Niejadek

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

margrit3
czw 02. 01. 2020, 22:35
Awatar użytkownika
Niejadek
Witam! Mój synek ma 7,5 miesiąca, karmiony tylko piersią. Na wadze przybiera szybko, ma już 10 kg. Od miesiąca próbowałam rozszerzać dietę, ale do tej pory z marnym skutkiem. Zaczęliśmy od warzyw, później różne kaszki, owoce. Próbowałam też podawać mu małe kawałki ugotowanych na parze warzyw do rączki, ale skończyło się to na tym, że synek zwymiotował. Na wszystko reaguje tak samo: krzywi się, zaciska usta, odwraca głowę, a jak podaję mu pierś to zjada bardzo chętnie. Czasem udaje się, że zje ok. 1 łyżeczkę warzyw/owoców lub kaszki. Próbowałam podawać mu o różnych porach dnia, gdy był najedzony, głodny, po ok. godzinie po jedzeniu (mleko). Nic nie chce zjeść, martwię się, że może brakować mu już pewnych składników odżywczych. Czy mimo tego, że je niechętnie, a właściwie praktycznie w ogóle to podawać mu już mięso czy dalej podawać warzywa, kaszki? Czy może lepszym pomysłem byłoby zastępowanie niektórych karmień piersią mlekiem modyfikowanym?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 08. 01. 2020, 11:03
Awatar użytkownika
Niejadek
Dzień dobry, na początku warto podkreślić, że w tym wieku nie musi Pani zamieniać karmienia piersią na mleko modyfikowane. Jeśli zaś chodzi o rozszerzanie diety, to warto podawać różne produkty - jeśli dziecko niechętnie je kaszki, spokojnie może Pani próbować innych pokarmów. W tym wieku można już podawać warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso, ryby, jajka, jogurt naturalny czy twarożek, warzywa strączkowe. Proszę podawać je tak jak do tej pory.

Jednocześnie warto udać się o logopedy, ponieważ czasem taka niechęć dojedzenia stałych pokarmów może być spowodowana nieprawidłowościami w budowie czy "układzie" jamy ustnej.

Pozdrawiam.
margrit3
śr 08. 01. 2020, 13:33
Awatar użytkownika
Niejadek
Dziękuję za odpowiedź. Z logopedą na pewno się skonsultuję, ale do tego czasu będę dalej próbować rozszerzać dietę, może w końcu zacznie jeść więcej niż 1 łyżeczkę :) Mam jeszcze kilka pytań:

1. jakiego rodzaju powinien być jogurt? czy kefir też można podać?

2. czy podawać już wodę do picia? czy dopiero jak dziecko zje pełny posiłek? jaki kubek będzie odpowiedni?

3. czy zawsze w jednym dniu podawać zupkę i obiad? czy lepiej zamiennie, jednego dnia zupka, drugiego obiad?

4. czy nie będzie zbyt często, jeśli podam kaszkę 3 razy dziennie? np. rano kaszka pszenno-owsiana, popołudniu kasza manna do zupki i wieczorem kaszka ryżowa z owocami?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 09. 01. 2020, 16:05
Awatar użytkownika
Niejadek
Dzień dobry, może być to zarówno kefir jak i jogurt. Powinny być to produkty, które w składzie mają mleko i żywe kultury bakterii. Bez dodatku soli, cukru czy zagęszczaczy.

Przy karmieniu piersią i przy tak małej ilości pokarmów uzupełniających nie ma potrzeby podawania wody do picia. Można natomiast zacząć dziecko uczyć pić z kubeczka typu doidy czy 360 stopni.

Może Pani podawać codziennie zupkę i drugie danie, natomiast nic na siłę.

Kaszkę proponuję podawać do dwóch razy dziennie.

Pozdrawiam.