Dopajanie dziecka

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

czw 13. 06. 2019, 19:36
Awatar użytkownika
Dopajanie dziecka
Witam,



Moja córka rozpoczęła właśnie dwudziesty tydzień. Jest na mleku modyfikowanym Hipp Combiotic od 3ciego miesiąca, wcześniej była karmiona piersią. Odkąd przeszłyśmy na mleko modyfikowane próbowałam dopajac ją wodą, niestety bezskutecznie, nawet kiedy rozpoczęły się trwające aktualnie upały. Tydzień temu w piątek zdecydowalam się podać córce herbatkę Hipp melisa z sokiem jabłkowym. Córka pije ją dość chętnie, niestety kupka zrobiła się zielona, a dziecko ma mniejszy apetyt. Niestety reguła jest taka, że im więcej wypije w danym dniu herbatki, tym następnego gorsza kupka i apetyt. Córka ma wrażliwy układ pokarmowy, nawet podanie pedicetamol po szczepieniu powoduje, że kupki są zielone przez nastepny tydzień. Czy powinnam zaprzestać podawania herbatki, czy też po prostu układ pokarmowy dziecka musi przez takie pogorszenia przejść w trakcie rozszerzania diety?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pt 14. 06. 2019, 10:06
Awatar użytkownika
Dopajanie dziecka
Dzień dobry,

Według obecnego stanu wiedzy, dzieci karmionych mieszankami mlecznymi nie musimy dopajać (jeśli dieta nie jest jeszcze rozszerzana). Oczywiście upał powoduje, że dziecko traci więcej wody z potem, natomiast tak małe dzieci powinniśmy chronić od słońca i raczej nie spacerować w godzinach między 11 a 14-15, wówczas jest największy upał. W domu czy innych pomieszczeniach jest także wysoka temperatura, natomiast można wówczas dziecko schładzać poprzez kąpiel czy zabawę w wodzie.

W przypadku gdy dieta jest już rozszerzana to, jeśli już coś podajemy do picia, to niech to będzie woda. To ona gasi pragnienie najlepiej i tak samo najlepiej nawadnia. Herbatki ziołowe, zwłaszcza dosładzane zaburzają apetyt, a jednak mleko obecnie w diecie Pani dziecka to podstawa. Tutaj sprawdza się konsekwentne podawanie wody do picia, ale w formie zabawy, aby dziecko obyło się z nią.

Warzywa i owoce są również doskonałym źródłem wody, więc jeśli rozszerza już Pani dietę dziecka, to zdecydowanie są lepszym pomysłem.

Pozdrawiam serdecznie.
sob 13. 07. 2019, 22:15
Awatar użytkownika
Dopajanie dziecka
Dzień dobry,

ja chciałam zadać pytanie także związane z tematem :)

mój syn skończył już pół roku i trzeci tydzień rozszerzamy dietę.

czy konieczne jest dopajanie wodą przy rozszerzaniu diety i jednoczesnym karmieniu piersią?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 15. 07. 2019, 12:45
Awatar użytkownika
Dopajanie dziecka
Dzień dobry, nie jest konieczne, jednak fajnie jest przyzwyczajać niedługo dziecko do picia wody (im wcześniej dziecko się nauczy, że najlepiej gasi się pragnienie wodą, tym będzie łatwiej w przyszłości unikać niezdrowych napojów) - raczej na początku w formie zabawy i tak jak piszę, nie musi być to już teraz. Pod względem nawodnienia karmienie piersią wystarczy.

Pozdrawiam.