Jadłospis 26 tygodniowej Uli

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

EwelinaTrz
ndz 17. 11. 2019, 19:19
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Witam :)



Proszę o interpretację jadłospisu mojej córki. Czy ilość, która zjada w ciągu dnia jest wystarczająca dla jej wieku?



*Około 6-6:30 mleko mm 170ml

*9-9:30 kaszka sinlac 120ml

*12-13 obiadek (na przykład dynia z indykiem) około 120-150ml

*16 mleko mm 170ml

*20 mleko mm 170ml



Po karmieniu o 20 zasypia i wstaje dopiero na poranne mleko. Wypija także około 100-140ml mleka.

Obecnie waży 7960g i przybiera na wadze.



Z góry dziękuję ;)
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 18. 11. 2019, 11:55
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Dzień dobry, uważam, że obecny schemat żywienia jest jak najbardziej prawidłowy. Jest wystarczająca ilość mleka, stopniowo dodawane są posiłki uzupełniające, posiłki są jedzone regularnie. O porcji decyduje dziecko, jeśli najada się taką ilością to w porządku, czasem może potrzebować mniej a niekiedy więcej i warto zwracać uwagę na zapotrzebowanie malucha. Pani decyduje o tym co i kiedy podać, a dziecko decyduje czy zje i ile zje :)

Warto zacząć podawać wodę do picia, aby dziecko się stopniowo do niej przyzwyczajało.

Pozdrawiam.
EwelinaTrz
wt 19. 11. 2019, 06:47
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Dzień dobry.



Bardzo dziękuję za odpowiedź. Dopiero zauważyłam, że napisałam, że Ula wypija 100-140 ml mleka a miałam na myśli wody więc jej smak zna i wypija jej co raz więcej :)



A czy po obiadku tak około godziny 18 mogę podać córce jakiś deserek przykładowo owoc? Czy to będzie już za dużo posiłków dodatkowych?



Córka ma refluks, czy mimo to mogę podawać jej wieczorem owocki?



Pozdrawiam serdecznie :)
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 19. 11. 2019, 12:35
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Dzień dobry,

Rozumiem, w takim razie bardzo dobrze, że wprowadzacie wodę.

Jeśli chodzi o owoce, to z nimi i refluksem bywa różnie, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. W związku z tym, warto spróbować i podać jakiś owoc, który nie zawiera dużo fruktozy np. banana w ilości około 1/3-1/2 sztuki. Warto obserwować czy refluks związany jest z podawaniem określonych produktów czy też nie (bo nie zawsze jest) - czasem nie ma konieczności eliminowania niektórych owoców czy warzyw, ale podawanie posiłków często (nie częściej niż co 2 godziny) i w małych porcjach.

Pozdrawiam.
EwelinaTrz
wt 19. 11. 2019, 17:18
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Dziękuję bardzo za wskazówki :)
EwelinaTrz
wt 26. 11. 2019, 13:18
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Dzień dobry,



Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie.

Córka robi kupke raz dziennie lub co drugi dzień, ale niestety jest w niej śluz, przynajmniej tak mi się wydaje, że to śluz. I zastanawiam się czym to może być spowodowane.



Daje córce obiadki póki co tylko te, ktore zawierają dynie, batata lub ziemniaka z indykiem, kurczakiem bądź królikiem. Odstawilam marchewkę, ponieważ myślałam, że ma uczulenie na marchew ale śluz dalej się pojawia. Póki co nie wprowadzam nowych smaków żeby sprawdzić co może powodować ten śluz. Gdy dawałam jej sama dynie i batata na początku nic dziwnego się nie działo.



O 9 dostaje zawsze porcje kaszki sinlac. Czy to możliwe, że śluz w kupce pojawia się przez tą kaszke? Możliwe, że śluz w kupce pojawia się od momentu wprowadzenia kaszki chociaż ciężko to jednoznacznie połączyc. Czy mogę zamiast sinlac wprowadzić np kaszke manna z bobovita? Wcześniej zawsze dodawalam po trochu tej kaszki do sinlac żeby wprowadzać gluten.





Z góry dziękuję za odpowiedź.
EwelinaTrz
wt 26. 11. 2019, 13:22
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Dodam jeszcze, że pomimo śluzu w kupce córka nie ma ani wzdęć ani wysypki, brzuszek ja nie boli, rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze :)
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 26. 11. 2019, 14:44
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Dzień dobry,

Uważam, że jeśli w kupce jest śluz to warto skonsultować się na spokojnie z pediatrą lub alergologiem dziecięcym. Śluz może m.in. świadczyć o alergii pokarmowej. Może Pani spróbować podawać inną kaszkę np. manną - najlepiej bezmleczną i jednoskładnikową.

Dodatkowo refluks także może świadczyć o alergii pokarmowej.

Pozdrawiam.
EwelinaTrz
wt 26. 11. 2019, 18:05
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Rozumie.



Jesli przez tydzień dodawałam kaszke manna do sinlac około jedna łyżkę to czy teraz mogę podać cała porcje tylko kaszki mannej?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 28. 11. 2019, 10:42
Awatar użytkownika
Jadłospis 26 tygodniowej Uli
Może Pani tak zrobić.

Pozdrawiam.