Dieta wegetariańska u niemowlaka

W jaki sposób rozszerzać dietę niemowlęcia?  Ile wody powinno pić dziecko? Co podawać, gdy malucha męczą zaparcia?  Na te i inne pytania chętnie odpowiedzą wam ekspert z poradni JeszFresh dietetyk online oraz doradca ds. żywienia HiPP.

Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna

Dietetyk Izabela Wójcik

Zadawanie pytań ekspertom  lub włączenie się do dyskusji jest możliwe dopiero po zalogowaniu się w Klubie.  Pytania zadajesz anonimowo (pod nickiem). Przed pierwwszym zalogowaniem na Forum zostaniesz poproszony/a o zaakceptowanie ne-etykiety oraz o podanie swojego nicku.

eMBe
śr 03. 06. 2020, 10:56
Awatar użytkownika
Dieta wegetariańska u niemowlaka
Dzień dobry.

Mam 7 miesięcznego bobasa. Ma problem z jedzeniem obiadków, choć zaczynałam wprowadzać najpierw same warzywa. Oliwier zje obiadki dla 4 mies dziecka, sama też mu gotuje warzywa. Natomiast nie chce jeść miejsca - praktycznie za kazdym razem bierze go na wymioty i nie chce jeść. Chciałabym mu robić obiadki w których nie trzeba mięsa dodawać. Czy ciecierzycę/soczewice można podawać w takim wieku? Są inne produkty zastępcze? Czy można do obiadków dodawać fasolę z puszki? Dziecko wazy 8kg i wg pediatry waży i mierzy idealnie. Ja sama od jakiegoś czasu jestem wegetarianką, ale nie znam się jeszcze tak dobrze na tym, by niemowlakowi przygotować odpowiednie posiłki.
Dietetyk Aleksandra Kilen-Zasieczna
śr 03. 06. 2020, 16:49
Awatar użytkownika
Dieta wegetariańska u niemowlaka
Dzień dobry,

Dieta wegetariańska dla dziecka jest jak najbardziej odpowiednią dietą. Warto jednak przynajmniej na początku postarać się podawać ryby i jajka - jako zamiennik mięsa drobiowego, królika czy mięsa czerwonego. Jeśli chodzi o warzywa strączkowe to jak najbardziej są wskazane dla dzieci. Warto je przed ugotowaniem moczyć, aby zmniejszyć ilość związków, które ograniczają wchłanianie witamin i składników mineralnych. W tym celu można też moczyć kasze i ryż przed ugotowaniem. Warto i można dzieciom w tym wieku również podawać nasiona i orzechy (oczywiście na początku należy je stopniowo podawać, aby wykluczyć alergie), które również moczymy przed spożyciem (na początku można dodawać je zmielone do potraw). Warzywa konserwowe w tym wieku nie są wskazane ze względu na zalewę z dodatkiem soli. Po pierwszym roku życia można podawać warzywa konserwowe, ale lepiej ze słoika niż z puszki ze względu na obecność w puszcze związków mających negatywny wpływ na układ hormonalny.

Pozdrawiam serdecznie.