Menu

Karmienie piersią

karmienie piersią

Kiedy i jak często powinnam karmić moje dziecko piersią?

Przystawiaj niemowlę do piersi zawsze, gdy jest głodne. Gdy będziesz karmić „na żądanie”, Twój organizm dostosuje ilość produkowanego mleka do zmieniających się potrzeb dziecka. Wraz ze wzrostem apetytu malucha, a co za tym idzie częstszym przystawianiem do piersi, organizm otrzymuje bodźce do wytwarzania większej ilości mleka. Dzięki temu możliwe staje się wydłużanie czasu pomiędzy karmieniami. 

Czy moje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość mleka?

Ilość wypijanego mleka podczas poszczególnych posiłków może być różna. Jeśli chcesz skontrolować, czy maleństwo je tyle, ile potrzebuje, sprawdź ile moczy pieluszek. Potwierdzeniem, że dziecko otrzymuje wystarczającą  ilość pokarmu, jest 4-5 mokrych/ciężkich pieluszek dziennie. Dodatkowo możesz raz w tygodniu ważyć swoje dziecko.

Jak odstawić dziecko od piersi i przejść na mleko modyfikowane?

Proces odstawiania dziecka od piersi jest zawsze kwestią indywidualną i nie ma tu ustalonych sztywnych reguł. Zarówno mama jak i dziecko muszą powoli oswoić się z nową sytuacją i w każdym przypadku może to przebiegać inaczej. Niezależnie od tego, czy rezygnacja z karmienia piersią jest inicjowana przez mamę czy przez dziecko, powinien to być proces stopniowy, co jest łatwiejsze i mniej obciążające niż nagłe odstawienie od piersi.

Jeżeli zaczniesz stopniowo zastępować kolejne posiłki mlekiem modyfikowanym, sprawisz, że ilość wytwarzanego pokarmu powoli będzie się zmniejszać, co zapobiegnie nagłemu nagromadzeniu mleka w piersiach i związanym z tym dolegliwościom.

Ponadto umożliwisz dziecku stopniowe przestawienie się na inne pożywienie i jednocześnie zapewnisz mu odpowiednią ilość uwagi i czułości.

Masz więcej pytań?

Eksperci z Serwisu dla Rodziców HiPP chętnie na nie odpowiedzą:
tel.: 22 853-44-44 (od poniedziałku do piątku, godz. 9.30-16.30);
formularz kontaktowy

 

Eksperci udzielają odpowiedzi także na forum w Klubie mojego Maluszka:zarejestruj się!

Pobierz bezpłatną aplikację HiPP dla dzieci
Pobierz