Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

PolaLimoi
pt 22. 11. 2019, 14:31
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Witam . Dietę rozszerzamy od 18 tc. Czy tak ilość jedzenia aktualnie jest prawidlowa ? Maluszek je niestety ostatnio mniej mleka .



Przykładowy dzień :



1.00 mleko mm 180 ml

8.00 mleko mm 140 ml

12-13 obiadek z mięsiem , rybka lub żółtkiem ( czy można podawać już całe jajko ??? ) około 150/160 gram

15.00 owoce słoiczek lub tartę świeże jabłuszko ( czy można podawać świeże owoce ?? ) bo różne słyszałam opinie



17.30 mleko mm różnie ale przeważnie 150-160 ml



20.00 kolacja kaszka jaglana / owsiana na mleku mm na 100

Ml wody i 3,5 łyżki kaszki + popija tez mleko z butli około 90 ml



Czy to nie za mało ??
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 25. 11. 2019, 11:27
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Dzień dobry,

Uważam, że ilość mleka jak na tak wczesny wiek maluszka jest za mała. Proponowana ilość porcji po 4 miesiącu to około 200 ml mleka 5 razy dziennie. Generalnie w 6 m miesiącu zaleca się mleko 4 razy w ciągu doby - ilości powinno regulować dziecko, jednak jeśli dajemy mu dużo innych produktów, to wypełniają mu one żołądek i na mleczko nie starcza miejsca. Proponuję podawać maksymalnie 2 posiłki uzupełniające w ciagu dnia. Resztę powinno stanowić mleko (przynajmniej jeszcze przez jakiś czas - 2-3 tygodnie, potem można zacząć podawać 3 posiłek tez z mlekiem np, kaszka mleczna).

Można podawać surowe owoce. Można również od razu podawać całe jajko (nie trzeba rozdzielać na żółtko i białko oddzielnie).

Pozdrawiam.
PolaLimoi
pn 25. 11. 2019, 12:06
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Zdaje sobie z tego sprawę , jednak maluszek odmawia jedzenia mleka . Jestem załamana ..

nie wiem już co robić . Dzisiaj np ostatni posiłek zjadł o godzinie 23.45 i do 10 rano próbowałam podsc mu mleko i zjadł raptem 90 o godzinie 11.. :( nie wiem dlaczego tak jest
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 26. 11. 2019, 14:35
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Dzień dobry, rozumiem. Proszę się nie denerwować, warto przeanalizować dokładnie dzień. W nocy być może maluch nie jest głody, nie musi go Pani wówczas karmić. Natomiast w dzień można skrócić przerwy pomiędzy posiłkami (2-3 godziny przerwy), zaczynać posiłki uzupełniające od niewielkiej porcji mleka. Być może jest to kwestia przejściowa. Zamiast samych owoców proponuję też wprowadzić danie z jogurtem np. https://hipp.pl/zywienie-0-1/produkty/owoce/owoce-jogurt/morele-z-jogurtem-bio/ ale dopiero za dwa tygodnie - jak dziecko skończy 6 miesięcy.

Warto także pamiętać o tym, aby pomiędzy posiłkami nie podawać żadnych przekąsek - to zaburza apetyt.

Jeśli cokolwiek budzi Pani zaniepokojenie warto udać się do pediatry.

Pozdrawiam.
PolaLimoi
śr 27. 11. 2019, 11:15
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Bardzo dziękuje za odpowiedz :)

Na razie maluch budzi się w nocy i jest głośny i wówczas wypija 200 ml mleczka. W nocy je najchętniej . Spróbuje tak jak pani pisała , ze zanim podam obiadek , czy inne rzeczy to zaproponuje mleczko .

Czyli jogurty można już dawać od ukończenia 6 mc?

Mogę podać tez naturalny taki ze sklepu? I dodać owoc ?

Czy jakieś ziarna typu siemię lniane ( zmielone ) itp można tez podawać ?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 28. 11. 2019, 11:11
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Dzień dobry, tak dobrej jakości jogurt ze sklepu można podać - samodzielnie lub dodając owoce. Nie ma przeciwwskazań, aby podawać nasiona i orzechy do diety dziecka po 6 miesiącu życia, jednak powinny one być np, zmielone. Orzechy częstymi są alergenami, więc oczywiście bacznie obserwujemy dziecko.

Pozdrawiam.
PolaLimoi
śr 04. 12. 2019, 16:34
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Dziękuje . Czyli mam rozumieć , ze jak wprowadzę teras jogurt to zastąpi on 1 posiłek mleczny , tak ? Czy właśnie do jogurtu mogę dodać te zmielone orzechy / masło orzechowe + owoc ?

Czy teraz kiedy synek ma skończone 6 mc i 4 dni schemat jest prawidłowy ?

1.00 w nocy mleko mm 200 ml

6-7.mleko mm około 140 ml

9-10 kaszka owsiana / jaglana na mleku mm około 130 ml + owoc

12-13 obiadek warzywno-mięsny . ( czy dorwać również zboża ??? )

16-17 mleko mm ale mało zjada . Około 60-70 ml



I teraz nie wiem czy w tej przerwie podawać coś jeszcze przed 20? Bo o 20 je mleko ok 170.. myśli pani ze kaszka beddie okej około 18, czy raczej owoc ?? Mleka nie tknie do 20 już ale inne rzeczy zje .
PolaLimoi
czw 05. 12. 2019, 06:42
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
I jeszcze jedni pytanie . Czy obiadki powinny zawierać codziennie dodatek mięsa lub rybki ? Robię tak , ze daje np jajko 2 razy w tygodniu do obiadku ale wtedy nie ma w nim już mięska ani ryby a w inne dni daje właśnie mięso i ryby ale już bez żółtka . Czy mam to łączyć ? Czy jest ok ? Czy codziennie dodawać jakieś białko ? / mięso ?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 05. 12. 2019, 16:59
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Dzień dobry,

Wydaje mi się, że mleka jest teraz wystarczająca ilość, nie trzeba więcej. Tak, jogurt zastąpi posiłek mleczny. Można około 18 podać kaszkę jak najbardziej, albo np. Owoce&Zboża HiPP.

Do obiadku można podaż zboża, ale nie trzeba. Można wówczas podać ziemniaczki czy bataty.

Nie, mięsa nie podajemy codziennie. Najlepiej zamiennie z rybką i jajkiem. Warto też podawać warzywa strączkowe.

Pozdrawiam.
PolaLimoi
pn 09. 12. 2019, 11:45
Awatar użytkownika
Jadłospis 5,5 mc dziecka . Proszę o pomoc
Czyli kaszkę mogę podawać zdrowo rano jak i wieczorem ??