Rozszerzenie diety a zaparcia

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

pt 28. 12. 2018, 15:09
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Witam,

Moja córka za tydzień skończy 6miesięcy, do tej pory jest karmiona tylko piersią, próbowałam jej rozszerzyć dietę zaczynając od 1-2łyżeczki ziemniaka i marchewki, niestety po zjedzeniu marchewki na następny dzień przez 8h okropnie płakała bo nie mogła zrobić kupy, albo ją brzuch bolał, po 8h udało się zrobić kupkę i humor powrócił. Czy w związku z tym mam rozszerzać dietę, czy wykluczyć marchew, czy poczekać z nowymi smakami?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 02. 01. 2019, 11:40
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Dzień dobry, proponuję nie podawać na razie marchewki, a zacząć właśnie od ziemniaka, cukinii, dyni, pietruszki (korzeń). Proszę także pamiętać o tym, że każdy nowy produkt można podawać pojedynczo lub łączyć go, ale z już wypróbowanym wcześniej np. teraz można połączyć ziemniaczka z cukinią. Po takim "posiłku" należy oczywiście dziecko dokarmić mleczkiem.

Pozdrawiam.
pt 04. 01. 2019, 09:16
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Witam, dziękuję za odpowiedź.

Odstawiłam marchew na 3tyg i próbowałam dać 2łyżeczki przed piersią. By brzuszek jej nie bolał daje jej pić herbatę koperkową (oczywiście strzykawka bo butelki nie toleruje). Oznak uczulenia nie widać, marudziła na następny dzień lecz nie płakała jak ostatnio i wyszła kupka. Czy próbować podawać więcej marchwi czy zacząć mieszać ja np z ziemniakiem?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 07. 01. 2019, 16:25
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Dzień dobry, myślę, że na początku można ją pomieszać z ziemniaczkiem czy dynią lub cukinią, są to delikatne warzywa. Zamiast herbatki koperkowej może też Pani podać przegotowaną, ostudzoną wodę do picia.

Pozdrawiam.
sob 12. 01. 2019, 19:50
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Witam,

Co zrobić jeśli po każdym nowym posiłku jest zatwardzenie, czasem sama zrobi kupkę po dwóch dniach a czasem tak płacze, nie może zasnąć, dusi i nic nie wychodzi. Najgorzej gdy płacz ten jest w nocy. Znalazłam artykuł, że nie powinno podawać się dziecku herbaty koperkowej, bo ma za dużo estrogenu i przyspiesza dojrzewanie. Próbowałam rurkę vindi ale nie działa. Jak radzić sobie z bólem brzucha przy zaparciach uporczywych?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 15. 01. 2019, 17:45
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Dzień dobry, dziecku można podawać probiotyki, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Pozdrawiam.
KarolinaNastka2018
sob 26. 01. 2019, 00:38
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Witam, moja córeczka za 2 dni będzie miała 4 miesiące czy już będę mogła wprowadzić jej np marchewke samą lub samego ziemniaczka? Pozdrawiam
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 28. 01. 2019, 14:08
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Dzień dobry, aby zacząć rozszerzać dietę dziecko powinno przede wszystkim stabilnie siedzieć oraz powinno mieć przynajmniej skończone 17 tygodni życia. Z rozszerzaniem diety nie należy się spieszyć. Podstawą jest mleko mamy.

Pozdrawiam.
śr 13. 02. 2019, 11:43
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Witam,

mój synek 27.02 skończy 6 miesięcy od urodzenia ma problem z robieniem kupki. Od 3 miesięcy pije mleko nutramigen, nasz pediatra zalecił rozszerzać dietę i w zwiazku z tym chciałabym zapytać jeżeli przez jeden tydzień podaję po trochu dynię czy w drugim tygodniu mogę podać dynię z ziemniakami czy np podać np brokuł. Wiem że marchewka jest zatwardzajaca ale czy takie ze słoiczka również? Mamy również zalecenie zagęszczać mleko i skoro synek i tak ciężko robi kupkę czy lepszy będzie kleik kukurydziany czy ryżowy? i jak wtedy wygląda sposób zagęszczania ? Do 150 ml wody podaję 4 miarki mleka i jedną kleiku?

Pozdrawiam
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 14. 02. 2019, 17:04
Awatar użytkownika
Rozszerzenie diety a zaparcia
Dzień dobry Pani, a z jakiego powodu zalecono zagęszczać mleko? Jeśli lekarza dał takie zalecenie, to powinien również podać sposób w jaki należy taki posiłek przyrządzać. Jeśli ma być do picia to wystarczy 1 łyżeczka kleiku. Jeśli jest konieczność zagęszczania, to lepszy będzie kukurydziany, ponieważ nie działa tak zatwardzająco, choć jest to kwestia bardzo indywidualna.

Jeśli chodzi o warzywa sugeruję zacząć od oprócz dyni: ziemniaczek, batat, korzeń pietruszki, cukinia, pasternak, potem buraczek, brokuł. Należy obserwować reakcję po marchewce czy kalafiorze.

Wystarczy podawać kilka dni nowy produkt i wprowadzać kolejny.

Pozdrawiam.