Rozszerzenie diety dziecka karmionego piersia

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

śr 05. 09. 2018, 15:02
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety dziecka karmionego piersia
Witam

Jestem tu nowa i byc moze ten temat juz byl, ale nie bardzo umiem sie tu odnalezc.

Moja Inga ma skonczone 4 msce.

Jest na karmiona piersia i moje pytanie brzmi w jakim wieku zaczynalyscie dokarmiac i czym?

Czytam rozne opinie i sama juz nie wiem.

Mimo, ze karmie tylko jedna piersia ( Mala nie chciala drugiej za zadne skarby) Inga jest najedzona, ale z ogromnym apetytem patrzy na jedzenie, az jej slinka cieknie.

Czy moge juz tak dla smaku podawac jej jedzenie, jesli tak to co bedzie najlepsze?

Pozdrawiam
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 06. 09. 2018, 10:28
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety dziecka karmionego piersia
Dzień dobry,

Najlepiej dla dziecka jest karmić je wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia (czyli kiedy skończy 5 miesięcy można wprowadzać pokarmy). Jednak te same zalecenia mówią, że posiłki uzupełniające można wprowadzać między 17 a 26 tygodniem życia. Decyzja należy do Pani - a raczej zależy od gotowości dziecka. Trzeba pamiętać, że nie należy rozszerzać diety dopóki dziecko nie siedzi stabilnie. Warto pamiętać, że dziecko do 7 miesiąca życia powinno jeść przynajmniej 4 posiłki mleczne.

Wprowadzanie pokarmów można zacząć od warzyw - na początku 1 rodzaj warzywa np. cukinia czy ziemniaczek w ilości 2- 4 łyżeczki - w postaci puree (chyba, że stosujemy tzw. system BLW - podając dziecku miękkie jedzenie do rączki - tutaj warto o tym wcześniej poczytać). Jeśli dziecko akceptuje warzywo, kolejne próby można podjąć podając już dziecko pomieszane znane warzywo z 1 nowym. Nigdy nie należy podawać kilku nowych produktów jednocześnie, wówczas nie będziemy wiedzieć, co ewentualnie uczuliło dziecko.

Posiłki najlepiej podawać kiedy dziecko nie jest mocno głodne, ale też nie jest bardzo najedzone. Najlepiej w godzinach przedpołudniowych (więcej czasu na ewentualną reakcję alergiczną) i wówczas gdy dziecko nie jest marudne, zmęczone, itp.

Nie należy podawać jedzenia podczas bawienia się, czytania książki, pokazywania bajki, dziecko powinno być skupione na czynności jedzenia.

Więcej można przeczytać w artykule https://hipp.pl/zywienie-0-1/poradnik/rozszerzanie-diety-praktyczne-porady/w-jaki-sposob-nalezy-rozszerzac-diete-niemowlecia/

Pozdrawiam.