Próba przespania nocy

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

MalyHebliczek
czw 05. 07. 2018, 08:54
Awatar użytkownika
Próba przespania nocy
Dzień dobry Mój syn ma skończone 8 miesięcy. Do 6 miesiąca karmiła tylko mlekiem matki, potem zaczęłam stopniowo rozszerzać dietę Młodego. Problem mam w tym, że mimo iż Syn za dnia je dużo różnorodnych posiłków, to i tak w nocy bardzo często budzi się na karmienie czasem i do 6 razy. Najdłuższy czas bez przebudzenia to od około 19:30 do po 22. Potem juznsie budzi co chwilę. Wg schematów żywieniowych powinien jeść za dnia 5 posiłków po 170-180ml ale to chodzi o mleczne czy ogólnie? Czy zupki/obiadki też tak przeliczać? No i jeszcze nie do końca mam pewność czy rozumiem, że rodzic decyduje co dziecko zje a dziecko czy w ogóle i ile. Czy jestem w stanie przekarmic takiego malucha? Nie chce mu rozciągnąć żołądka, a z drugiej str chciałbym zeby w końcu przespal noc.

Przykladowo:

Pobudka 5 lub 5:30 Jakiś czas temu spał do 6, ale coś mu się poprzestawialo stąd zmiana też planu dnia. Więc się bawi. Koło 6:30 zje z nami troszkę suchego chlebka, czasem skórkę czasem kromkę. Potem dostaje kaszkę mleczną BoboVita bez cukru z kleikiem ryżowym do tego 2 łyżeczki jakiegoś owocowego deserka. To pije z butelki 150ml. Potem najczęściej zapija mlekiem z piersi i idzie na wczesno- poranną drzemkę. Wczesniej ta drzemka byla pozniej wiec juz mniej dostawl do obiadu, ale teraz np dziś drzemka się skończyła o 8 więc potem jeszcze na spacerze zjada chrupki te kukurydziane kilka sztuk i trochę kaszki też zjadł. Dużo pije wody za dnia.

Po spacerze wracamy koło 12:30 to pije mleko z piersi i idzie na drzemkę do 14. Wtedy obiadek: trochę ze słoiczka gotowca, trochę gotowanego mięska/ryby, warzyw zrobionych na parze -zblendowane lub jajuszko. Oczywiscie nie wszystkk na raz. Pytanie tylko ile tego wychodzi Raz zje 125ml raz 190-200ml zależy czy mu smakuje czy nie. Do tego też woda.

Potem na pewno dostaje deserek: albo jogurt naturalny ten tego typu greckiego, który bardzo lubi. Cały ma 150g raz zje pół raz potrafi zjeść cały. Inną opcja deseru to pół banana albo jakieś inne owoce. Często jako przekąskę ma znowu te chrupeczki. Jak chce mleka z piersi to dosatej, najczęściej przed drzemka jeszcze kolejną koło 17:30. O 19 ma kąpiel i na kolację zjada znowu butelkę kaszki 150ml i oczywiście cyc. Koło 19:30 zasypia Pierwsza regularna pobudka jest po 22. A potem już różnie czasem o 23, czasem o północy, czasem później, ale to już wtedy jest ze mną w łóżku więc nawet nie kontroluje co się dzieje, bo nieraz mam wrażenie że je non stop. I tak to pi razy wygląda.

Czy mam coś więcej opisać, powiedzieć.

Raz widzę że jest głodny za dnia, bo chętnie otwiera buzię i widać jest zainteresowany jedzeniem, a czasem nie bardzo.

Ma 8,5 miesiąca, waży koło 9 kg. Nie ma ząbków.

Aha właśnie tego mleka modyfikowaanego nie chce mi pić. Nawet jak do kaszki dodam większą ilość to też wyczuje :(

Czy dziecko w tym wieku ma jakąś blokadę żołądka w sensie ile może zjeść.

Wiem że jest to teraz czas namnażania się komórek tłuszczowych, więc nie chce doprowadzić do wychowania kolejnego dziecka z otyłością. No chyba że może spokojnie tyle jeść to ok.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 05. 07. 2018, 11:01
Awatar użytkownika
Próba przespania nocy
Dzień dobry, analizując dietę Pani dziecka nie widzę żadnych znaczących błędów. Może Pani jedynie ograniczyć chrupki kukurydziane, które nie są zbyt wartościowym produktem, zapełniają żołądek i sycą na chwilę. Porcje dań są raczej w porządku (choć to dziecko daje sygnał kiedy się najada, stąd porcje czasem mogą być większe, a czasem mniejsze).

Jedzenie w nocy może służyć bardziej piciu (skoro w ciągu dnia synek pije dużo wody). Zwłaszcza teraz, kiedy jest ciepło. Jedzenie nocne może także być spowodowane potrzebą bliskości z Mamą. Proszę zaobserwować czy te posiłki trwają długo, czy dziecko ulewa, jak pracuje przewód pokarmowy (czy ma wzdęcia, gazy, zaparcia). Jeśli posiłki w ciagu dnia będą uregulowane, w przerwach co około 2-3 godziny (oczywiście dokarmiać piersią po posiłku Pani może) i dziecko będzie się nimi najadało, to nie powinno czuć dużej potrzeby jedzenia w nocy (oczywiście 2-3 posiłki w nocy nadal mogą się pojawiać w tym wieku). Jeśli dziecko chcę ssać pierś mimo prawidłowego żywienia w dzień, to moim zdaniem powodem jest, tak jak napisałam - pragnienie, bliskość i poczucie bezpieczeństwa.

Powodzenia i pozdrawiam.
MalyHebliczek
pt 06. 07. 2018, 21:12
Awatar użytkownika
Próba przespania nocy
Bardzo ślicznie dziękuję za odpowiedź. Muszę przyuważyć czy w tej nocy to on je czy tylko "ciumka". Trochę na pewno je, przynajmniej podczas tej pierwszej pobudki. Proszę trzymać kciuki, żeby w końcu się udało przespać choć 4-5 godz hurtem, bo prawie 9 miesięcy nie spać, to trochę nieludzkie  
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 09. 07. 2018, 15:43
Awatar użytkownika
Próba przespania nocy
Trzymam za Was kciuki, aczkolwiek proszę pamiętać, że z dziećmi przespane noce w 100% zaczynają się chyba dopiero w szkole :)

Pozdrawiam.