Dieta od początku

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

pt 15. 03. 2019, 07:35
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Dieta krok po kroku

Mój maluszek ma 6 m-cy i od 3 tygodni wprowadzamy kaszki i warzywa. Obecnie wygląda to tak około

7.30 150mlmleko następnie modyfikowane

około 8.30 kaszka w 40ml wody 2/3g kaszki kaszka na mleku lub ryżowa lub gryczana

około 11 mleko 150ml

o 12tej warzywka ok dwóch łyżek do około 4 w tym już marchew pietruszka lub ziemniak lub kalafior około 15.00 mleko 150ml

o 16.00 kaszka tu zjada jak rano tylko troszkę więcej 50ml

koło 19.00 mleko 150 ml do 180ml

i w nocy około 24.00 150ml

drzemki około nax 9-11, 13-15, 17-17.30 sen nocny od 19.30,20.00

synek za tydzień skończy 7 m-cy a urodził się z wagą 2360g

Czy taki układ karmienia jest prawidłowy za tydzień chcę rozpocząć wprowadzanie owoców kiedy wprowadzić mięsko i czy owoce tylko gotowane czy też surowe i w jakich godzinach i kiedy zastąpi posiłek stały mleczny.

Pozdrawiam
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 18. 03. 2019, 13:51
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Dzień dobry, warto do kaszki na wodzie dodać warzywka w formie np. zupki. Wówczas będą 2 posiłki uzupełniające - kaszaka mleczna oraz zupka z kaszką. Może już Pani podawać owoce i powoli wprowadzać mięsko. Kiedy doda Pani mięsko do zupki z kaszką, będzie można już takim daniem zastąpić posiłek mleczny. Stopniowo zwiększając porcję kaszki na mleku również będzie można wkrótce zastąpić tym posiłkiem jedno mleko.

Owoce można podawać zarówno surowe jaki po przegotowaniu - w formie papki lub miękkich kawałków, jeśli dziecko radzi sobie z chwytaniem i samodzielnym wkładaniem jedzenia do buzi. Może Pani podawać owoce o każdej porze dnia. Sam owoc nie zastąpi mleka, ale po dodaniu go do kaszki mlecznej już tak.

Pozdrawiam.
pn 18. 03. 2019, 20:04
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Super dziękuję za podpowiedź. Jednak mam jeszcze pytanie z uwagi na zmianę smoczka w butelce na z większym przepływem synek wypija więcej mleka od 180 do 200 i bardzo mu smakuje z łyźką kleiku ryżowego czy mogę dodać do każdego mleczka a pozostałe posiłki jak w Pani podpowiedzi. Pozdrawiam
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 19. 03. 2019, 14:30
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Dzień dobry, nie zaleca się dodawania do każdego mleka kleiku ryżowe.

Pozdrawiam.
wt 19. 03. 2019, 20:26
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Zatem mogłoby na ten moment być następująco

7.30 mleko

8.30 śniadanie kaszka na mleku z owocem

12.00 obiadek np. peere warzywa z kaszą ryżową i mięsem

na razie o 15.00 może deserek podwieczorek np. owoc

o 16.00 tej mleko

o 19.00tej mleko z kaszka ryżową lub mana





W perspektywie zamiast mleka o 16.00tej

o 17 lub 18.00tej kolacją

Przyjęłam że drzemka będzie od 13tej to 15tej o z rana od 9.30 do 11.00



Pozdrawiam
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 20. 03. 2019, 19:50
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Dzień dobry, tak, taki schemat jest jak najbardziej prawidłowy. Pozdrawiam.
pn 25. 03. 2019, 21:24
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Niestety mam problem ze śniadaniem synek jest zbyt zmęczony i jeszcze nie jest chyba głodny wstaje teraz około 6.30 wybija 180ml mleka czy mogę zmienić troszkę kolejność i godziny posiłków tj.

6.30 mleko potem od 9tej do 11tej sen

11ta kaszka na mleku z owocem potem sen od 13tej do 15tej

15ta obiadek warzywa plus mięso lub ryba i jajko to ostatnie zamierzam wprowadzić w przyszłym tygodniu wczoraj po raz pierwszy zjadł ok 120ml

16ta mleko do 180ml

18.30 mleko z kaszą ryżową 180ml

Jeszcze pytanie o 11tej kaszki zjada tak od 40 do 90ml czy uzupełnić posiłek mlekiem

Czy po obiedzie mleko o 16tej przestać podawać jak będzie zjadła cały słoik 190ml czy zamiast niego o 16tej zrobić deser np potarte całe jabłko



Najgorsze że ciągle nie przysypia nocy śpi od 7.30 po kąpieli i od 3.30 co godzinę się budzi pomimo podania mleka 150ml

Pozdrawiam
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 26. 03. 2019, 10:16
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Dzień dobry, jeśli chodzi o wybudzanie się w nocy, to u dzieci do pierwszego roku życia, a nawet dłużej jest to normą. Nie zawsze jest to spowodowane głodem, ale także potrzebą bliskości z mamą lub innymi czynnikami. Warto przed snem wietrzyć pokój dziecku (wystarczy 5 minut).

Wracając do diety Pani dziecka, to jak najbardziej może Pani rano podawać mleko, a dopiero na kolejny posiłek kaszkę. Ilość posiłków mlecznych w wieku 6 miesięcy powinno być ich 4, a od 7 miesiąca życia można podawać mleko 3 razy dziennie. W związku z tym posiłek o godzinie 16.00 można będzie zamienić np. na jabłko + jogurt naturalny lub owocki ze zbożem lub same owocki (chociaż tym może się nie najadać) w niedługim czasie. Natomiast obecnie myślę, że warto jeszcze pozostać przy tym mleku, nawet jak zwiększy Pani obiad. Jeśli dziecku starcza taka ilość kaszki o godzinie 11.00 to można przy tym zostać. Oczywiście porcje będą się zwiększały w miarę upływu czasu, ale generalnie należy zwracać uwagę na potrzeby dziecka i dopasowywać je do jego głodu.

Pozdrawiam.
sob 30. 03. 2019, 14:09
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Witam, bardzo dziękuję synek już ma 7 m-cy zastanawiam się czy jak Pani pisała już zastąpić mleko o 16tej podwieczorkiem i stąd jeszcze moja wątpliwość czy o 11tej kaszka z owocem powinna być z mlekiem modyfikowanym a podwieczorek może być podobnie ale bez mleka czy wręcz odwrotnie. Obecnie rano i przed snem wypis 210ml mleka i o 16tej około 180ml obiadek jak mu smakuje o 15tej zjada słoiczek ale czasami tylko kilka łyżek czy jak mało obiadku zje to podać mu mleczko??





Pozdrawiam Beata
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 04. 04. 2019, 16:36
Awatar użytkownika
Dieta od początku
Dzień dobry, jeśli dziecko najada się taka ilością obiadku i nie chce mleka, to oczywiście nie musi mu Pani go podawać. Warto się teraz skupić na tym, aby mleko było te 3 razy dziennie, a oprócz tego rozszerzać stopniowo dietę.

Pozdrawiam.