7 miesiecy 11kg

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Ola050918
ndz 18. 11. 2018, 12:58
Awatar użytkownika
7 miesiecy 11kg
Dzień dobry. Nie wiem co mam robić. Synek urodził sie w 35tc z wagą 3000g i 53cm. Obecnie ma 7miesiecy i waży aż 11 kg. Ubranka nosi w rozmiarze 80. Jest kluseczką i małym glodomorkiem. Od urodzenia zjadał więcej niz jego rówieśnicy. Głośno domagał sie jedzenia a nasza dr mówiła, ze nie mam stosować ograniczeń czy diet bo dziecko wie najlepiej ile potrzebuje. No więc jadł, jadł i rósł. W górę i na boki. Nie mieści sie juz w siatkach centylowych i zaczynam sie tym martwić. Nie chcę żeby miał problem z otyłością. Starsze dzieci nie mają tego problemu. Córka tez nie jest mała (obecnie ma prawie 10 lat, 145cm i 38kg). Jest wysoka ale nie jest otyła. Myślę, ze jest w sam raz ;) Obecnie syn jest na mleku modyfikowanym Hipp 2 Combiotik z dodatkiem kleiku ryzowego bo mieliśmy spory problem z ulewaniem, je wiele owoców i warzyw oraz mięso i ryby. Nie dostaje słodyczy. Czasem zje jogurt naturalny z owocami. Caly czas pił tez mleko w nocy ale od kilku dni udalo mi sie zamienic je na delikatną herbatkę. Stopniowo chce przejść na podawanie w nocy tylko wody. Czy powinnam synkowi ograniczać jedzenie ? Przejmować sie tymi siatkami czy patrzeć na nie z przymrużeniem oka ? Cały czas mówię sobie, ze nie bez powodu są te siatki. Ktos je w jakimś celu zrobił... Bardzo się martwię :( od rodziny i znajomych cały czas słyszę, że mój Szymek to kluseczka ale straci tłuszczyk jak zacznie biegać. Ale ja martwie się, że zamiast tracić tluszczyk będzie się domagać więcej jedzenia. Co robić ?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 20. 11. 2018, 11:10
Awatar użytkownika
7 miesiecy 11kg
Dzień dobry, nie zaleca się ograniczania jedzenia małym dzieciom. Co więcej dzieci do 7 roku życia nie powinny stosować żadnych diet ograniczających podaż kalorii w stosunku do ich rzeczywistego zapotrzebowania. Co nie oznacza, że u takich dzieci nie wprowadza się zdrowych zmian mających na celu kontrolowanie ich massy ciała.

U Pani dziecka proponuję jedynie przyjrzeć się co i kiedy dziecko je - czy szybko, czy nadal mu się ulewa po posiłku. Do pierwszego roku życia mleko jest podstawą i już od 7 miesiąca życia powinno być podawane w ilości 3 porcji dziennie - zamiennie z jogurtem naturalnym czy serkiem twarogowym. Faktycznie dziecko samo decyduje o porcji posiłku i częstotliwości, ale Pani zadaniem jest regulowanie tego co je. W celu kontroli jedzenia proponuję spróbować ustawić tak posiłki (jako posiłek liczymy wszystko - mleko, soczek, owoce, chrupki itp.), aby wypadały co około 2-3 godziny - czas liczymy od rozpoczęcia posiłku - czyli np. śniadanie o 7.00, drugie śniadanie nie wcześniej niż o 9.00. Na posiłki bezmleczne proponuję podawać warzywa w ilości połowy porcji posiłku - są niskoenergetyczne, a wypełniają brzuszek. Mięso/ryby/jaja - do jednego posiłku dziennie. Kaszka/kleik również raz dziennie. Ulewanie może być spowodowane także szybkim, łapczywym piciem. Proszę sprawdzić jak to obecnie wygląda.

Jeśli jednak cokolwiek Panią niepokoi proponuję raz jeszcze skonsultować się z lekarzem.

Pozdrawiam.
Edyta1412
śr 21. 11. 2018, 12:48
Awatar użytkownika
7 miesiecy 11kg
Mój syn też 35 Tc 3230 wychodzi po za siatki.

Roblilismy badania hormonów i przysadki wszystko jest ok. Może pani syn po prostu nadrabia