Swędzenie skóry

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Dominikaa16
śr 27. 11. 2019, 07:40
Awatar użytkownika
Swędzenie skóry
Dzień dobry :) Jestem w 28 tygodniu ciąży i zaczęłam odczuwać swędzenie skóry. Nie jest ono bardzo uporczywe jednakże je odczuwam. Swędzi mnie skóra na brzuszku ,pachwiny oraz czasem skóra pod pachami. Martwię się ,że mogą być to objawy cholestazy ciążowej. Bardzo proszę o poradę ,czy takie swędzenie skóry może mieć miejsce ? Pozdrawiam !
Położna Aldona Korab
śr 27. 11. 2019, 22:30
Awatar użytkownika
Swędzenie skóry
Witam,

Powodem swędzenia skóry w czasie ciąży może być wiele różnych przyczyn. Skóra się rozciąga co może powodować swędzenie, może to być reakcja alergiczna, pokrzywka , czy po prostu wpływ hormonów. Jednakże swędzenia w ciąży nie powinno się lekceważyć ale też nie panikować. By wykluczyć lub potwierdzić cholestazę ciężarnych powinna Pani wykonać badanie stężenia kwasów żółciowych oraz enzymów wątrobowych oraz zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Pozdrawiam
annakawkaa
śr 23. 03. 2022, 14:49
Awatar użytkownika
Swędzenie skóry
Dzień dobry :) Jestem w 28 tygodniu ciąży i zaczęłam odczuwać swędzenie skóry. Nie jest ono bardzo uporczywe jednakże je odczuwam. Swędzi mnie skóra na brzuszku ,pachwiny oraz czasem skóra pod pachami. Martwię się ,że mogą być to objawy cholestazy ciążowej. Bardzo proszę o poradę ,czy takie swędzenie skóry może mieć miejsce ? Pozdrawiam !

Oj sama mam tak. Zaraz się zadrapię normalnie.
Gwiazdag
czw 24. 03. 2022, 10:58
Awatar użytkownika
Swędzenie skóry
Powiem Ci, że jest to całkowicie normalne w ciąży. Sama tak miałam. Głownie na brzuchu. Ma to wiele przyczyn. Między innymi zmiany hormonalne, jak również rozciąganie się skóry z powodu ciąży. Jest to jednak zupełnie normalne, tak więc nie powinna się tym przejmowac. Sama obawiałam się, ze swędzenie będzie zwiastowało u mnie rozstępy, ale na szczęście nie miałam żadnych rozstępów po ciąży. Może dlatego, ze regularnie stosowałam balsamy do ciała?
Wybierając balsam polecam nie kierować się jedynie tym czy jest on dedykowany do skóry z rozstępami czy nie. Powinnaś zwracać uwagę na skład. Wybierać produklty na bazie naturalnych maseł oraz olejków. Unikaj w składzie parafiny czy olejów mineralnych (które nie mają działania nawilzającego, jedynie okluzyjne i zapychajace - jeśli interesuje Cie biochemia kosmetyczna, polecam sobie o tym poczytać). U mnie sprawdził się balsam Resibo - nawilżył skórę, regularnie smarowałam nim ciało i dzięki temu swędzenie się zmniejszyło.
Zniknęlo całkowicie w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy brzuch już nie rośnie tak mocno, bo dziecko mniej przybiera na wadze.