Niejadek

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

Karolajnos
śr 01. 07. 2020, 22:22
Awatar użytkownika
Niejadek
Witam, odkąd synek skończył 6 miesięcy staram się powoli wprowadzać nowe smaki (oprócz piersi) zgodnie z zaleceniami. Widzę, że jest już gotowy na inne jedzonko, ponieważ jak tylko coś jem on nie może oderwać wzroku i denerwuje się gdy nie chce mu dać. Ale jeśli wyczuje warzywka nie ważne czy sama zrobię czy ze słoiczka to ma odruchy wymiotne a czasem nawet wymiotuje. Wiec spróbowałam dać mu kawałek biszkopta, twarożek i to chętnie je. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Bardzo chciałabym zacząć od wprowadzania warzywek, żeby pozniej je chętniej jadł.. Dodam, ze zaraz będzie miał 7 miesięcy już.



I mam jeszcze drugie pytanie.. czy podczas tych upalnych dni mogę spróbować dawać wode do picia na spacerach oprócz piersi co chwile?
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
pn 06. 07. 2020, 10:54
Awatar użytkownika
Niejadek
Dzień dobry,

Zacznę od drugiego pytania - kiedy karmimy piersią, a dziecko je jeszcze niewiele innych pokarmów nie ma konieczności dopajania dziecka wodą, jednak jak najbardziej można to robić. Warto w ten sposób przyzwyczajać stopniowo dziecko do picia wody, jako najlepszego sposobu na ugaszenie pragnienia w wieku późniejszym.

Jeśli chodzi o same warzywka, to faktycznie warto od nich rozpoczynać rozszerzanie diety jednak jeśli dziecko po nich wymiotuje może to oznaczać alergię na ten produkt (nie musi). Może warto spróbować innych warzyw. Warto również przyjrzeć się konsystencji pokarmu - biszkopty są podawane w całości, ewentualnie w małych kawałkach (nie w formie papki), twarożek również jest bardziej ścisły. Może warto warzywko ugotować i podać do ręki. Można też zacząć podawać owoce, a potem owoce łączyć z warzywami, choć oczywiście nadal należy probować podawać same warzywa bądź warzywa ze zbożem. Można np. łączyć kaszkę https://hipp.pl/zywienie-0-1/produkty/kaszki/kaszki-bezmleczne-zbozowe-sypkie/ z warzywkiem.

Proszę też zwrócić uwagę, czy ze względu na papkowatą konsystencję, łyżeczka którą podajemy pokarm nie wchodzi za głęboko do buzi dziecka, w ten sposób może podrażniać okolice gardła, przełyku i powodować odruchy wymiotne.

Pozdrawiam serdecznie.