Pierwsze jabłuszko

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Kasia24dm
wt 15. 10. 2019, 15:19
Awatar użytkownika
Pierwsze jabłuszko
Mój syn ma 18 tygodni zaczęłam karmić go bebilonem od 2 miesiąca życia . Teraz pediatra mówił że mogę dac mu marchewkę i jabłko pytanie czy jabłko ma być surowe czy gotowane i starte a marchewka sama gotowana czy z ziemniakiem
Mama-Malego-N
wt 15. 10. 2019, 21:34
Awatar użytkownika
Pierwsze jabłuszko
Lepiej pierwsze po jednym warzywku, żebyś wiedziała jak reaguje :) A co do jabłka, to ja dawałam 1 raz słoiczek, a później tarłam surowe :)
Mama-Malego-N
wt 15. 10. 2019, 21:37
Awatar użytkownika
Pierwsze jabłuszko
I z każdą nowością zaczynam po ok 2 łyżeczki, a później zwiększam ilość :)
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 16. 10. 2019, 12:16
Awatar użytkownika
Pierwsze jabłuszko
Dzień dobry, teoretycznie dietę można rozszerzać od po 17 tygodniu życia, ale nie trzeba się z tym spieszyć. Warto obserwować czy dziecko jest gotowe - przede wszystkim czy siedzi stabilnie z oparciem.

Do pierwszego roku życia mleko jest podstawą, posiłki uzupełniające wprowadzamy powoli i zaczynamy od warzyw. Dopiero, gdy ich asortyment będzie mocno rozszerzony podajemy warzywa. Wówczas dzieciom łatwiej zaakceptować warzywa, które w przyszłości będą głównym elementem diety.

Zaczynamy od pojedynczych warzyw np. dynia, marchewka lub ziemniaczek ugotowane i przetarty w ilości około 2-4 łyżeczek. Po nim podajemy mleko. Najlepiej karmić gdy dziecko jest wypoczęte i nie mocno głodne. Po zaakceptowaniu jakiegoś warzyw i braku reakcji alergicznych możemy podać kolejne, oddzielnie lub mieszając je z tym już wypróbowanym. Nigdy nie podajemy dwóch nowych produktów jednego dnia.

Pozdrawiam.
Kasia24dm
czw 17. 10. 2019, 10:56
Awatar użytkownika
Pierwsze jabłuszko
No właśnie a moja teściowa powiedziała zeby pierwszy raz nie dac ugotowanej marchewki i przetrzeć tylko na początek ugotować przetrzeć i soczek wycisnąć
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pt 18. 10. 2019, 19:03
Awatar użytkownika
Pierwsze jabłuszko
Dzień dobry, akurat w przypadku marchewki może być ona surowa bądź gotowana, później owoce też mogą być surowe. Natomiast takie warzywa jak ziemniaczki czy dynia, oczywiście gotowane.

Pozdrawiam.