Roczne dziecko a ciemieniucha

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Mamaasi
śr 11. 01. 2023, 16:02
Awatar użytkownika
Roczne dziecko a ciemieniucha
Witam, mam pytanie o ciemieniuchę. Moja roczna córeczka nadal ją ma? Czy to normalne? Jak najlepiej i najszybciej się jej pozbyć?
Położna Aldona Korab
pn 16. 01. 2023, 21:20
Awatar użytkownika
Roczne dziecko a ciemieniucha
Witam,
Ciemieniucha jest przypadłością szczególnie kojarzoną z małymi niemowlętami, jednakże zdarza się, że może pojawiać się u małych dzieci, a nawet u dorosłych.
Główną przyczyną powstawania ciemieniuchy jest niedojrzałość gruczołów łojowych. Należy również wiedzieć, że inne czynniki mogą też wpływać na nawracanie ciemieniuchy tzn. uczulające kosmetyki używane do pielęgnacji skóry głowy, stany zapalne i infekcje skóry lub zakażenie drożdżakami.
Mimo, że jest to dolegliwość przejściowa, to tylko odpowiednia pielęgnacja pomoże się z tym uporać. Cierpliwie i systematycznie usuwać łuski ze skóry główki dziecka. Aby łatwo usnąć należy je zmiękczyć. Może Pani zastosować oliwkę pielęgnacyjną dla niemowląt, na ok.30 minut przed kąpielą nałożyć ciepły kompres, czyli smarujemy główkę dziecka oliwką i zakładamy czapeczkę bawełnianą. Po tym czasie miękką szczoteczką wyczesujemy rozmiękczone łuski i myjemy główkę. Dostępne są również w aptekach bez recepty preparaty zmiękczające ciemieniuchę. Jeśli ciemieniucha jest bardzo nasilona zaleca się stosować preparaty , które zawierają wyciąg z kwiatu lipy lub liści brzozy, gdyż one powstrzymują nadmierne wydzielanie łoju. Skuteczność tych zabiegów jest duża gdy wykonujemy je systematycznie przez kilka dni, aż do całkowitego usunięcia żółtych łusek. Jeśli ciemieniucha nawraca to proponuję zasięgnąć porady u dermatologa. Pozdrawiam
maluszekk2022
wt 25. 07. 2023, 22:40
Awatar użytkownika
Roczne dziecko a ciemieniucha
Synek ma rok i miał jeszcze ciemieniuche umyłam mu włosy płynem bobini do ciała i włosów i od razu znikło wmasowałam opuszkami palców w skórę głowy i spłukałam i ani śladu
 
aliciaaa
czw 28. 03. 2024, 11:39
Awatar użytkownika
Roczne dziecko a ciemieniucha
Spróbowałam z tym żelem bobini i zero efektu . Poza tym uczulił nas więc ODRADZAM!

Wróciłam do smarowania zwykłą oliwką i wyczesywania szczotką z włosia. I powoli pomaga :)