Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu: kalendarz rozwoju dziecka

Jeszcze niedawno z uwagą śledziliście rozwój swojego maleństwa w brzuszku. W momencie narodzin rozpoczął się dla Was nowy etap, podczas którego Wasze głowy będzie zaprzątał rozwój niemowlaka: kolejne kamienie milowe, nowe umiejętności oraz następujące po sobie fazy rozwoju dziecka. Waszym przewodnikiem na nadchodzące tygodnie i miesiące życia z maluszkiem będzie kalendarz rozwoju dziecka.

Kalendarz rozwoju niemowlaka – Twój przewodnik po najważniejszych etapach rozwoju dziecka

Być może zastanawiasz się, jakie niespodzianki czekają Cię w nadchodzących tygodniach i miesiącach? Kalendarz rozwoju dziecka HiPP będzie Ci towarzyszył miesiąc po miesiącu, dostarczając informacji na temat rozwoju Twojego dziecka. Od pierwszego uśmiechu, przez pierwsze raczkowanie, po pierwszą wieżę ułożoną z klocków – właśnie tak wygląda ekscytująca podróż, której tempo i rytm nadają kolejne etapy rozwoju niemowlaka.

Etapy rozwoju niemowlaka i dziecka w skrócie

Narodziny dziecka są dla rodziców wrotami do zupełnie nowej rzeczywistości, w której niekiedy ciężko się odnaleźć. Przez pewien czas wszystko kręci się wokół maleństwa, a zaspokajanie jego potrzeb, czułe towarzyszenie w trudnych momentach i wspieranie rozwoju dziecka stają się Waszą nową codziennością. Wielu świeżo upieczonych rodziców poszukuje w tym czasie odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz potrzebuje wsparcia w wyzwaniach, jakie stawia przed nimi nowa życiowa rola. Z pomocą przychodzi im kalendarz rozwoju dziecka HiPP, w którym poruszamy wszystkie ważne aspekty dotyczące życia z maluszkiem i rozwiewamy najczęstsze obawy rodziców.

Z kalendarza HiPP dowiecie się, jak wyglądają poszczególne fazy rozwoju dziecka, poznacie najważniejsze etapy rozwoju emocjonalnego, motorycznego, poznawczego, fizycznego, społecznego i nie tylko! Przekażemy Wam również garść porad i trików, które warto znać i wykorzystywać podczas codziennej opieki nad niemowlakiem i roczniakiem. Będziemy też służyć radą w najczęstszych trudnościach i wyzwaniach rodzicielskich. W opisach poszczególnych miesięcy kalendarza rozwoju niemowlaka znajdziecie porady dotyczące karmienia piersią, rozszerzania diety niemowlaka, stosowania domowych sposobów na niemowlęce dolegliwości oraz wymyślania zabaw wspierających rozwój dziecka.

Jak liczmy wiek dziecka w kalendarzu rozwoju HiPP?

Tuż po narodzinach, wiek dziecka zazwyczaj podajemy w tygodniach. Różnice w rozwoju kilkudniowego noworodka i 4-tygodniowego szkraba są gigantyczne, a przecież oba maluszki są w tym samym miesiącu życia! Właśnie ze względu na te rozbieżności i szybkie tempo zmian u małych niemowląt, podawanie ich wieku w tygodniach, a następnie w miesiącach jest bardziej precyzyjne i pozwala dokładnie ocenić, czy rozwój dziecka przebiega harmonijnie. Dopiero od 3. roku tempo tego rozwoju zwalnia na tyle, że wiek malucha może być podawany w latach lub półrocznych okresach.

W kalendarzu rozwoju dziecka poszczególne miesiące życia podzielone są na tygodnie. W przeciwieństwie do popularnego sposobu obliczania wieku ciąży, w przypadku niemowląt liczmy wyłącznie pełne, ukończone tygodnie i nie „dodajemy” do nich dni. W pierwszym roku życia dziecko jest zwykle określane jako noworodek (do ukończenia 4. tygodnia), a następnie jako niemowlę; w drugim roku życia wolimy mówić o maluchu lub o małym dziecku.

Czego dowiesz się z kalendarza rozwoju dziecka miesiąc po miesiącu?

Kalendarz rozwoju dziecka to Twoje kompendium wiedzy o rozwoju niemowlaka i roczniaka. Podczas lektury artykułów o kolejnych miesiącach życia dziecka, dowiesz się m.in.:

  • Ile obecnie wynosi waga i wzrost dziecka?

  • Jak przebiega rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka?

  • Jak wspierać rozwój dziecka poprzez zabawę?

  • Ile powinno jeść i pić dziecko?

  • Jak rozszerzać dietę niemowlaka?

  • Kiedy przypadają kolejne wizyty profilaktyczne i szczepienne u pediatry?

  • Ile powinno spać dziecko w poszczególnych miesiącach życia i jak na przestrzeni czasu zmienia się jego rytm snu?

  • Jak czują się mama i tata malucha?

Kamienie milowe w rozwoju dziecka – najważniejsze etapy i umiejętności

W celu oceny prawidłowości rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym, położna środowiskowa oraz pediatra Twojego malucha będą ściśle monitorować tempo:

  • przyrostu masy ciała,

  • wzrostu długości ciała,

  • zwiększania się obwodu główki.

Podczas wizyt profilaktycznych, lekarz będzie kontrolował wszystkie sfery rozwoju dziecka: od fizycznej (wzrok, słuch) i motorycznej, przez emocjonalną, społeczną i poznawczą. Ramy czasowe dla osiągnięcia ważnych umiejętności motorycznych, zwanych krokami milowymi w rozwoju dziecka, są bardzo zróżnicowane i stosunkowo szerokie.

Szczególnie radosne wydarzenia i kamienie milowe w rozwoju dziecka to:

  • pierwszy uśmiech w 2. miesiącu życia,

  • świadome próby chwytania w 3. miesiącu życia,

  • pierwsze próby raczkowania między 6. a 8. miesiącem życia dziecka,

  • pierwsze świadome dźwięki od 5. miesiąca życia,

  • pierwsze prawdziwe słowo krótko przed lub po 1. urodzinach,

  • pierwsze samodzielne kroczki około 1. urodzin.

Dowiedz się więcej na temat kamieni milowych i skoków rozwojowych u niemowląt i małych dzieci.

Normy rozwoju dziecka – sprawdź, czy maluch rozwija się harmonijnie!

W pierwszych miesiącach życia, na pewno będziecie bacznie śledzić rozwój dziecka tydzień po tygodniu, a następnie miesiąc po miesiącu. Jeśli Wasz maluszek ma rówieśników w rodzinie lub wśród waszych znajomych, to z pewnością zauważycie, jak podobnie, a jednocześnie odmiennie mogą rozwijać się Wasze dzieci.

Niektóre maluchy wcześnie stawiają pierwsze kroki i już w wieku sześciu miesięcy żwawo raczkują. Inne są bardziej spokojne i potrzebują znacznie więcej czasu, aby samodzielnie oddalić się od rodziców lub opiekunów. Pamiętajcie, że Wasze dziecko jest małym indywidualistą i rozwija się we własnym tempie. Jeśli Wasza pociecha mieści się w widełkach czasowych przewidzianych przez normy rozwoju dziecka, to nie pozostaje Wam nic innego, jak towarzyszyć jej i dopingować w codziennym odkrywaniu świata!