11 Miesięczne dziecko

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

AleksandraDC
pt 24. 07. 2020, 19:27
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Dzień dobry,
Czy powinnam zmienić jakoś na tym etapie jadłospis:
7:30 - mleko mm 200ml
9:30-10:00 - kaszka na mleku modyf. z owocami 200 ml
12:30-13:00 - obiad (3 razy w tyg mięso, 2 razy jajko do zupki, 2 razy ryba)
15:00- deserek (np. jogurt nat., słoiczki, tubki, owoc, )
16:30- mm 200ml
19:30-20:00 - mm 235 m;
Woda bez ograniczeń, w ciągu dnia dostaje chrupki kuk. ciasteczka, biszkopta, owoce itd.
Zastanawiam czy nie za dużo posiłków na bazie mleka mod.
PS.
1. Mam też pytanie czy 11 mc dziecko które ma tylko dwa przednie ząbki na dole poradzi sobie z musli HIPP?
2. Będę jej już podawać jajecznice - tylko nie wiem do końca jako co mam jej to dać, czy w zamian kaszki o 10:00, czy jako obiad?
mamusia69
pt 24. 07. 2020, 22:28
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Olu, a dotychczas karmiłaś dziecko piersią czy tylko mlekiem modyfikowanym? 11 miesiąc życia dziecka to już odpowiedni czas na wprowadzanie pokarmów stałych - dziecko przejmuje już większą inicjatywę do jedzenia, możesz zobaczyć schemat żywienia i co ewentualnie nowego możesz wprowadzić do diety niemowlęcia: https://www.mojniemowlak.pl/schemat-zywienia-niemowlat-karmionych-butelka/ 
AleksandraDC
ndz 26. 07. 2020, 16:09
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Czyli już na tym etapie podaje mleko modyfikowane tylko z czymś, a nie samo np. w butelce?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 28. 07. 2020, 17:47
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Dzień dobry Pani,
Przed ukończeniem 1 roku życia mleko mamy lub mleko modyfikowane są podstawą diety i jej ważnym elementem. Jednak ilość mleka modyfikowanego lub zamienników mleka w postaci jogurtu czy twarożku nie powinna być większa niż 3 porcje dziennie. Dla dzieci w tym wieku jak i dla dzieci do 3 roku życia ta ilość jest podobna - piszę podobna, ponieważ każde dziecko może mieć nieco inne potrzeby i inny apetyt :)
Zatem 1 porcja produktów mlecznych to około 250 ml mleka modyfikowanego (po pierwszym roku życia można włączyć mleko krowie) lub 125 ml jogurtu naturalnego/kefiru czy maślanki lub około 2 łyżeczki twarożku.
Dziecko w tym wieku powinno dużo gryźć, kanapki więc będą dobrym rozwiązaniem jako śniadanie czy kolacja. Jajecznicę jak najbardziej może Pani podawać - najlepiej nie smażyć jej na niczym. Wówczas obiadek powinien być bez mięsa czy ryby, a za to z warzywami strączkowymi.
Warto pamiętać, aby pomiędzy posiłkami nie było przekąsek - przerwy powinny być już zachowywane - około 2-3 godziny. Musli HiPP może Pani podawać - dziecko ma silne dziąsła i bez ząbków również poradzi sobie z kawałkami.
Pozdrawiam serdecznie.
AleksandraDC
śr 29. 07. 2020, 07:40
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Dziękuje bardzo za odpowiedz  
Mam niestety mały problem, ponieważ ostatnio mała nie chce mi zjadać porcji mleka...zawsze zjadała minimum 200 ml, a teraz 120-150. Daje jej wtedy dwie porcje kaszki- rano i wieczorem z 4 miarkami mleka modyfikowanego no i dwa razy dziennie mleko i wypija tyle ile da radę.
Czy może powinnam mimo mniejszej ilości wypijanego mleka nie zwiększać jej tej ilości, a pozostawić 3 razy dziennie mleko łącznie z jej zamiennikami?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 29. 07. 2020, 10:03
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Dzień dobry,
Tak jak Pani podaje, tak jest w porządku. Nie musi Pani nic zmieniać.
Pozdrawiam.
AleksandraDC
sob 01. 08. 2020, 08:26
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Wita serdecznie,
Mam jeszcze zagwozdkę, ponieważ do kiedy dziecko musi spożywać określoną ilość mięsa w postaci 20g? I tak samo, ponieważ wiem że po podaniu jajecznicy czy pasty jajecznej na śniadanie, obiad powinien być bezmięsny...i to samo pytanie - do kiedy trzeba na to uważać, i właściwie coś się może stać dziecku jak będzie więcej jadło mięska?
Mam też podobne pytanie odnośnie mleka mm, które w tym miesiącu (11) powinna 3 razy dziennie spożywać w takiej albo innej formie....coś się stanie jak będzie więcej spożywać?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
wt 04. 08. 2020, 14:51
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Dzień dobry Pani,
Jako, że dziecko za chwilkę skończy roczek omówię zalecenia dla dzieci powyżej 1 roku życia.
Między 1 a 3 rokiem życia zaleca się podawanie 1-2 porcje dziennie białka w postaci mięsa, ryb, jajek lub strączków. Jedna porcja to np.: 1⁄2 pojedynczej piersi z kurczaka, 1⁄2 jajka, 1 plasterek wędliny lub cienki plaster pieczonej ryby (50g) lub 25 g warzyw strączkowych (ilość podana przed ugotowaniem).
Natomiast jeśli chodzi o mleko i produkty mleczne to między 1 a 3 rokiem życia zaleca się 3 porcje dziennie. Jedna porcja zawiera się w 1⁄2 szklanki jogurtu lub kefiru (wybieraj zawsze te naturalne) ZWIERZĘCEGO LUB ROŚLINNEGO, w 2 łyżeczkach twarożku, w szklance mleka płynnego spożywczego o zawartości 2% lub 3,2% tłuszczu lub mleka modyfikowanego typu Junior LUB ROŚLINNEGO ORZECHOWEGO LUB SOJOWEGO WZBOGACANEGO WAPNIEM. Mleko modyfikowane zaleca się podawać dzieciom do 3 roku życia.
Większe ilości białka zwierzęcego mogą nadmiernie obciążyć wątrobę i nerki dziecka.
Pozdrawiam serdecznie.
AleksandraDC
pt 07. 08. 2020, 06:40
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Chciałabym się tylko upewnić, że dobrze zrozumiałam. Czyli szkodzi białko pochodzenia ZWIERZĘCEGO w dużych ilościach?
Pytam się ponieważ jak robię małej jajecznice czy paste jajeczną na śniadanie, to z całego jajka (to już mamy 2 porcje dziennego zapotrzebowania na białko), to później obiad powinien być wegański? I teoretycznie mogę podać w tym momencie małej np. soczewica która jest strączkowa i ma białko?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pt 14. 08. 2020, 12:02
Awatar użytkownika
11 Miesięczne dziecko
Dzień dobry, tak - chodzi o białko zwierzęce.
Pozdrawiam.