Alergie pokarmowe

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

sob 08. 09. 2018, 22:33
Awatar użytkownika
Alergie pokarmowe
Witam.Mój synek 9.09 skończy 18 tygodni.Urodził sie z kilkoma krostkami na buzi.Podczas wizyty domowej lekarz rodzinny (pediatra nie mógł przyjechać) stwierdził,że to skaza białkowa i nietolerancja laktozy.Zalecił mi dietę.Synkowi po 2-3 dniach krostki zniknęły.Ja mimo "zakazu" kilka razy napilam się mleka i nic małemu nie było.Obecnie dziecko pije NUTRAMIGEN LGG1 LIPIL.Na ostatniej wizycie szczepiennej pediatra zapytał się,dlaczego dziecko pije takie mleko,skoro on nie widzi,aby synek miał skazę,bądź nietolerancję.Dał skierowanie do aleegologa,wizytę mamy na za 2.5 tygodnia.Chciałabym rozszerzyć dietę dziecka,jednak nie do końca wiem jak w tym przypadku.Czy możliwe,że dziecko ma tw alergie pokarmowe,skoro nie ma żadnych objawów?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 10. 09. 2018, 12:08
Awatar użytkownika
Alergie pokarmowe
Dzień dobry,

Po wizycie u alergologa sprawa powinna się wyjaśnić. Do tego czasu oczywiście warto pozostać przy tym samym mleku.

Natomiast rozszerzanie diety, jeśli dziecko stabilnie siedzi, można już zacząć, ponieważ i tak zaczynamy od warzyw. Na początku podajemy 2-4 łyżeczki przetartych warzyw z jednego rodzaju np. ziemniaczki czy cukinię. Podajemy taki "posiłek" nie zastępując nim mleka, wtedy kiedy dziecko nie jest ani mocno najedzone, ale też nie bardzo głodne. Stopniowo rozszerzamy asortyment warzyw o inne, które można już łączyć, ale tylko z tymi poznanymi.

To, że dziecko może mieć skazę białkową nie oznacza, że jest bardziej narażone na inne alergie pokarmowe. Typowa alergia pokarmowa typu I zawsze daje objawy.

Pozdrawiam.