Twardnienia brzuszka

Na Twoje pytania odpowiada
Położna Aldona Korab

Co pomaga na zgagę w ciąży? Kiedy poczuję pierwsze ruchy dziecka? Co to jest kwas foliowy? Chętnie odpowiem na te oraz inne Wasze pytania.

Zadawanie pytań ekspertom lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Marta1989
pt 31. 07. 2020, 07:25
Awatar użytkownika
Twardnienia brzuszka
Witam jestem obecnie w 23 tygodniu ciąży dwa tygodnie temu miałam usg połówkowe na którym lekarzowi zgloszilam że twardnieje mi brzuch czasem robi sie tylko taka kulka z jednej strony czasem pod pępkim towarzyszy temu uczcucie mrowienia i mija po paru sekundach powtarza się to kilka razy na dzień i pojawiło w 19 tc wraz z ruchami dziecka. Lekarz stwierdzil po usg dopochwowym ze szyjka ma 46mm tyle samo co na poprzednim badaniu i nie ma powodu do obaw nastepna wizyta w 26 tygodniu. Od wizyty pojawiły się ķlucia w pochwie jakby w pachwinach ciężko mi zlokalizować konkretne miejsce. Moje pytanie czy skoro z szyjka było wporzadku to nie powinnam się martwić tymi kłuciami i twardnieniami? Od poczatku ciaży biore luteinę dopochwową 2x100. Czy luteina zapobiegnie ewentualnemu skróceniu szyjki? Proszę o odpowiedz pozdrawim
Położna Aldona Korab
pn 03. 08. 2020, 22:10
Awatar użytkownika
Twardnienia brzuszka
Witam,
Dolegliwości, objawy , które Pani opisuje są to zapewne skurcze Braxtona- Hicksa. Jest to naturalny, fizjologiczny stan, kiedy macica przygotowuje się do porodu. Powiększająca się macica powoduje uciskanie na krocze, pociąga więzadła maciczne i stąd te kłucia w pachwinach. Jest to zjawisko całkiem naturalne i nie ma powodu do niepokoju. Luteina wzmacnia szyjkę macicy , hamuje skurcze macicy, chroni przed przedwczesnym porodem.
By złagodzić te dolegliwości należy jak najwięcej wypoczywać, unikać długiego stania i przebywania w jednej pozycji. Krótka, ciepła kąpiel pomoże rozluźnić się i złagodzić dolegliwości. Zdrowa dieta, bogata w minerały, a szczególnie w magnez, odpowiednie nawodnienie organizmu minimalizuje ryzyko skurczów macicy.
Pozdrawiam