doskonale wie, ile jedzenia akurat potrzebuje.

Sprawdź, ile mleka powinno wypijać Twoje dziecko.

Kolka u niemowlaka w 2. miesiącu życia – przykra dolegliwość Twojego maluszka

Wiele niemowląt w pierwszych miesiącach życia zmaga się z bólem brzuszka. Choć jest on przykry zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, to możemy uznać go za niegroźny i samoistnie przemijający objaw niedojrzałości układu pokarmowego. Kiedy płacz i dyskomfort malucha trwa kilka godzin dziennie, można zacząć podejrzewać kolkę niemowlęcą.

Objawy kolki mogą wystąpić już u noworodka i utrzymywać się do 5. miesiąca życia. Przyczyny kolki niemowlęcej nie są do końca poznane. Wśród hipotez najczęściej wymienia się przebodźcowanie, niedojrzałość układów: nerwowego, pokarmowego i hormonalnego, zaburzenia mikroflory jelitowej, nieprawidłową technikę karmienia lub połykanie przez dziecko nadmiaru powietrza.

Do objawów kolki u niemowlaka zaliczamy długie, nawracające okresy płaczu, marudzenia i rozdrażnienia, które pojawiają się bez wyraźnej przyczyny (przyjmuje się, że minimum dla rozpoznania kolki to 3 godziny na dobę 3 razy w tygodniu).

Wizyta u pediatry w 2. miesiącu życia dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka to czas na drugą wizytę u jego pediatry. Przypada ona na 6.-9. tydzień życia maluszka. Na początku tej wizyty lekarz zbierze szczegółowy wywiad z rodzicami dotyczący przebiegu ostatnich tygodni: karmienia, snu, aktywności, pielęgnacji, niepokojących objawów oraz ewentualnych problemów i infekcji. Następnie pediatra szczegółowo zbada dziecko, sprawdzi jego wagę, wzrost i obwód główki oraz naniesie uzyskane wartości na siatki centylowe.

Co ważne, po badaniu malucha lekarz może wystawić mu skierowanie do poradni specjalistycznej, np. na rutynowe badanie USG bioderek, które przeprowadza się pomiędzy 6. a 12. tygodniem życia dziecka. U niektórych niemowląt istnieją też wskazania do wykonania innych badań, np. przezciemiączkowego USG główki lub brzuszka. Wizyta u pediatry z 2-miesięcznym dzieckiem to też okazja do zadawania pytań dotyczących każdej sfery życia dziecka.

Podczas wizyty w 2. miesiącu życia niemowlaka można też odbyć obowiązkowe szczepienia. Jeśli rodzice się na nie zdecydują, lekarz przeprowadzi też badanie kwalifikujące malucha do szczepienia.

Szczepienie 2-miesięcznego dziecka

Szczepienie dziecka zwykle przypada na 6. tydzień życia. Jest to pierwsze szczepienie, które odbywa się w przychodni – poprzednie miało miejsce w szpitalu po porodzie. W 2. miesiącu dziecko zwykle otrzymuje szczepionki przeciwko:

 • WZW typu B (HBV),

 • rotawirusom,

 • błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP),

 • Hib,

 • pneumokokom (PCV),

 • meningokokom (szczepienie zalecane, odpłatne).

Pierwsze szczepienie w przychodni wiąże się z koniecznością wyboru schematu szczepień. Możecie zdecydować się na szczepionki refundowane, preparaty 5w1 lub 6w1. Skutki decyzji podjętej w 2. miesiącu życia malucha będą towarzyszyć wam przez najbliższych kilka lat – zwykle nie zmienia się już rodzaju preparatu przy podawaniu kolejnych dawek.

Jeśli zdecydujecie się na szczepienie przeciwko rotawirusom, należy je podać około 6. tygodnia życia. To podstawowe szczepienie jest powtarzane dwa do trzech razy w odstępach czterech tygodni.

Poznaj kalendarz szczepień dzieci i sprawdź, jakie szczepienia czekają was w najbliższym czasie.

Wizyty patronażowe położnej u 6-tygodniowego niemowlaka

W drugim miesiącu życia dziecka prawdopodobnie czekają Was ostatnie wizyty patronażowe położnej środowiskowej. Odbywają się one w ciągu pierwszych 6 tygodni od porodu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości dotyczące opieki nad dzieckiem, to koniecznie porozmawiaj o nich z położną. Możesz przygotować sobie listę najważniejszych kwestii, by o niczym nie zapomnieć.

Co może Cię niepokoić w drugim miesiącu życia dziecka?

Rozwój dziecka w 2. miesiącu życia, występowanie różnego rodzaju dolegliwości, problemy pielęgnacyjne lub trudności z karmieniem bywają powodem stresu i niepokoju młodych rodziców. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie najczęstszych problemów pojawiających się u dwumiesięcznego dziecka.

 • 2-miesięczne dziecko się nie uśmiecha

Brak świadomego uśmiechu w 2. miesiącu życia nie jest niepokojący – maluch ma jeszcze czas na zdobycie tej umiejętności. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego moment osiągania kolejnych etapów rozwoju u niemowlaków w tym samym wieku może się różnić. Daj maluchowi czas – być może uśmiech pojawi się już za kilka dni!

 • Ząbkowanie u 2-miesiecznego dziecka

Wyżynanie się pierwszych ząbków w 2. miesiącu życia to tzw. ząbkowanie wczesne, które mieści się w szerokiej normie. Jeśli zauważysz w buzi malucha pierwszy ząbek, zacznij szczotkować jamę ustną miękką szczoteczką z pastą z fluorem – to świetna profilaktyka próchnicy.

Sprawdź, jak prawidłowo dbać o pierwsze ząbki niemowlaka.

Sądzisz, że dziecko zaczyna ząbkować, bo od niedawna wkłada paluszki do buzi? Nic z tych rzeczy! 2-miesieczne dziecko po prostu odkrywa i bada swoje paluszki, a ich ssanie i gryzienie jeszcze nie ma nic wspólnego z ząbkowaniem.

 • 2-miesięczne niemowlę płacze podczas karmienia butelką

Przyczyn płaczu podczas karmienia może być wiele: od niewygodnej pozycji, przez zbyt szybki lub zbyt wolny wypływ mleka, aż po rozdrażnienie, przebodźcowanie lub ból brzuszka wynikający z fizjologicznej niedojrzałości przewodu pokarmowego. Kiedy 2-miesięczne dziecko płacze przy jedzeniu, wygina się w łuk, ma przewlekły kaszel, chrypkę oraz fusowate wymioty, a w dodatku słabo przybiera na wadze, warto udać się na wizytę do pediatry. Mogą być to objawy choroby refluksowej przełyku.

 • 2-miesięczne niemowlę nie wodzi wzrokiem

Po ukończeniu 2. miesiąca życia większość niemowląt potrafi już skupiać wzrok na przedmiocie i śledzić jego ruchy. Większość, ale nie wszystkie. Czerwoną flagą w rozwoju dziecka jest dopiero brak wodzenia wzrokiem po ukończeniu 3. miesiąca. Z tego względu nie warto martwić się na zapas. Dobrym pomysłem będzie jednak podzielenie się wątpliwościami z pediatrą podczas najbliższej wizyty profilaktycznej lub szczepiennej.

 • Dziecko w 2. miesiącu nie podnosi główki

Brak prób unoszenia i utrzymywania główki w pionie w 2. miesiącu życia dziecka może wynikać z problemów z napięciem mięśniowym lub być rezultatem zbyt rzadkiego układania maluszka na brzuszku. Dziecko należy jak najczęściej kłaść na brzuszku na twardym, stabilnym podłożu, np. na macie niemowlęcej lub na piankowych puzzlach. Oprócz tego, dobrze jest zgłosić swoje wątpliwości pediatrze – być może specjalista zaleci maluszkowi wizytę u fizjoterapeuty dziecięcego lub kontrolę neurologiczną.

Jak radzą sobie mama i tata pomiędzy 5. a 8. tygodniem życia dziecka?

Drugi miesiąc życia dziecka bywa burzliwy i trudny. Świeżo upieczeni rodzice czasem chcieliby spokojnie przespać cała noc, ale w tym momencie jest to niemożliwe. 2-miesięczne dziecko może wybudzać się regularnie co godzinę, 2 lub 3 bądź wstawać na karmienie w nieregularnych odstępach czasu. Po kiepsko przespanej nocy rodzice są senni i zmęczeni i marzą tylko o powrocie do łóżka, co zwykle nie jest możliwe. Na tatę zwykle czekają obowiązki zawodowe, a przed mamą jest cały dzień pełen wyzwań i obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem i z nadal trwającym połogiem.

Na szczęście, o dostosowanie rodziców do nowej, wymagającej sytuacji zadbała sama natura. Organizm mamy wydziela 2 ważne hormony: oksytocynę, zwaną też hormonem szczęścia, oraz prolaktynę. Oksytocyna redukuje poziom kortyzolu i zwiększa odporność na stres, a prolaktyna (zwłaszcza w wysokich stężeniach) zmniejsza indywidualne zapotrzebowanie na sen. Mimo to powinniście zastanowić się, jak możecie podzielić opiekę nad dzieckiem, by każde z Was miało choć odrobinę czasu na odpoczynek. Możecie np. w nocy wstawać do malucha na zmianę lub co kilka dni spać w oddzielnych pokojach, by przynajmniej jedno z Was mogło się porządnie wyspać.

Okres poporodowy – jak czuje się mama 2-miesięcznego dziecka pod koniec połogu?

W 2. miesiącu życia dziecka, a dokładniej – 6 tygodni po porodzie kończy się połóg. Do tego momentu teoretycznie powinny cofnąć się wszystkie ciążowe zmiany. Niestety, to tylko teoria. Nawet po zakończeniu połogu wiele kobiet nadal odczuwa skutki ciąży i porodu. Inne z kolei od dawna czują się świetnie i bez trudu odnajdują się w nowej rzeczywistości.

Bez względu na swoje samopoczucie, powinnaś teraz traktować siebie i swoje ciało z wyjątkową łagodnością. Jeśli do tej pory czułaś presję, by być idealną matką, żoną i panią domu, to porzuć ją i zapomnij o niej raz na zawsze. Choć połóg dobiega końca, to Twój organizm nadal potrzebuje regeneracji i odpoczynku, o które tak trudno przy rezolutnym 2-miesięczniaku. Priorytetem powinno być Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne, a nie sterta nieposkładanego prania, rozrzucone zabawki czy piętrzące się w zlewie naczynia.

Jeśli masz mnóstwo energii i czujesz potrzebę przełamania swojej rutyny oraz wyjścia z domu, możesz skorzystać z następujących propozycji:

 • krótkie spacery z dzieckiem w chuście lub nosidle ergonomicznym,

 • dłuższe spacery lub wyjścia do parku z wózkiem (kiedy maluch śpi, możesz odpocząć na ławeczce, poczytać książkę lub o prostu korzystać z wolnego czasu),

 • samotne wyjścia na zakupy,

 • spotkania z bliskimi i przyjaciółmi (w pojedynkę lub w składzie rodzice + dziecko), np. w restauracji, kawiarni lub w domu, zamawiając jedzenie z dostawą.

Po zakończeniu połogu czeka Cię wizyta kontrolna u ginekologa. Lekarz sprawdzi, czy Twoje ciało wróciło już do stanu sprzed porodu – zbada wielkość macicy, skontroluje ewentualną bliznę po CC lub nacięciu krocza i zapyta o przebieg połogu. W tym samym czasie warto też odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego, który oceni, czy możesz już wrócić do lekkiej aktywności fizycznej, czy może potrzebujesz jeszcze krótkiej rehabilitacji.

Wskazówka: Jeśli płacz dziecka doprowadza Cię do granic wytrzymałości i potrzebujesz natychmiastowego wsparcia lub porady, dobrym punktem zaczepienia są ogólnodostępne i bezpłatne telefony zaufania, np. Kryzysowy Telefon Zaufania, Policyjny telefon zaufania, Centrum Wsparcia, Linia Wsparcia i wiele innych. Kiedy Twój baby blues przeciąga się na 2. miesiąc życia dziecka, a Ty czujesz się przytłoczona, możesz też udać się po pomoc do swojego lekarza rodzinnego, położnej środowiskowej, psychologa lub psychiatry. W Polsce wsparciem psychologicznym dla świeżo upieczonych rodziców zajmują się też liczne fundacje.

Najważniejsze wskazówki na drugi miesiąc życia dziecka

2. miesiąc życia dziecka i końcówka połogu są momentem, kiedy mama czuje się nieco lepiej, a maluch chętnie nawiązuje z nią interakcje. Aby jak najlepiej i najprzyjemniej spędzić ten czas, wypróbuj kilka naszych propozycji!

 • Śpiewaj maluchowi proste piosenki (nawet te własnej kompozycji).

 • Baw się z dzieckiem w zabawy paluszkowe i masażyki.

 • Sfotografuj pierwszy uśmiech dziecka – najlepiej bez lampy błyskowej.

 • Na wszelki wypadek zaopatrz się w kolejny rozmiar ubranek!

 • Zafunduj swojemu brzuchowi po porodzie delikatne masaże, które wspomogą elastyczność włókien kolagenowych i poprawią stan skóry w tej okolicy.

Ważne pytania dotyczące 2. miesiąca życia dziecka

Pytania, wątpliwości i obawy są wpisane w rodzicielstwo, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące przebiegu 2. miesiąca życia niemowlaka.

 • Czy dziecko w 2. miesiącu życia potrzebuje stałego rytmu dnia?

Niemowlęta w 2. miesiącu życia zwykle śpią i jedzą wtedy, kiedy tego potrzebują i za nic mają sobie harmonogramy ustalane przez dorosłych. Z czasem same wypracowują jednak pewien rytm dobowy: wydłużają okresy aktywności za dnia i coraz dłużej śpią w nocy. W tym okresie możesz pomóc swojemu maluchowi w „złapaniu” rutyny, np. poprzez zaciemnianie sypialni do snu w nocy oraz usypianie wieczorem przy tej samej kołysance.

Podobnie wygląda kwestia karmienia piersią. Twoje dziecko ma już pewnie stałe pory niektórych posiłków, np. po przebudzeniu, przed drzemką lub po wieczornej kąpieli. Jeśli masz też starsze dzieci, które uczęszczają do przedszkola lub szkoły, to wykorzystaj czas ich nieobecności na spokojny rytuał karmienia malucha.

Ciekawi Cię, jak inni rodzice radzą sobie z tą kwestią? Możecie wymieniać się doświadczeniami i pomysłami na forum Klubu mojego Maluszka.

 • Ile śpi dziecko w 2. miesiącu życia?

Potrzeby snu dziecka zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Być może dziecko przyzwyczaiło się już do cyklu dzień-noc, a może w drugim miesiącu życia nadal będzie spać w taki sam sposób, jak w łonie matki.

U 2-miesięcznego malucha można już zaobserwować stopniowe wydłużanie się fazy czuwania i aktywności oraz spadek dobowego zapotrzebowania na sen. Maluch chce coraz mocniej uczestniczyć w życiu rodziny i odkrywać świat, co w tej chwili jest dla niego dość męczące. Z tego względu, po 1-2 godzinach aktywności dziecko zwykle potrzebuje regeneracyjnej drzemki. Na szczęście, w 2. miesiącu życia maluch znacznie wyraźniej sygnalizuje potrzebę snu, np. poprzez:

 • pocieranie oczu,

 • obracanie głowy w przód i w tył,

 • niepokój, kwilenie lub płacz.

W zaśnięciu nadal pomagają dziecku: biski kontakt z rodzicem, delikatne głaskanie, bujanie i kołysanie.

 • Jaki rozmiar ubranek kupić dla 2-miesięcznego niemowlaka?

Od momentu narodzin Twoje dziecko prawdopodobnie urosło już o kilka centymetrów i przybrało na wadze sporo ponad 1 kg. Z tego powodu pierwsze ubranka w rozmiarze 50/56 są teraz trochę za ciasne i nadchodzi czas na wymianę garderoby.

Ubranka dla 2-miesięcznego dziecka mają zwykle rozmiar 56 lub 62. Pod koniec 2. miesiąca życia największe maluchy mogą już zacząć nosić rozmiar 68.

Wskazówka: Ubrania dla niemowląt mogą być większe i luźniejsze. Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma rozmiarami, lepiej wybierz większy – dziecko szybko do niego dorośnie.

 • Jak stymulować rozwój niemowlaka w 2. miesiącu i jakie ćwiczenia wykonywać?

W drugim miesiącu życia dziecko zaczyna aktywnie poznawać swoje otoczenie. Jego małe rączki entuzjastycznie chwytają wszystko, co się do nich zbliża. Do trenowania tej nowej umiejętności możecie wykorzystać proste zabawki: drewniane, plastikowe lub silikonowe.

Warto też stymulować zmysły 2-miesięcznego dziecka za pomocą innych aktywności:

 • paluszkowe zabawy dłońmi i stópkami malucha,

 • delikatne masaże dla niemowląt (można wykorzystywać tu wierszyki-masażyki),

 • śpiewanie krótkich, rytmicznych piosenek.

W 2. miesiącu życia należy jak najczęściej układać dziecko na brzuszku na twardym, stabilnym i nieśliskim podłożu. W ten sposób zachęcisz je do unoszenia i trzymania główki w górze, co wzmocni mięśnie szyi, pleców i małych ramionek.

 • Jak rozwija się wzrok 2-miesięcznego niemowlaka?

W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecko widzi wyraźnie tylko w odległości kilkunastu, maksymalnie 25 cm. W drugim miesiącu wzrok dziecka intensywnie się rozwija – może ono widzieć ostro na odległość do jednego metra. Położone dalej przedmioty i osoby wciąż pozostają rozmazane.

W drugim miesiącu życia dziecko szczególnie dobrze widzi kolory podstawowe (czerwony, niebieski, żółty) i nie rozróżnia jeszcze delikatnych, pastelowych odcieni. Jeśli chcesz wzbudzić zainteresowanie 2-miesięcznego malucha, używaj przytulanek w jaskrawych kolorach lub zabawek o silnych kontrastach kolorystycznych lub wyraźnych wzorach.

 • Co potrafi dwumiesięczne dziecko?

Umiejętności 2-miesięcznego dziecka są już imponujące! Jego mózg szybko się rozwija, dzięki czemu maluszek coraz lepiej kontroluje swoje ruchy i wyostrza zmysły.

W drugim miesiącu życia niemowlęta uczą się:

 • unosić główkę w leżeniu na brzuszku (na początku nisko),

 • podążać wzrokiem za przedmiotami lub osobami znajdującymi się nieco dalej,

 • zwracać się w kierunku dźwięków i głosów (ruch głowy, kierunek spojrzenia),

 • częściowo otwierać dłonie i trzymać przedmiot włożony do rączki,

 • poruszać rączkami i nóżkami bardziej celowo i świadomie.

Dowiedz się więcej o zdrowiu i rozwoju dziecka.

Uwaga:

Dla lepszej czytelności zwykle używamy formy męskiej w odniesieniu do osób, takich jak pediatra, ginekolog. Ważne: wszystkim przypisujemy równe zasługi.

Informacje o autorze:

Sabrina Sailer jest wolontariuszką-doradcą ds. karmienia piersią i przeszkolonym doradcą ds. noszenia dzieci od 2010 roku. Pracuje jako copywriter i redaktor, a dodatkowo nadzoruje różne projekty dotyczące godzenia życia rodzinnego i zawodowego.

Porady ekspertów i redakcja: Birgit Laue, położna i edukatorka medyczna, specjalistka PR, autorka.