Dieta 6 miesięcznego syna

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

MamaRemika
śr 04. 12. 2019, 09:21
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Dzień dobry.

Mój syn za tydzień kończy 6 miesięcy. W ciągu doby zjada 6 porcji mleka po 180 ml - 7:30, 10:30, 13:30, 16:30,19:30 a w nocy koło 3.

Moje pierwsze pytanie brzmi

1) czy to nie za dużo? Syn wazy 8,7 kg i 71 cm.



Nowe posiłki ze słoiczka podaje koło 12. Mamy wprowadzona: marchewkę, dynie, ziemniaka, brokuła i jabłko. Za tydzień chciałabym zacząć wprowadzać mm Hipp 2 (syn jest na mm Hipp 1).

Moje kolejne pytanie brzmi

2) czy wprowadzać już Hipp 2?



Pozdrawiam :)
Martyna666
śr 04. 12. 2019, 12:14
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Nie jestem specjalistka ale wydaje mi się że powoli trzeba zmniejszać ilość porcji mleka na rzecz posiłków stałych, które zostały już wprowadzone do diety (na tym etapie rozwoju 3 porcje mleka na dobe). Osobiście swojemu 6 miesięcznej dziecku podaje o godz. 6 mleko, 10 mus owocowy, 13 obiad warzywno-miesny, 16 kaszę mleczna jaglana z małą porcja owoców, 19 mleko, 1 mleko. Dodatkowo zaczęłam wprowadzanie mleko mm 2 jako pierwszy posiłek dziecka w ciągu dnia i sprawdzając przy tym, czy dobrze toleruje jego spożycie bo obecnie jest na HIPP Comfort. Po kilku dniach jeśli wszytsko będzie w porządku będę zwiększać ilość porcji mm 2 (za 2 dni konczy 6 miesięcy a nowe mleko je od 4 dni). Mleko zjada zawsze w objętości 200 ml, pozostałe posiłki, owoce 120 ml, obiad i kasze 150-180 ml. Nie jestem do konca pewna, czy to odpowiedni sposób karmienia ale dziecko nie wydaje się głodne ani przejedzie. Odpowiednio przybiera na wadze i caly czas sie smieje :)
MamaRemika
śr 04. 12. 2019, 12:56
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Tylko że syn nie ma wprowadzone mięsa ani kaszy. Wiec może wprowadziłaby kasze. Tylko pytanie:

jako który posiłek? I jaka porcja?

Myślałam żeby zacząć z bezmleczną kaszką jaglana z hippa.
Martyna666
śr 04. 12. 2019, 13:19
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Też xaczrlqm od kaszy jaglanej hipp. Początkowo robiąc na wodzie, kiedy dziecko jadło jedna porcje mleka więcej. Teraz robię na mleku modyfikowany i dodaje kilka łyżeczek musu z owoców. Każdy posiłek powinien byś mniej więcej w równych porcjach. Spróbuj od mniejszej a jeśli wszystko będzie dobrze, to podawaj coraz wiecej az dojdziesz np do 180 ml. Z tego co piszesz, to synek ma apetyt i taka porcja powinna to zadowolić. Jeśli chodzi o mięso to na tym etapie też już trzeba zapoznać to z nim, tym bardziej, jeśli dziecko jest na mleku modyfikowany, to przyda się urozmaicenie diety. Do ziemniaka i marchewki dodaj np trochę gotowanego zmiksowanego kurczaka lub rybki. Mintaj, dorsz. Jeśli danie jest za geste dodaj wody tylko nie tej, w której chorowalas mięso. Ja sama przygotowuje obiadki dla małej A sugeruje się tym, co jest napisane na sloiczkach jeśli chodzi o dobieranie składników. Mięso, ryba powinny stanowić 10% porcji do 1 roku życia. Czasem zamiast mięsa dodaje pół ugotowanego na twardo żółtka. To też jest źródło ważnych składników odzywczych
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 04. 12. 2019, 16:26
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Dzień dobry,

Wyłączne karmienie mlekiem jest zalecane do 6 miesiąca życia, tzn. że już po 5 miesiącu życia lub ewentualnie wcześniej (ale niekoniecznie) można wprowadzać posiłki uzupełniające. Rozpoczynamy tak jak to Pani robi od warzyw, potem kolejne grupy produktów - nie musimy sugerować się kolejnością, nie ma zaleceń co najpierw czy owoce czy kaszki, itp. Proszę postępować tak jak Pani wygodnie, zwracając uwagę na reakcje dziecka. Natomiast jeśli już zacznie Pani dodawać mięsko, rybkę czy jajko do warzyw wówczas można już takim posiłkiem zastąpić mleko. W 7 miesiącu życia proponuje się podawanie 3 posiłków mlecznych i dwa uzupełniające, ale do tego dochodzimy stopniowo. Nie ma co się spieszyć z rozszerzaniem diety, ale konsekwentnie wprowadzać nowości.

Kaszki wprowadzamy tak jak inne nowe produkty - w ilości 2-4 łyżeczki na raz - nie ma tu znaczenia na który posiłek, chociaż podając rano mamy cały dzień na obserwację reakcji malucha. Można kaszkę dodać do warzyw, zrobić na wodzie lub podać kaszkę z mlekiem modyfikowanym. Można zacząć od kaszki jaglanej HiPP lub innej, ale jednoskładnikowej - tzn. z jednego rodzaju zboża.

Pozdrawiam.
Mrozowa27
śr 04. 12. 2019, 20:55
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Dzień dobry :)

Jadłospis mojego Malucha wygląda trochę inaczej

7-8 mleko modyfikowane 210ml

10-11 kaszka (czasem owoce)

13-14 mleko 180ml

16-17 obiad ok 170ml, raz z mięsem raz bez. Zaczął jeść warzywa po 3 miesiącu już, więc mięso, ryż są w jego diecie od ponad miesiąca. Jeśli zje połowę, daje mu np owoc albo jogurt

19 Mleko 120-150ml

21-22 mleko 210ml plus 2 miarki kaszki



Młody śpi cała noc od 22-23 do 7-8, może z raz na 2 tyg obudzi się na dodatkowe mleko. Niby powinien jeść 3 razy dziennie mm, ale próbowaliśmy i chyba nie jest na to gotowy. Nie zjada w dzień 210 A później domaga się znów mleka.

Czy coś zmienić w jego jadłospisie?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
czw 05. 12. 2019, 16:46
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Dzień dobry,

Trzy porcje mleka to ilość podana w schemacie - jest to ilość proponowana, nie powinno tego mleka być mniej, ale często dzieci jedzą więcej. Warto pamiętać. że każdy jest inny i potrzebuje nieco innych porcji i przerw pomiędzy posiłkami, choć warto zachowywać 2-2,5 godzinny odstęp pomiędzy posiłkami (liczony od momentu rozpoczęcia posiłku).

Uważam, że jadłospis Pani syna jest prawidłowy.

Pozdrawiam.
MamaRemika
śr 11. 12. 2019, 01:50
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
1) Co musi posiadać dany posiłek aby zastapił butelkę mleka? I jak duży ma być ten posiłek? (Chodzi o słoiczek czy obiadowy z hippa wystarczy)

2) Czy warto dawać kaszkę na noc aby dziecko dłużej pospało? Jeżeli tak to czy można dołożyć ją do butelki mleka? (Ile miarek kaszki jaglanej z hippa?)
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 11. 12. 2019, 11:30
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Dzień dobry,

Odpowiadając na Pani pytania:

1. Wielkość zależy od apetytu dziecka - generalnie ilości jakie są w słoiczkach powinny wystarczać, ale mogą być też nieco mniejsze lub większe. Natomiast, aby posiłek zastąpił mleko powinien zawierać: zboże, białko i owoc lub warzywo.

2. Można podawać kaszkę na noc, ale to czy dziecko będzie przesypiało lepiej noc nie zależy od kaszki. Lepiej podawać jest kaszkę łyżeczką.

Pozdrawiam.
MamaRemika
czw 19. 12. 2019, 11:18
Awatar użytkownika
Dieta 6 miesięcznego syna
Przeszliśmy już na Hipp 2 i porcje które syn zjada zmniejszyły się tak na 100- 180.

Próbowałam zamienić chociaż jeden posiłek na kaszka z jakimś deserkiem ale niestety zje kilka łyżeczek i domaga się mleka bo jest głodny.



Syn ma 6 miesięcy i 1 tydzień i je 5 razy dziennie mm. 1-2 razy dziennie je kilka łyżeczek słoiczków.

Do kiedy musimy zamienić butelkę na posiłki?