Brak przyrostu masy ciała a rozszerzanie diety

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Ropucha88
śr 27. 12. 2023, 13:30
Awatar użytkownika
Brak przyrostu masy ciała a rozszerzanie diety
Dzień dobry. Mój synek ma 5,5 mies. Od ok.miesiąca rozszerzam mu dietę (korzystam ze słoiczków HiPP oraz mm HiPP). Niestety ostatnio zauważyłam,że syn nie przybiera na wadze. Coś robię źle ale nie wiem jak to inaczej poukładać. Bardzo proszę o pomoc. Nasz dzień wygląda tak:
7-8 mm 140-200ml
Ok10 drzemka ok godziny
10:30 kaszka Przysmak na dobranoc (ok 2/3 sloiczka)+ ok 1/2 sloiczka owocowego,np.pierwsza gruszka
(czasami syn zje caly słoiczek kaszki,bardzo rzadko)
Ok.12 spacer 1,5 godz (teraz)
Ok.14 słoiczek 120g warzyw np.zupka jarzynowa. Nie zawsze zje caly
Ok 15:30 drzemka ok 1,5godz
Ok 17 mm 120-170ml
Ok 21 mm 130-170ml
Noc przesypia całą,nie budzi się na karmienie.
Próbuję również podawać mu coś do picia. Był okres ze potrafil wypić 80ml na raz i tak np.3x dziennie a teraz znowu nie pije NIC
Często po warzywach (ok pol godz po posilku)próbuję podac mu mm- nie chce.
Mam wrażenie,że on się zapycha posiłkami stałymi i mało pije mm. Jak nie je posiłków stalych (tak bylo w święta-caly czas rozjazdy) to pil po 170-200ml na raz. Te górne granice które podalam wypija bardzo rzadko. Czasami potrafi nawet tylko 90ml wypic.
Nie wiem co juz mam robic. Wiem,że warzywa nie zastąpią mu mm ale on po prostu nie chce pic mm. Jest "zapchany". Interesuje się bardzo jedzeniem,cieszy jak idę z miseczką,nie wpycham w niego na siłe na zasadzie "juz trzeba rozszerzac dietę" także myślę ze jest gotowy i sam czuje taka potrzebę. Nie jest wcześniakiem,był duży,ważyl prawie 4kg jak się urodził. Od początku na mm.
Waga stoi 6150. Ogólnie dziecko radosne,bardzo ruchliwy.
Co robię źle,co mam zmienić?
Proszę o pomoc  
Pozdrawiam
Ropucha88
śr 27. 12. 2023, 13:34
Awatar użytkownika
Brak przyrostu masy ciała a rozszerzanie diety
Przepraszam,waga 7150
Doradca ds. Żywienia Izabela Wójcik
pn 08. 01. 2024, 11:21
Awatar użytkownika
Brak przyrostu masy ciała a rozszerzanie diety
Dzień dobry, słoiczek warzyw nie zastępuje posiłku mleka. Jeśli dziecko od razu po słoiczku nie chce mleka, warto podać mu w niedługim czasie. Może też Pani próbować stopniowo przechodzić na bardziej sycące i już pełnowartościowe posiłki z mięsem. Porcja 150-190 g takiego obiadku nie wymaga już dokarmiania mlekiem. Dopóki maluszek zjada małe porcje mleka, należałoby mleko podawać częściej w ciągu dnia. Można pomyśleć również o drugiej porcji kaszki mlecznej. Pozdrawiam